› Rewitalizacja Jarocina
12:04 / 13.03.2020

Jak będzie wyglądać nowa starówka Jarocina?

Jak będzie wyglądać nowa starówka Jarocina?

Za dwa lata starówka Jarocina zmieni się nie do poznania. Stworzono przyjazną i atrakcyjną przestrzeń dla pieszych oraz rowerzystów. Obok ratusza tryskać będzie woda z podświetlonej fontanny, przy której staną ławeczki w cieniu drzew. Więcej zieleni i małej architektury zaprojektowano też na przyległych ulicach.

 

R E K L A M APROMOCJA 49 zł GJ Angelika MSRT

 

 

Władze miasta chcą zrewitalizować starówkę. Będzie to możliwe m.in. dzięki projektowi „Przebudowa systemu kanalizacji sanitarnej oraz sieci wodociągowej w centrum Jarocina”, który realizuje Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji sp. z o.o. w Jarocinie. Zostanie więc wymieniona nie tylko cała infrastruktura wodno-kanalizacyjna, ale też zupełnie zmieni się wygląd starego miasta.

Koncepcję nowego zagospodarowania śródmieścia stworzyło troje młodych architektów: Marcelina Pilarczyk, Piotr Kociński i Tomasz Florkowski.

Poniżej publikujemy ich tekst, w którym opisują, jaka idea przyświecała im przy tworzeniu nowej koncepcji zmian w śródmieściu.

IDEA PROJEKTU

Ideą projektu jest stworzenie przyjaznej przestrzeni, która zostanie zdominowana przez pieszych mających pełną swobodę poruszania po starówce. To właśnie dlatego część ulic (lub ich fragmenty) będą wyłączone z ruchu kołowego, a wysokie krawężniki zostaną wyeliminowane. Nie może też zabraknąć zieleni czy miejsca do odpoczynku. Stare miasto powinno być gwarną przestrzenią pełną mieszkańców, sklepów, restauracji oraz kawiarni.

Podczas projektowania „nowej starówki” bardzo pomogły nam liczne analizy, które przeprowadziliśmy oraz rozmowy z jarociniakami. To oni są tutaj najważniejsi. Zależy nam na tym, by stwarzać im możliwości do działania, by mogli wykorzystać przestrzenie, na przykład te zaprojektowane w ciągach komunikacyjnych, poprzez wprowadzenie ogródków przy restauracjach oraz kawiarniach. Na pewno ożywi to miasto, doda dynamizmu i sprawi, że mieszkańcy chętniej będą udawali się w okolice rynku - zarówno w dzień, jak i wieczorami.

 

CZYTAJ TAKŻE: Rewitalizacja Jarocina - kiedy będą modernizować Twoją ulicę? [KLIKNIJ]

 

Bardzo ważne było dla nas patrzenie na nasz pomysł całościowo. Nie projektowaliśmy każdej z ulic (czy też rynku) osobno. Widzieliśmy je w określonym kontekście. Przypominaliśmy sobie o tym przez cały proces projektowy, ponieważ czasami łatwo zapomnieć o ogólnych założeniach i skupić się jedynie na jednym obszarze. A to błąd.

POŁĄCZENIE PARKU ZE STARÓWKĄ

W niewielu miastach wielkości Jarocina znajdują się tak blisko siebie piękny rynek i duży, zadbany park. Niestety w drugiej połowie lat 70. rozdzieliła je droga. Postanowiliśmy na nowo połączyć te dwa elementy w jeden. Scalić dynamiczne, tętniące życiem centrum miasta z miejscem spokojnym i pełnym zieleni.

Ulica Kościelna ma stać się buforem między rynkiem a parkiem. Udało nam się to osiągnąć dzięki zmianom dotyczącym ruchu kołowego (dwa nowe ronda - skrzyżowanie ulic Wojska Polskiego ze św. Ducha oraz alei Niepodległości z ulicą Poznańską) oraz poprzez wprowadzenie nowych, wygodnych schodów (oraz rampy) naprzeciwko nowego przejścia dla pieszych. Mają one zarówno funkcję komunikacyjną, jak i relaksacyjną - zaprojektowaliśmy tutaj „miejsca zielone” z siedziskami.

 

 

 

Masz pytania? Chcesz zgłosić interwencję - DAJ ZNAĆ! [KLIK]

Tekst partnera: Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji sp. z o.o. w Jarocinie

4
2
oceń tekst 6 głosów 67%
R E K L A M APROMOCJA 49 zł GJ Artur  MSRT