› Aktualności
14:16 / 07.03.2020

Gdzie chrzczono paliwo?

Gdzie chrzczono paliwo?

fot. zdjęcie poglądowe

Na naszym terenie działa iętnaście punktów sprzedających paliwo. Tymczasem na mapie kontroli jakości paliw prowadzonej przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów widniejemy jako biała plama.

 

R E K L A M A25% dziecimocy MSRT1

 

Do redakcji portalu jarocińska.pl docierają skargi na jakość sprzedawanego paliwa na naszych stacjach benzynowych. Zaskakujące jest jednak to, że nie są one kierowane bezpośrednio do UOKiK-u, który po przyjęciu informacji o złej jakości paliwa musiałby przeprowadzić kontrolę. W ostatnich latach trafiła do niego tylko jedna skarga.

 

Czytaj również: Jaką gwiazdę sprowadzą na obchody święta miasta?

 

 

Faktem jest, że ceny paliw są wysokie. Niestety nie zawsze za tym idzie jakość. Tankowanie „oszukanego” paliwa może doprowadzić do uszkodzenia silnika w pojeździe. Nic dziwnego, że konsumenci zwracają uwagę na to, co wlewają do baku.

 

[Jarocin Festiwal 2020. Zobacz wywiad TUTAJ].

 

Dwutorowa analiza paliw

Kontrolą jakości paliw zajmuje się Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Co roku testom poddawane są próbki nie tylko oleju napędowego i benzyny, ale i też gazu LPG oraz biopaliw. Analiza odbywa się dwutorowo. Po pierwsze, na stacjach wybranych losowo, co wydaje się być najlepszym sposobem, który w pełni odzwierciedla jakość paliw. Po drugie, Izba Handlowa sprawdza tych przedsiębiorców, wobec których pojawiły się skargi lub informacje na przykład od organów ścigania, albo u których poprzednie kontrole wykazały nieprawidłowości.

 

Czytaj również: Jacek Klimczak spełnia marzenia Pani Parasolki. Trwa zbiórka.

 

Na stornie UOKiK-u publikowane są wyniki przeprowadzonych kontroli stacji paliw, również te za rok 2019. Póki co nie ma jeszcze raportu pokazującego szczegółową analizę wyników przeprowadzonych audytów. Jedynie w komunikacie prasowym możemy odnaleźć informacje o jakości paliw za pierwszy kwartał ubiegłego roku. Na mapie przedstawiającej skontrolowane stacje, powiat jarociński jest białą plamą. Wyjątek stanowi tylko jedna firma w gminie Żerków, która została sprawdzona w sierpniu 2019 roku.

 

[Najpierw walczył o przwrócenie do pracy, teraz z niej zrezygnował].

 

Kontrola jednej stacji

Zapytaliśmy w biurze prasowym UOKIK-u, dlaczego tylko tę stację poddano kontroli:

 

W latach 2018-2020 do urzędu wpłynęła tylko jedna skarga na jakość paliw w powiecie jarocińskim. Na jej podstawie Inspekcja Handlowa skontrolowała w 2019 r. stację w Sierszewie. Przeprowadzone badania laboratoryjne wykazały, że oferowane w dniu kontroli paliwo nie spełniało wymagań określonych w rozporządzeniu Ministerstwa Gospodarki ze względu na zbyt małą stabilność oksydacyjną (odporność na utlenianie podawana w godzinach). Stacje do kontroli są losowane lub wybierane na podstawie ewentualnych informacji o podejrzeniu oferowania paliw niewłaściwej jakości. Od tego zależy, czy w 2020 r. w powiecie jarocińskim odbędą się kontrole paliwa - napisano.

 

 

Próbowaliśmy się skontaktować z przedstawicielem spółki prowadzącej stację paliw w Sierszewie, ale odmówiono nam udzielenia informacji.

 

Skargę na złej jakości paliwo można zgłosić za pośrednictwem specjalnego formularza umieszczonego na stronie UOKiK-u. Wystarczy go wypełnić i wysłać. 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się. Również w sieci. Redakcja

1
1
oceń tekst 2 głosów 50%
R E K L A M APROMOCJA 49 zł GJ Artur  MSRT