Dzisiaj Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Weź udział w biegu pamięci

Opublikowano:
Autor:

Dzisiaj Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Weź udział w biegu pamięci  - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Polscy jeńcy wojenni wzięci do niewoli we wrześniu 1939 roku przez Armię Czerwoną zostali przekazani NKWD, które skupiło ich w specjalnie utworzonym systemie obozów: w Kozielsku, Starobielsku, Ostaszkowie, Miednoje i Twerze.  5 marca  1940 roku, Biuro Polityczne Wszechzwiązkowej Komunistycznej Partii (bolszewików) WKP(b), podjęło decyzję o ich zamordowaniu. Na dokumencie jako pierwszy, podpis złożył J. Stalin... zaczęły się planowe i systematyczne egzekucje... Do dziś nie wiadomo na pewno, ilu Polaków zginęło z rąk NKWD w 1939 i 1940 r. Najbardziej prawdopodobna liczba ofiar zbrodni nazwanej katyńską to 21 857 ludzi. Miejsca zamordowania 7305 z nich do tej pory nie udało się dokładnie ustalić.

Sowiecki aparat bezpieczeństwa dążąc do szybkiego zniszczenia struktur Państwa Polskiego, uderzył w jego filary, tj. wojsko, policję, wymiar sprawiedliwości, i administrację cywilną. Nie cofnięto się nawet przed ludobójstwem. 13 kwietnia 1943 roku Niemcy ujawnili, że w lasach pod Katyniem na terenach radzieckich (wówczas okupowanych przez Niemców) nieopodal Smoleńska, znajdują się masowe groby polskich oficerów. Następnego dnia informacja o tym odkryciu opublikowana została w Warszawie – w „Nowym Kurierze” oraz w innych gazetach wydawanych w języku polskim przez niemieckie władze okupacyjne. Pierwsze informacje o zbrodni katyńskiej dotarły do Jarocina  już w kwietniu 1943 roku, za pośrednictwem  niemieckiej gazety „Ostdeutsche Beobachter”.

Międzynarodowy Czerwony Krzyż odmówił wówczas wysłania komisji do Katynia. Niemcy przeprowadzili więc ekshumację z udziałem ekspertów różnych narodowości, umożliwili też przybycie delegacji z okupowanej Polski. Wśród tysięcy zamordowanych oficerów w 1940 roku przez NKWD*, byli oficerowie Wojska Polskiego i funkcjonariusze Policji Państwowej związani z Jarocinem lub powiatem jarocińskim, poprzez urodzenie, pracę lub służbę. W ostatnim czasie miałem możliwość skorzystania z nowych źródeł i opracowań historycznych, które z całą pewnością wskazują, że lista zamordowanych jarociniaków jest niestety znacznie dłuższa, niż dotychczas była publikowana. Są to jeńcy obozu NKWD w Ostaszkowie, zamordowani w Twerze - 16 funkcjonariuszy Policji Państwowej.

W kwietniu i maju 1940r.  NKWD zamordowanych 47 jarociniaków:

w Katyniu - 15 oficerów i podoficerów,

w Charkowie - 15 oficerów i podoficerów,

w Twerze (Kalinin) - 15 funkcjonariuszy Policji Państwowej,

miejsce zbrodni i pochówku nieznane - 1 funkcjonariusz Policji Państwowej 

Cześć Ich pamięci !

Andrzej Gogulski

Trasa biegu. Biegacze ruszą spod sklepu „U Marianka” w Jarocinie (ul. Paderewskiego). Udadzą się pod Krzyż Katyński (Żwirki i Wigury) na os. 700-lecia.  

Wydarzenie organizuje Komenda Powiatowa Policji w Jarocinie i Biegacze Jarocin.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE