reklama
reklama

Gęsi tłuszcz staropolski - lek na wiele chorób. Gdzie go kupisz?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

#wspieramjarocinskie Gęsi tłuszcz staropolski lek na wiele chorób. Gdzie go kupisz? Na grupie #wspieramjarocińskie od kliku tygodni pojawiają się posty reklamujące gęsi smalec lokalnej produkcji. Jakie ma właściwości i gdzie go kupisz?
reklama

Smalec gęsi od stuleci znany jest ze swoich niezwykłych właściwości. Nasze babcie stosowały go nie tylko w kuchni, ale również jako specyfik leczniczy. To podobno sprawdzony sposób na przeziębienie.

Gęsi smalec lek na wiele chorób. Co możesz nim leczyć?

Jeśli męczy cię katar i kaszel, rozpuść smalec z miodem w gorącym mleku i wypij przed snem. Taka mikstura ma właściwości rozgrzewające. W lecznictwie ludowym czystym smalcem gęsim smaruje się klatkę piersiową i plecy przed snem. Rozgrzewająca moc specyfiku przynosi ulgę przy uporczywym kaszlu.

Regularne spożywanie smalcu gęsiego zapobiega również miażdżycy i chroni serce, jest szczególnie zalecany dla osób borykających się z nadciśnieniem czy otyłością. Aby smalec spełnił swoją rolę należy pamiętać, żeby spożywać go na zimno (np. na kromce chleba) oraz w umiarkowanych ilościach.

Smalec gęsi przynosić również ulgę ludziom starszym, cierpiącym na bóle czy stany zapalne stawów.


 Gęsi smalec lek na wiele chorób. Jak go stosować?

Przepis na okład leczniczy ze smalcu gęsiego

  1. Męczy cię uciążliwy kaszel? Zastosuj kompres z gęsiego smalcu
Składniki:

  • 1 szklanka gęsiego smalcu
  • 50 g ząbków czosnku
  • 1 gruby ręcznik
  • 1 bandaż
Przygotowanie:

Ząbki czosnku zetrzyj na tarce. Wymieszaj je z lekko podgrzanym smalcem. Powstałą masę nałóż na klatkę piersiową osoby chorej, a następnie owiń bandażem. Całość szczelnie przykryj grubym ręcznikiem i pozostaw na całą noc. Z kompresu mogą korzystać zarówno dorośli jak i dzieci.

Przepis na naturalny syrop na kaszel z gęsiego smalcu

Składniki:

  • 1 łyżka miodu
  • 2 łyżki smalcu gęsiego
  • ½ szklanki mleka
Przygotowanie:

Mleko podgrzej w rondelku, następnie dodaj do niego smalec i miód. Dokładnie wymieszaj. Kiedy smalec i miód się roztopią syrop jest gotowy do spożycia. Pij syrop regularnie każdego dnia przed snem. Po kilku dniach kaszel zniknie. Syrop można podawać dzieciom.

Gęsi smalec lek na wiele chorób. Jego właściwości i zastosowanie w kuchni

Jednym z najważniejszych składników smalcu stanowi kwas oleinowy. Ten z gęsiny posiada go dużo więcej, dlatego uznawany jest za najlepszy wśród smalców. Pozyskuje się go z tłuszczu sadełkowego gęsi przez odpowiednie wytopienie. Nikogo więc nie powinno dziwić, że jest to jeden z najzdrowszych tłuszczów zwierzęcych.

Ze względu na swoją odporność na wysokie temperatury, również świetnie sprawdza się w kuchni. Potrawy z dodatkiem gęsiego smalcu uzyskują złocistą i chrupiąca skórkę oraz wspaniały aromat.

Gęsina, ale i smalec gęsi to specjały przyrządzane przez kucharzy, nic więc dziwnego, że można je znaleźć w menu wielu restauracji. O tym jak radzą sobie lokale gastronomiczne w dobie pandemii przeczytasz TUTAJ.

Gęsi smalec lek na wiele chorób. Gdzie go zakupisz?

Droga do wspaniałego smalcu zaczyna się już na etapie hodowli ptaków i ich odpowiedniego karmienia. Produkt zaoferowano w ostatnim czasie na grupie wspieramjarocińskie. 

To był impuls i postanowiłam pochwalić się samodzielnie wykonanym produktem, który w naszej rodzinie jest wyrabiany od pokoleń. To ja namówiłam rodziców na kupienie piskląt gęsi. One mi bardzo przypominają dziadka, z którym pasłam gąski. Dziadek zwracał uwagę na to, co jemy, zawsze chciał, abyśmy spożywali to, co sami wyprodukujemy - opowiada 15-letnia Marzena Matuszczak, córka właścicieli gospodarstwa z Wolicy Pustej.

Marzena, choć jest jeszcze nastolatką, to uczy się prowadzenia gospodarstwa i przedsiębiorczości pod czujnym okiem mamy i babci. - Mama twierdzi, że w szkole się tego nie nauczę, a czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci - dodaje roztropnie.

W gospodarstwie rodziców Marzeny wyrabia się czysty smalec do stosowania w kuchni lub do zastosowań leczniczych, a także smalec ze skwarkami i cebulką. Niedługo pojawi się trzeci produkt - maść ze smalcu z żywokostem. Będzie to doskonały specyfik na wszelkiego rodzaju bóle kostno-stawowe.

Gęsi smalec lek na wiele chorób. Rola odpowiedniego żywienia gęsi

Gospodarze dużą rolę przywiązują się do prawidłowego karmienia gęsi. To jeden z najważniejszych czynników, który ma wpływ na jakość mięsa, a co za tym idzie - smalcu. Dlatego młode gęsi od wiosny trzymane są na wolnym wybiegu, zjadając to, co znajdą na naturalnym pastwisku. Dodatkowo gęsi żywione są własnoręcznie wykonanymi paszami.

Jakie inne produkty zakupisz w gospodarstwie?

Gęsi smalec to nie jedyny produkt, jaki możemy tutaj zakupić. W gospodarstwie powstają również pasztety z gęsiny. Jest to produkt sezonowy, wyrabiany po kilkumiesięcznym chowie ptactwa, ze szczególnym uwzględnieniem okresu wiosenno-letniego, kiedy to gęsi przebywają na wolnym wybiegu. Mięso tak wyhodowanej gęsi ma odpowiednią barwę i smak, a przygotowany z niego pasztet jest niezwykle aromatyczny.

Dodatkowo zakupimy również samą gęś do samodzielnego przygotowania w domu, oraz koncentrat z gęsiej krwi. To z niego ugotujesz staropolską czarną polewkę zwana "czernina". 

Nowością jest również smalec gęsi z żywokostem. To doskonały lek na wiele dolegliwości bólowych. 

Plany na przyszłość? - Planujemy stopniowo zwiększać chów, ale tylko do takiej ilości, aby karmić je paszą z naszego gospodarstwa - zapewnia Marzena. - Po pojawieniu się ogłoszenia na #wspieramjarocińskie przygotowana partia smalcu gęsiego rozeszła się zaledwie w tydzień - dodaje.

 

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się. Również w sieci.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama