09:51 / 13.01.2020

Jarociński sztab kryzysowy postawiony w stan gotowości

Jarociński sztab kryzysowy postawiony w stan gotowości

fot. Starostwo Powiatowe Jarocin

W jarocińskim starostwie zebrał się powiatowy zespół zarządzania kryzysowego, a wojewoda wielkopolski zaapelował o szczególną ostrożność i rygorystyczne przestrzeganie zaleceń. Co jest powodem wyjątkowej sytuacji i postawienia w stan gotowości służb kryzysowych?

 

R E K L A M APROMOCJA 49 zł GJ Angelika MSRT

 

Na zebranie w starostwie przybyli przedstawiciele służb sanitarnych, weterynaryjnych, straży pożarnej oraz reprezentanci gmin powiatu jarocińskiego. Gospodarzem była starosta Lidia Czechak.

 

 

[czy jarocińskie placówki opiekuńcze mają własciwe zabezpieczenie pożarowe - wiecej na ten temat czytajk TUTAJ]

 

 

Powodem zwołania zespołu zarządzania kryzysowego było zagrożenie spowodowane rozprzestrzenianiem się ptasiej grypy i pojawienie się jej źródła na fermie drobiu w miejscowości Topola Osiedle w gminie Przygodzice w powiecie ostrowskim [na ten temat więcej przeczytasz TUTAJ].

 

 

Na piątkowym spotkaniu podkreślono, że wirus nie zagraża zdrowiu i życiu ludzi, jest za to groźny dla zamkniętych hodowli drobiu.

 

 

[gminna spółka kupiła samochód starżacki - szczegóły TUTAJ]

 

 

Powiatowy lekarz weterynarii Paweł Marcinkowski przedstawił procedury wdrożone w powiecie w celu wyeliminowania zagrożenia. Zostali z nimi zapoznani przede wszystkim przedstawiciele gmin powiatu, którzy będą nadzorowali ich przestrzeganie na swoim terenie.

 

 

O szczególną ostrożność i rygorystyczne przestrzeganie zaleceń zaapelował także wojewody wielkopolski Łukasz Mikołajczyk.

 

 

Apeluję do właścicieli wielkopolskich gospodarstw i ferm o rygorystyczne przestrzeganie zaleceń lekarza weterynarii w zakresie utrzymywania drobiu. Jestem przekonany, że szybko uda nam się opanować sytuację i nie dojdzie do rozprzestrzenienia się wirusa. Proszę jednak, aby gospodarze i właściciele farm niezwłocznie zgłaszali wszystkie przypadki chorób drobiu powiatowym lekarzom weterynarii. Nie można odpuścić żadnego przypadku, bo zignorowanie problemu może wywołać efekt kuli śnieżnej. Ptaki z dotkniętej wirusem fermy zostaną uśpione. Z uwagi na fakt, że jest to hodowla klatkowa, cały proces utylizacji może potrwać nawet dwa dni.

 

 

Wystąpienie wirusa nakłada na hodowców ptaków liczne obostrzenia, które wynikają z rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie zarządzenia środków związanych z występowaniem wysoce zjadliwej grypy ptaków. Na obszarze zagrożonym wystąpieniem wirusa hodowcy drobiu zobowiązani są do stosowania środków bezpieczeństwa biologicznego.

 

 

 

 

 

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

7
2
oceń tekst 9 głosów 78%
R E K L A M AWOLNE MIEJSCA MOBI ART

Zdjęcia ilość zdjęć 4