› Aktualności
09:59 / 28.10.2020

Jarocin. W środę kolejny protest kobiet w Jarocinie. NOWY FILM I ZDJĘCIA z poprzednich manifestacji

Jarocin. W środę kolejny protest kobiet w Jarocinie. NOWY FILM I ZDJĘCIA z poprzednich manifestacji

fot. Maciej Biegański

Jarocin. Jeszcze nie milkną echa wczorajszego wielkiego protestu w Jarocinie, a już kobiety zapowiadają kolejny marsz.Wiemy kiedy i gdzie zapowiedziano początek.

 

R E K L A M APROMOCJA 49 zł GJ Angelika MSRT

Takiego protestu jaki odbył się w niedzielę, 25 października 2020 w Jarocinie nie było od dziesięcioleci. Trudno podać dokładną liczbę, ale uczestnicy szacują, że było około 800, a może na 1000 osób. Większość stanowili młodzi ludzie. Szli z transparentami: „WOJNA KOBIET”, „RZĄD NIE CIĄŻA DA SIĘ USUNĄĆ”, „REWOLUCJA JEST KOBIETĄ”. Marsz, a właściwie spacer, bo tako oficjalnie organizatorzy nazywali wydarzenie, trwał blisko dwie godziny. Demonstranci przeszli wszystkimi ważniejszymi ulicami miast. Dotarli nawet na Os. Konstytucji 3 Maja. Wykrzykiwali różne hasła: „To jest wojna kobiet!”, „Nasze ciała, nasz wybór!”. Pojawiały się też często hasła skierowane do rządzących: „Jeb… PiS!” i „Wypi…!”

Historia protestu kobiet w Jarocinie.

Pierwszy protest zorganizowały cztery kobiety już w środę, gdy Trybunał Konstytucyjny ogłosił wyrok i zdecydował, że prawa do aborcji powinny być w Polsce jeszcze bardziej ograniczone. Zgodnie z tym wyrokiem kobiety powinny urodzić dziecko nawet jeśli płód będzie miał duże wady i wiadomo będzie, że dziecko urodzi się martwe lub umrze zaraz po porodzie. Już wtedy wieczorem na ulice dużych miast wyszli protestować ludzie. W Jarocinie, przy Glanie pojawiły się tylko cztery kobiety. Zapaliły znicze i ogłosiły, że następnego dnia znów się spotykają w tym miejscu o 18.00.

W sobotę, 24 października pod Glan przyszło około 30 osób przespacerowały się na rynek i wróciły pod Glana. Następne spotkanie ustalono na niedzielę. Informacja o „spacerze” pojawiła się na wielu portalach społecznościowych.

W niedzielę pod Glana przyszły tłumy, a w czasie marszu na rynek dołączały kolejne osoby.

Szczegółową relację z niedzielnego protestu oraz wiele zdjęć i filmy zobacz tutaj.

Poniżej publikujemy kolejną galerię z nowymi zdjęciami i film.

Kolejny protest kobiet w Jarocinie

Organizatorki zapowiadają kolejny protest. Podobnie, jak w innych miastach, odbędzie się on w środę, 28 października 2020r. Dokładne miejsce i godzinę spotkania znajdziecie w filmie, który poniżej załączamy.

Popierasz protesty związane z wyrokiem TK w sprawie aborcji?

ankieta dodana 28.10.2020, ilość wszystkich głosów: 4812
Zdecydowanie tak
13%
Zdecydowanie nie
87%
Nie mam zdania
0%
Nie mam zdania
0%
6
5
oceń tekst 11 głosów 55%
R E K L A M AGAZETA online 03 MOBI TEKST

Zdjęcia ilość zdjęć 20