› Aktualności
05:27 / 17.01.2020

Jakie zmiany i podwyżki czekają nas w tym roku?

Jakie zmiany i podwyżki czekają nas w tym roku?

fot. pixabay

Jak chyba zawsze w styczniu zastanawiamy się, co przyniesie nam kolejny rok, co się wydarzy w naszym życiu - prywatnym i zawodowym, co będzie się działo wokół nas.

 

R E K L A M APROMOCJA 49 zł GJ Artur  MSRT

 

Już dziś możemy powiedzieć, że zmian będzie sporo. Nie wszystkie zapowiadają się dla nas korzystnie - trudno będzie pogodzić się z podwyżkami cen za prąd, paliwo czy za odbiór śmieci. Co nas czeka?

E-recepty

Od 8 stycznia lekarze mają obowiązek wystawiania e-recept. To dokument, który otrzymujemy drogą elektroniczną - mailem lub SMS-em. Lekarz może również wydrukować e-receptę - na której znajdują się wszystkie potrzebne informacje: kto i kiedy ją wystawił, jak długo jest ważna, co nam zaordynowano i jak to należy dawkować.

E-recepta, według ministerstwa zdrowia, ma przynieść wiele korzyści. Jakich?

Po pierwsze jest czytelna. Nie zgubimy jej. Jeżeli przepisano nam więcej leków, nie będziemy musieli prosić o odpis i nie utracimy refundacji. Każdy lek możemy kupić w dowolnej aptece. Nie ma ryzyka, że otrzymamy niewłaściwy specyfik.

 

Nowe terminy

Od 15 lutego do 30 kwietnia - to termin, jaki w tym roku mamy na złożenie PIT-u do skarbówki. Nawet jeśli zrobisz to wcześniej, zwrot nadpłaty i tak będzie liczony dopiero od 15 lutego - tak informuje ministerstwo finansów. Urząd ma na to 45 dni, licząc od dnia złożenia zeznania podatkowego, ale nie wcześniej niż od 15 lutego - można przeczytać w komunikacie resortu.

 

Droższy prąd

Opłaty za prąd poszybowały od stycznia w górę. Nowe stawki za sprzedaż energii trzem dostawcom z urzędu zatwierdził już Urząd Regulacji Energetyki. Rachunki klientów Energi i Enei będą wyższe odpowiednio o 11,3 i 12,2 proc. Odbiorcy Tauron Sprzedaż zapłacą 12 proc. więcej.

Ile za małpki i za dymka?

O 10% wzrosła stawka akcyzy na alkohol i papierosy. Resort finansów szacuje, że pół litra wódki zdrożeje przez to o jakieś 1,4 zł. Zaś za paczkę papierosów zapłacimy o 1,2 zł więcej.

Tańszy gaz

To akurat dobra wiadomość - za gaz zapłacimy mniej. PGNiG - obniżył cenę dla gospodarstw domowych o 2,9 proc. Opłata abonamentowa zostaje na tym samym poziomie.

Żywność

Wydatki na produkty spożywcze to zawsze spory procent w naszym domowym budżecie. Eksperci podkreślają jednak, że stanieć powinny owoce cytrusowe czy pieczywo i ciasta. Powód? Już od kwietnia zaczną obowiązywać nowe stawki podatku VAT. I wiele towarów objętych dotychczas stawką np. 8% zejdzie na 5%. Ale uwaga! Są i takie produkty, które podrożeją - właśnie za sprawą zmiany stawki VAT-u - będą to np. owoce morza (VAT z 5 % podskoczy to 23%). Droższe ma być też mięso - głównie wieprzowina. To już skutek szalejącego ASF.

Paliwo

Właśnie wzrosła opłata paliwowa za benzynę, olej napędowy i gaz. I choć podwyżka nigdy nie jest dobrą wiadomością dla kierowców, tym razem na szczęście nie odbije się ona na naszych portfelach. Wzrost cen za paliwo nie będzie widoczny na stacjach benzynowych, bo podwyżka wyniesie niecały grosz na litrze paliwa.

Minimalna w górę

2.600 zł brutto (na rękę ok. 1.900 zł) - to minimalna pensja od stycznia. To wzrost o ponad 15% - czyli jakieś 350 zł w stosunku do roku 2019 - najniższa wynosiła wtedy 2.250 zł brutto.

Ruszają PPK

Pracownicze Plany Kapitałowe to nowość. Już w tym roku obowiązywały w największych firmach, w których pracuje więcej niż 250 osób. Teraz w program muszą wejść mniejsze przedsiębiorstwa (od stycznia te, które zatrudniają co najmniej 50 osób i od lipca te, w których pracuje najmniej 20 osób). PPK to tzw. dobrowolny system gromadzenia oszczędności na nasze emerytury. Zapisywani jesteśmy "z automatu", ale możemy się wypisać. Oszczędzane w ramach PPK środki pochodzić będą z wpłat od nas jako pracowników, od naszego pracodawcy i od państwa.

Koniec OFE

Otwarte Fundusze Emerytalne przejdą do historii i to już od czerwca. Zaś do sierpnia będziemy musieli zdecydować - przekazujemy fundusze do ZUS-u czy też zostawiamy je w OFE - gdzie będą przekształcone w Indywidualne Konta Emerytalne. Jeśli nie złożymy stosownej deklaracji, nasze środki z OFE trafią na IKE. Tu uwaga - od zgromadzonej przez nas sumy państwo weźmie 15% jako tzw. opłatę przekształceniową.

Za śmieci jak za złoto

Opłaty za odbiór śmieci z naszych posesji podrożały w każdej gminie. Ile wyniosą? O tym w aktualnym wydaniu "Gazety Jarocińskiej".

 

ZOBACZ TEŻ - O STO PROCENT WZROSNĄ CENY ŚMIECI

 

 

 

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się. Również w sieci. 

 

4
1
oceń tekst 5 głosów 80%
R E K L A M AGAZETA online 03 MOBI TEKST