NIE wyrzucajcie bioodpadów w workach!!! To może kosztować wszystkich

Opublikowano:
Autor:

NIE wyrzucajcie bioodpadów w workach!!! To może kosztować wszystkich - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Zakład Gospodarki Odpadami w Jarocinie nie przyjmuje BIO odpadów w workach, nawet tych biodegradowalnych. Dlaczego i czym grozi wyrzucanie resztek w workach?

 

 

BIO-odpady przywożone do jarocińskiego ZGO muszą pochodzić bezpośrednio z pojemników na nie przeznaczonych bez żadnego opakowania. W grę nie wchodzą nawet worki biodegradowalne. Zakład tłumaczy dlaczego?

 

 

W jarocińskiej instalacji odpady biodegradowalne - kuchenne - nie są kierowane do kompostowania lecz do procesów fermentacji metanowej. W tych procesach worki biodegradowalne nie ulegają żadnemu rozkładowi, ze względu na brak dostępu tlenu. Dlatego stanowią one zanieczyszczenie, które utrudnia ten proces.

 

 

 

Zarząd gminnej spółki twierdzi, że:

 

„Zbiórka w workach wymusiłaby wybudowanie dodatkowej linii doczyszczającej ten strumień oraz konieczność zatrudnienia większej liczby personelu, co przyczyniłoby się do wzrostu ceny zagospodarowania tej frakcji”.

 

 

W opinii ZGO odpady zbierane przez mieszkańców w workach do momentu odbioru i dostarczenia ich na instalację zalegają w nich nawet do 2 tygodni, co powoduje zagniwanie i kiśnięcie. Proces ten obniża wartość odpadów do recyklingu i dalszego zagospodarowania oraz powoduje zwiększenie odorów na instalacji komunalnej.

 

 

 

Zbieranie odpadów luzem nie powoduje takich uciążliwości, gdyż nie ulegają one wcześniejszej fermentacji w pojemniku u mieszkańca.

 

 

Zwykłe worki i te biodegradowalne wyjęte zarówno przed procesem fermentacji jak i po procesach kompostowania, podczas doczyszczania polepszacza glebowego stanowią odpad, który należy zutylizować, a nikt, kto się tym zajmuje, nie jest nimi zainteresowany.

 

 

 

Worków zabrudzonych frakcją biologiczną nie można nawet oddać jako komponentu do paliwa RDF, który jest jedną z najdroższych frakcji do zagospodarowania.

 

 

Wszystko to przekłada się bezpośrednio na koszty, jakie gmina, a w konsekwencji każdy mieszkaniec, musi ponieść za zagospodarowanie odpadów. Co mogłoby oznaczać podwyżkę opłat za śmieci.

 

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE