Jest kultowym symbolem Jarocina. Teraz można zabrać go ze sobą

Opublikowano:
Autor:

Jest kultowym symbolem Jarocina. Teraz można zabrać go ze sobą    - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Nawiązuje do festiwalowych tradycji Jarocina. Powstał w 2011 roku. Znajduje się przy zbiegu ulic św. Ducha i Wojska Polskiego, nieopodal parku. Teraz można go „zabrać” ze sobą w każde miejsce. Ta forma spodobała się nie tylko w Jarocinie.

 

Pomysłodawczynią pomnika kultowego dla Jarocina glana była artystka i animatorka kultury - Felicja Pawlicka, tragicznie zmarła w 2010 r. Pomysł, ku jej pamięci, zrealizowali znajomi oraz przyjaciele w ramach projektu „Znak Szczególny” prowadzonego przez Fundację „Ogród Marzeń” z Jarocina.

 

Rzeźbę wykonali Jakub Bogatko i Małgorzata Kruk. But ma ponad 2 metry wysokości i waży ok. 200 kg. Wykonany został z żywic epoksydowych. Tradycją już stało się przyozdabianie go kolorowymi sznurowadłami.

 

Pomnik jest także ulubionym miejscem odwiedzanym przez turystów, którzy chętnie się przy nim fotografują. Mniejsza para glanów znajduje się również na jarocińskim rynku - tuż przy wylocie ulicy Wrocławskiej.

 

Glany, czyli ciężkie, skórzane buty noszone były między innymi przez punków, którzy odwiedzali Jarocin przy okazji festiwali rockowych. Pomnik kultowego buta został odsłonięty w pierwszy dzień festiwalu - 15 lipca 2011 r.

 

Pomnik jarocińskiego glana ogłoszony został najładniejszym znaczkiem turystycznym 2018 roku. Spośród 120 znaczków, kolekcjonerzy tych oryginalnych pamiątek wycieczkowych dokonali wyboru 10, w tym właśnie krążka z jarocińskim glanem.

 

Wydawcą zwycięskiego znaczka jest Muzeum Regionalne w Jarocinie. Można go nabyć w Muzeum Regionalnym oraz w bibliotece w ratuszu a także w Spichlerzu Polskiego Rocka.

 

Znaczek turystyczny z glanem to drewniany krążek o średnicy 60 mm, posiadający metalowe oczko do zawieszenia. Produkowany jest ręcznie. Grafikę wypala się w wysokiej temperaturze przy pomocy metalowej, grawerowanej matrycy.

 

Oprócz zwycięskiego glana, na znaczkach turystycznych są: jarociński ratusza oraz Spichlerza Polskiego Rocka. Znaczki turystyczne są ogólnoeuropejską akcją kolekcjonerską. Są wydawane i można je nabyć w kilkunastu krajach Europy. W Polsce wydaje się je od 2004 roku.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE