Mają 30 milionów długu

Opublikowano:
Autor:

Mają 30 milionów długu  - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Ilu mieszkańców Ziemi Jarocińskiej jest zadłużonych? Jak wynika z danych Krajowego Rejestru Długów, przez ostatnie pięć lat liczba jarociniaków, którzy mają problemy  finansowe, wzrosła o prawie 150 procent.

 

Obecnie w KRD znajdują się nazwiska ponad 3,5 tys. mieszkańców Ziemi Jarocińskiej.

W Polsce cztery firmy zajmują się gromadzeniem informacji o dłużnikach. Największą z nich jest działający od 2003 r. Krajowy Rejestr Długów. Figuruje w nim 2 mln 250 tys. zadłużonych konsumentów, którzy mają 5 mln zobowiązań na kwotę 16,8 mld zł. Prawie 700 tys. przedsiębiorców zalega z płatnościami na kwotę 4,2 miliarda złotych.

Gdyby wziąć pod uwagę tylko nasz teren, to najbardziej zadłużona jest 26-letnia mieszkanka gminy Jaraczewo. Ma 533,5 tys. zł długów u 4 wierzycieli.

 

Każdy, kto jest notowany w KRD, traci wiarygodność finansową. – Taki klient jest traktowany jako klient podwyższonego ryzyka, czyli taki, co do którego nie ma pewności, czy zapłaci, czy nie. Firma, która chce mu coś sprzedać albo od której on chce coś kupić z odroczonym terminem płatności, może podjąć decyzję, że mu nie sprzeda albo zażąda dodatkowych zabezpieczeń – informuje Andrzej Kulik, rzecznik prasowy KRD.

 

Mirosław Konieczny, psychoterapeuta i dyrektor Ośrodka Terapii Uzależnień, zajmuje się m.in. osobami, które popadły w długi.

– Młody człowiek, dwudziestoparoletni, ożenił się na początku ubiegłego roku. Były w tym związku pewne problemy. Pobił swoją żonę, po czym wszystko się ułożyło. Na końcu ubiegłego roku popełnił samobójstwo. Jak zrozpaczona rodzina zaczęła szukać powodów, dla których targnął się na życie, to okazało się, że miał mnóstwo kredytów, o których żona nie wiedziała. Pochodził z rodziny, gdzie był alkohol i przemoc. A ożenił się z dziewczyną, która miała ojca bardzo dobrze sytuowanego. Zresztą ci teście bili się w głowę i mówili: „Przecież wystarczyłoby, żeby on do nas przyszedł”, bo dla nich to nie był wydatek pokryć te długi. Ale to pokazuje, że nie o pieniądze tutaj chodzi. Chodzi o prestiż, poczucie własnej wartości – tłumaczy terapeuta.

 

                         

Pełny raport dotyczący zadłużenia mieszkańców Ziemi Jarocińskiej dostępny jest w aktualnym wydaniu „Gazety Jarocińskiej”. W nim między innymi:

- informacje o liczbie zadłużonych osób w poszczególnych gminach i wysokości tych zobowiązań,

- dane na temat zadłużonych firm z naszego terenu,

- informacje o najczęstszych powodach trafiania do bazy dłużników,

- informacja, jak zniknąć z bazy dłużników,

- wywiad z psychoterapeutą Mirosławem Koniecznym.

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE