Jedyny taki szkolny ogród edukacyjny jest w Jarocinie [GALERIA]

Opublikowano:
Autor:

Jedyny taki szkolny ogród edukacyjny jest w Jarocinie [GALERIA] - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

 

Ogrody edukacyjne są doskonałym rozwiązaniem wspomagającym rozwój dzieci w różnym wieku. Kontakt z przyrodą umożliwia lepsze poznanie otaczającego nas świata, uczy szacunku do przyrody, daje możliwość podglądania wzrostu roślin.

 

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 z Jarocina wraz z wychowawcami wspólnie założyli pierwszy na naszym terenie ogród dydaktyczny.

 

 

 

 

Rozmowa z Przemysławem Krzyżaniakiem, prezesem Rodzinnych Ogrodów Działkowych im. Adama Mickiewicza w Jarocinie

 

Skąd i kiedy narodził się pomysł na przekazanie kawałka terenu uczniom ze SP nr 2 w Jarocinie?

 

W ramach jarocińskiego budżetu obywatelskiego zorganizowaliśmy w 2018 roku rodzinny piknik integracyjny z okazji Dnia Dziecka dla działkowców, ich rodzin i mieszkańców Jarocina. Frekwencja podczas pikniku przerosła nasze oczekiwania. Poszliśmy krok dalej - otworzyliśmy nasz ogród dla społeczności lokalnej poprzez otwarcie uliczek. Dziś efekty są widoczne. Coraz więcej mieszkańców pobliskich domów odwiedza nasz ogród i chętnie spaceruje alejkami i to właśnie przez to narodził się pomysł współpracy z placówką szkolną z terenu Jarocina.

 

Czy dyrekcja i nauczyciele „dwójki” sami wyszli z propozycją założenia takiego ogrodu edukacyjnego?

 

Najbliżej położoną szkołą okazała się Szkoła Podstawowa nr 2 w Jarocinie. Panią Dyrektor Agatę Musioł poznałem podczas spotkań w ramach JBO, zaproponowałem stworzenie zielonej szkoły na naszym terenie. Pomysł od razu spodobał się. I tak zaczęliśmy przygotowywać podłoże. Pani Agata złożyła projekt do JBO na budowę tablic edukacyjnych na terenie naszego ogrodu, my zapewniliśmy transport, montaż oraz teren, w pobliżu którego był niewykorzystywany teren ogólny, który uchwałą walnego zebrania został przeznaczony dla szkoły. Tam uczniowie będą wykonywać ścieżki i grządki, na których będą mieli możliwość sadzenia i uprawiania rozmaitych roślin. Dzięki zbudowanej specjalnie dla celów edukacyjnych infrastrukturze, ogrody działkowe staną się miejscem nie tylko szerzenia edukacji w zakresie ekologii i przyrody, ale także atrakcyjnym miejscem dla uczniów i ich nauczycieli.

 

Czy wszystkie szkoły mogą zgłaszać się do Zarządu ROD, w którym pan zarządza i wyrazić chęć uprawy choć najmniejszego kawałka ziemi?

 

Zielona szkoła uczy dzieci dbania o przyrodę, ekologię i ochronę środowiska.

Dziś współpracujemy ze Szkołą nr 2, ale jesteśmy ogrodem otwartym - jeżeli inne szkoły chciałyby przeprowadzać zajęcia na terenie naszego ogrodu, to myślę, że miejsce znajdzie się zawsze.

 

 

 

W ubiegłym tygodniu tuż obok założonego ogrodu odbyło się uroczyste wręczenie medali i pasowanie na wzorowego ogrodnika. Dzieci z klasy I a i I b zostały oznaczone Wzorowymi Ogrodnikami. Wraz z wychowawcami - Renatą Walicką-Poskrop i Anną Grzybowską - siali, sadzili, pielęgnowali posadzone wcześniej zioła, warzywa i kwiaty.

 

 

 

Głównym celem założenia ogrodu była chęć bliższego zapoznania dzieci z przyrodą. - Nie wszystkie dzieci posiadają swój własny ogród przydomowy czy działkowy. Jako nauczyciele chciałyśmy wyjść naprzeciw oczekiwaniom dzieci, uatrakcyjnić pobyt na świeżym powietrzu, a co ważniejsze - poprzez pracę w ogrodzie na świeżym powietrzu stymulować ich rozwój fizyczny, intelektualny, budować wrażliwość i ciekawość świata. Praca w ogrodzie pobudza także kreatywność i samodzielność, angażuje wszystkie zmysły, które prawidłowo stymulują zdrowie psychiczne i fizyczne - mówi wychowawca klasy I a Renata Walicka-Poskrop.

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE