› Społeczeństwo
17:08 / 28.11.2019

Jak jarociniacy będą spędzać Andrzejki? [SONDA][WIDEO]

Jak jarociniacy będą spędzać Andrzejki? [SONDA][WIDEO]

fot. Janek Marcinkowski

Jarocin. Andrzejki 2019. Już jutro będziemy obchodzić Andrzejki. Jak to święto spędzają jarociniacy? Sprawdź naszą sondę uliczną.

 

 

R E K L A M APROMOCJA 49 zł GJ Artur  MSRT

 

Już jutro (piątek, 29 listopada) będziemy obchodzić wigilię św. Andrzeja, potocznie nazywaną Andrzejkami. Jednym z najpopularniejszych zwyczajów podczas tego święta jest bez wątpienia lanie wosku przez dziurkę od klucza czy też rzucanie butem przez ramię.

 

Jednak w dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na spędzenie Andrzejek w tanecznym nastroju na specjalnie zorganizowanym balu. Oczywiście nie brakuje też takich, którzy wigilię św. Andrzeja wolą spędzić w domowym ze znajomymi.

 

- W tym roku chyba z wnukami zostanę w domu. Kiedyś nie było jako takich Andrzejek i nie było takich zabaw. Przeważnie każdy w domu obchodził to święto, gdzie lało się wosk i przygotowywało różne potrawy. Uważam, że te bale, które teraz są organizowane są bardzo dobre dla młodych - mówi pani Anna.

 

 

CZYTAJ TAKŻE: Kto posprząta jedną z ważniejszych ulic w mieście? [KLIKNIJ]

 

 

Andrzejkowe wróżby są nam znane od setek lat. Początkowo były one zarezerwowane wyłącznie dla niezamężnych dziewcząt, które dzięki wróżbom mogły się dowiedzieć, kiedy wyjdą za mąż. Obecnie mogą brać w nich udział wszyscy, bez względu na wiek oraz płeć.

 

Do najpopularniejszych wróżb andrzejkowych należą:

 

  • lanie wosku przez klucz i odczytywanie przyszłości z kształtu zastygłej masy,
  • "wyścig butów", polegający na przekładaniu butów zgromadzonych osób od ściany do progu (zwyczaj mówi, że osoba, której but jako pierwszy dotknie progu, jako pierwsza wyjdzie za mąż),
  • losowanie przedmiotów o symbolicznym znaczeniu (np. listek to staropanieństwo, obrączka - rychły ślub, różaniec - stan zakonny),
  • przebijanie szpilką papierowego serca, na odwrocie którego napisane są imiona, aby dowiedzieć się, jakie będzie imię przyszłego męża lub żony wróżącej w tej sposób osoby.

 

 

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się. Również w sieci

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%
R E K L A M AZAMÓW DROBNE MOBI ART