› Aktualności
05:34 / 22.09.2016

Dzisiaj dzień bez samochodu. Co zrobiłeś ze swoim?

Dzisiaj dzień bez samochodu. Co zrobiłeś ze swoim?

fot. Materiały Fundacji AFP

Jarocin. Rower. Rowerzyści w Jarocinie. Dzień bez Samochodu. Europejski dzień bez Samochodu w Jarocinie

R E K L A M APROMOCJA 49 zł GJ Angelika MSRT

Wystarczy w dzień targowy (nie ważne piątek czy wtorek) popatrzyć na plot Parku Miejskiego w Jarocinie vis a vis placu targowego – by się przekonać, jak wielu naszych mieszkańców wybiera rower. Zwłaszcza wiosną, latem czy teraz u progu jesieni.

- Przesiadłam się na rower, bo tak jest taniej, wygodniej no i ostatnio szybciej. Mąż też - mówi pani Zofia, która wartość jednośladu doceniła dopiero na emeryturze. – Czy samochód jest wciąż oznaką zamożności? Chyba nie, skoro można kupić auto na chodzie za moją emeryturę.

Dzisiaj obchodzony jest Europejski Dzień bez Samochodu. Dwie trzecie rowerzystów to kierowcy samochodów - tak wynika z największego w Polsce badania opinii rowerzystów. Gdyby w naszym powiecie liczba ścieżek rowerowych rosła proporcjonalnie do ilości samochodów – mielibyśmy całkiem niezłą infrastrukturę. A tak pozostaje wciąż zaledwie kilkanaście kilometrów traktów dla jednośladów. Wkrótce ma się to zmienić [ZOBACZ TUTAJ]

W ramach kampanii społecznej „Kręć Kilometry” Fundacji Allegro All For Planet swoje opinie wyraziło już ponad 20 tysięcy użytkowników dwóch kółek. W akcji bierze również udział kilkuset rowerzystów z Jarocina i okolic [ZOBACZ TUTAJ].

Od maja Fundacja Allegro All For Planet przeprowadza wśród cyklistów szczegółową ankietę dotyczącą infrastruktury rowerowej, poziomu bezpieczeństwa czy rodzaju aktywności rowerowych. Tak dużego badania opinii rowerzystów jeszcze nie było.

Mamy wielką nadzieję, ze wyniki badań, które w całości opublikujemy w specjalnym raporcie jesienią tego roku, dadzą nowe światło na obraz Polski rowerowej. Już teraz pokazują one, że klasyczny podział Polaków na rowerzystów i kierowców to mit. W większości to te same osoby” - mówi Krzysztof Śpiewek, członek Zarządu Fundacji Allegro All For Planet. Liczby pokazują, że wśród badanych rowerzystów aż 63,9% to kierowcy. - „Kierowca samochodu to w naszym badaniu osoba korzystająca z auta co najmniej kilka razy
w miesiącu.”

W rankingu nie ma Jarocina. Przewodzi Gorzów Wlkp., Opole i Kielce.

A Ty czym dzisiaj przyjechałeś do pracy?

Czy jeśli masz taką możliwość jeździsz do pracy/szkoły rowerem?

ankieta dodana 21.09.2016, ilość wszystkich głosów: 105
Tak
70%
Nie
30%
1
1
oceń tekst 2 głosów 50%
R E K L A M AWOLNE MIEJSCA MOBI ART

Zdjęcia ilość zdjęć 3