Klimatyzatory przenośne bez rury – hit czy kit?

Opublikowano:
Autor:

Klimatyzatory przenośne bez rury – hit czy kit? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kobieta i dziecko

Urządzenia obniżające temperaturę powietrza cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Niektórzy do walki z upałem wybierają tak zwany klimatyzator bez rury, który kusi niską ceną i łatwością relokalizacji. Jednak czy taki sprzęt faktycznie przyniesie nam ulgę podczas gorącego lata?

 

Czy klimatyzator bez rury naprawdę istnieje?

Na początek warto wyjaśnić, że pojęcie klimatyzator bez rury nie jest do końca poprawne. Niestety każdy klimatyzator przenośny ma rurę, a urządzenia bez niej są w rzeczywistości klimatyzerami, nazywanymi także klimatorami. W czym tkwi różnica pomiędzy klimatyzatorem a klimatyzerem? W tym drugim głównym (a najczęściej jedynym) czynnikiem chłodniczym jest woda. Zasada działania takiego urządzenia jest dość prosta. Do pojemnika wlewa się zimną wodę albo wrzuca lód. Wentylator klimatora wymusza przepływ powietrza przez tenże zbiornik, a na skutek kontaktu z wodą lub lodem ulega ono ochłodzeniu. Przynajmniej w teorii, ponieważ praktyka pokazuje, że bywa z tym kiepsko.

Klimatyzator a klimatyzer – porównanie skuteczności

Rura w klimatyzatorze przenośnym służy do odprowadzania gorącego powietrza poza budynek. Jak czytamy na https://ranking-oczyszczaczy.pl/poradnik-czystego-powietrza/jak-wybrac-dobry-klimatyzator-przenosny/, w niektórych urządzeniach znajdują się dwie rury. Dodatkowa z nich umożliwia wówczas pobieranie powietrza do chłodzenia z zewnątrz (w klimatyzatorach jednorurowych powietrze pobierane jest z pomieszczenia). Praca klimatyzatora przenośnego z rurą bardzo przypomina mechanizm jaki znamy z tradycyjnej klimatyzacji, dlatego skuteczność tych urządzeń jest podobna.

Niestety, o klimatyzerach nie można powiedzieć tego samego. Wielu użytkowników przekonało się już o tym, że zdecydowana większość z nich obniża wyłącznie odczuwalną temperaturę, podobnie jak wentylatory elektryczne. Niewielką ulgę odczujemy jedynie stojąc lub siedząc z blisko klimatyzera, natomiast w większej odległości efekt nie będzie już zauważalny. Jedynie mocne klimatory faktycznie obniżają temperaturę, lecz jest to różnica maksymalnie około 3 stopni Celsjusza. Co więcej, skutkiem ubocznym działania klimatora jest nawilżanie powietrza, zatem jego dłuższa praca może doprowadzić do nadmiernego wzrostu wilgotności.

Kiedy warto wybrać przenośny klimatyzator z rurą?

Jeśli chcemy zapewnić sobie skuteczną ochronę przed upałem, to warto zainwestować w przenośny klimatyzator z rurą. Wbrew pozorom montaż takiego urządzenia nie jest skomplikowany. Rurę wystarczy wysunąć przez uchylone okno. Niektórzy obawiają się, że otwarte okno będzie powodowało napływ gorącego powietrza, co zniweczy działanie klimatyzatora, aby tego uniknąć, wystarczy zamontować na nim specjalną uszczelkę do klimatyzatorów. Okienny zestaw montażowy powinien być dostępny w każdym sklepie prowadzącym sprzedaż przenośnych urządzeń do klimatyzacji. Sporadycznie zdarza się, że producent dołącza uszczelkę bezpłatnie do urządzenia, jak robi m.in. firma Fersk w modelu Vind i Twinne. Recenzję klimatyzatora przenośnego Fersk Vind można znaleźć w serwisie https://ranking-oczyszczaczy.pl.

Przenośne klimatyzatory to urządzenia uniwersalne, ponieważ można zamontować je samodzielnie i nie trzeba wcześniej uzyskiwać żadnych zezwoleń. W przypadku tradycyjnej klimatyzacji mieszkańcy bloków muszą najpierw otrzymać zgodę na montaż od wspólnoty mieszkaniowej i administratora budynku. Jeśli mieszkanie znajduje się w starej kamienicy, to konieczne bywa także pozwolenie konserwatora zabytków. Jest to spowodowane potrzebą ingerencji w strukturę budynku. Stacjonarne klimatyzatory wymagają także większych nakładów finansowych, ponieważ do ceny urządzeń trzeba doliczyć wydatki związane z ich montażem oraz późniejszymi przeglądami. 

Oczywiście, aby klimatyzator był naprawdę skuteczny, jego wydajność musi być dostosowana do powierzchni pomieszczenia oraz do jego stopnia nagrzewania. W artykule https://wybierzoczyszczacz.pl/poradniki/ranking-klimatyzatorow-przenosnych/ można przeczytać, że do schłodzenia 1 m³ potrzeba co najmniej 0,045 kW mocy, jednak jeśli pokój mocno się nagrzewa, np. na skutek słabej izolacji termicznej lub lokalizacji na poddaszu, zapotrzebowanie to wzrasta, co należy wziąć pod uwagę podczas wyboru klimatyzatora przenośnego oraz wtedy, gdy planujemy montaż klimatyzacji tradycyjnej.

Podsumowanie

Tak zwany klimatyzator bez rury to klimatyzer, które w walce z wysokimi temperaturami ma znikomą skuteczność. Dużo lepszym wyborem jest zwykły klimatyzator przenośny, tym bardziej, iż montaż rury wcale nie stanowi problemu. W przypadku kupna takiego urządzenia nie trzeba obawiać się komplikacji, jakie mogą wystąpić podczas montażu tradycyjnej klimatyzacji, dlatego ten sposób ochrony przed upałami można polecić każdemu.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE