› Aktualności
05:13 / 08.01.2020

E-recepta - jak to działa?

E-recepta - jak to działa?

fot. pacjent.gov.pl

Od dziś lekarze mają obowiązek wystawiania e-recept.

 

W skrócie: e-recepta to dokument, który otrzymujemy drogą elektroniczną - mailem lub SMS-em.

 

R E K L A M APROMOCJA 49 zł GJ Artur  MSRT

Lekarz może również wydrukować e-receptę - na której znajdują się wszystkie potrzebne informacje: kto i kiedy ją wystawił, jak długo jest ważna, co nam zaordynowano i jak to należy dawkować.

 

E-recepta, według ministerstwa zdrowia, ma przynieść wiele korzyści - zarówno nam pacjentom, jak i lekarzom. Jakich?

 

Po pierwsze jest czytelna. Nie zgubisz jej. Jeżeli przepisano ci więcej leków, nie będziesz musiał prosić o odpis i nie utracisz refundacji. Każdy lek możesz kupić w dowolnej aptece. Nie ma ryzyka, że otrzymasz niewłaściwy specyfik.

 

Jak zrealizować taką receptę? Przede wszystkim trzeba założyć Internetowe Konto Pacjenta - IKP. To aplikacja internetowa, dzięki której szybko i bezpiecznie sprawdzisz informacje o swojej elektronicznej dokumentacji medycznej. Z aplikacji skorzystasz na komputerze, tablecie lub smarftonie z dostępem do Internetu.

 

- Założenie Internetowego Konta Pacjenta jest dobrowolne i daje sporo korzyści, to taka informacja o naszym leczeniu w ramach NFZ - mówi Magdalena Rozumek, rzecznik prasowy wielkopolskiego oddziału NFZ.

 

Jak je założyć? Do zalogowania na Internetowym Koncie Pacjenta potrzebujesz profilu zaufanego. Jest to podpis elektroniczny, który potwierdza twoją tożsamość. Istnieją dwie możliwości założenia profilu zaufanego. Pierwsza online - wystarczy, że masz bankowe konto internetowe. Możesz zalogować się na swoje konto i założyć profil. Następnie bank potwierdzi twoją tożsamość, a profil zaufany stanie się aktywny. Druga możliwość - najpierw musisz się zarejestrować na stronie pz.gov.pl. Później wybierz się do punktu potwierdzającego. Może nim być jeden z oddziałów Narodowego Funduszu Zdrowia, urząd gminy lub skarbówka albo inna placówka oznaczona znakiem PZ. Pamiętaj, by zrobić to w ciągu 14 dni od momentu rejestracji.

 

Dlaczego warto korzystać z IKP? Bo właśnie posiadając IKP otrzymasz e-receptę na skrzynkę mailową lub SMS-em. Możesz w każdej chwili sprawdzić i pobrać e-recepty, i e-skierowania. Sprawdzisz historię swoich wizyt u lekarzy w ramach NFZ. Jeśli chcesz, możesz też udostępnić komuś swoją dokumentację medyczną. Możesz wykupić leki z recepty w różnych aptekach, co już wspominaliśmy, nie tracąc przy tym refundacji. Dzięki temu nie musisz szukać apteki, w której zrealizujesz całą receptę. Masz również dostęp do dokumentacji medycznej swoich dzieci, dopóki nie skończą 18. roku życia.

 

Jak działa e-recepta?

1. Lekarz elektronicznie wystawi e-receptę.

2. Otrzymasz: SMS albo email z załączoną w PDF informacją o e-recepcie.

3. W aptece podasz: 4-cyfrowy kod z SMS-a i PESEL (swój lub osoby dla której kupujesz lek) lub farmaceuta zeskanuje kod z informacji o e-recepcie, którą masz w emailu.

 

Lekarz może też wystawić wydruk informacyjny. Farmaceuta wyda nam lek na tej podstawie.

 

ZOBACZ TEŻ - JAK CHRONIĆ SIĘ PRZED SMOGIEM
 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się. Również w sieci.

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%
R E K L A M AWOLNE MIEJSCA MOBI ART