› Aktualności
17:03 / 05.11.2019

Jarociniacy w TVP Poznań. Taczak dla mieszkańców Opoczna [WIDEO]

Jarociniacy w TVP Poznań. Taczak dla mieszkańców Opoczna [WIDEO]

Dzisiaj (wtorek 5 listopada) o godz. 18.00 w programie „Wielkopolska warta poznania” w TVP Poznań będzie można posłuchać historię wypędzeń jarociniaków do Opoczna. W audycji wezmą udział Barbara Siwińska i Emilia Zdrojowa, które spotkały się 80 lat temu w wagonie pociągu z wypędzonymi. Ich przyjaźń trwa do dziś.

 

R E K L A M APROMOCJA 49 zł GJ Angelika MSRT

 

 

9 listopada odbędzie się uroczysta sesja Rady Miejskiej w Jarocinie, podczas której symbolicznie, w 80. rocznicę wypędzeń mieszkańcom Opoczna zostanie przyznana Nagroda Burmistrza im. Generała Taczaka za Zasługi dla Ziemi Jarocińskiej. Podczas sesji zostanie podpisana także umowa partnerska między Jarocinem i Opocznem. Jej celem jest m. in. kontynuowanie wspólnych badań historii wypędzeń. Opocznianie i mieszkańcy innych miast i wsi Generalnego Gubernatorstwa 80 lat temu bezinteresownie przyjęli na pięć lat do swoich domów 3,5 tys. mieszkańców powiatu jarocińskiego.

 

 

80 lat temu Niemcy rozpoczęli wysiedlenia mieszkańców powiatu jarocińskiego do Generalnego Gubernatorstwa. Na spakowanie się dawali jarocinianom 15-20 minut. Mogli zabrać jedynie podręczne bagaże. Najpierw Niemcy spędzili Polaków do budowanego jeszcze klasztoru oo. Franciszkanów, dziś budynków Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1. Właścicieli ziemskich, nauczycieli, lekarzy, wysokich urzędników zwieźli do ośrodka w Cerekwicy.

 

9 grudnia pod eskortą niemieckich żołnierzy jarocinianie zostali przepędzeni z klasztoru na dworzec kolejowy. Tam musieli wsiąść do wagonów pasażerskich, towarowych i bydlęcych. Rozpoczęła się podróż do miejsc nakazanych. Po dwóch dniach pociąg zatrzymał się w Opocznie. Tam całe rodziny z Jarocina musiały zorganizować sobie na nowo życie, znaleźć dach nad głową i pracę. Przyjęli ich mieszkańcy Opoczna, Białaczowa, Przysuchy, Zacharzowa, Zbożennej i Żarnowa.

 

W jednym z wagonów zmierzających w grudniu 1939 roku z Jarocina do Opoczna były Barbara Siwińska i Emilia Zdrojowa z rodzicami. Dziewczynki poznały sie 80 lat temu w wagonie pociągu, a ich przyjaźń trwa do dziś. Po 78 latach, w 2017 r., cztery jarocinianki powróciły do miejsc wysiedlenia. Odnalazły "swoje" wojenne domy i ludzi, których rodziny udzieliły im pomocy. Wróciły wspomnienia, którymi podzieliły się z filmowcami z Amatorskiego Klubu Filmowego JAR.

 

W studio TVP Poznań towarzyszyć im będą: Tomasz Cieślak - historyk z Instytutu Pamięci Narodowej oraz Robert Kaźmierczak - zastępca burmistrza Jarocina.

 

 

 

 

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%
R E K L A M AZAMÓW DROBNE MOBI ART