Nowatorskie operacje serca w dwóch miejscach w Wielkopolsce. Teraz również w Pleszewskim Centrum Medycznym

Opublikowano:
Autor:

Nowatorskie operacje serca w dwóch miejscach w Wielkopolsce. Teraz również w Pleszewskim Centrum Medycznym  - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Nowatorskie operacje serca w dwóch miejscach w Wielkopolsce. Teraz również u naszego sąsiada w Pleszewskim Centrum Medycznym 

 

Bardzo dobra informacja dla pacjentów z powiatu jarocińskiego i okolic. Nowatorską formę leczenia chorych mających problemy z migotaniem przedsionków serca wprowadzono w pleszewskim szpitalu. Chodzi o zabieg krioablacji.

 

 

Wcześniej pleszewski szpital już przeprowadzał zabiegi ablacji, a teraz poszedł o krok dalej. W efekcie jest jednym z dwóch w Wielkopolsce ośrodków medycznych, które wykonują takie operacje. Przeprowadzono je już u 7 pacjentów, kolejni czekają w kolejce - pisze portal zpleszewa.pl

 

Nowatorskie operacje serca w dwóch miejscach w Wielkopolsce. Teraz również u naszego sąsiada w Pleszewskim Centrum Medycznym 

 

Wszystko zaczęło się w lipcu 2019 r. W pleszewskim szpitalu przeprowadzono wówczas pierwsze zabiegi ablacji - operacji, które mają chronić pacjentów z niewydolnościami serca. Wszystko w ramach kilkumilionowej inwestycji, która pozwoliła rozbudować i doposażyć pracownię elektrofizjologii przy oddziale kardiologicznym PCM.

 

To również metoda leczenia osób z migotaniem przedsionków serca, ale przy użyciu ciepła. Polega na wykorzystaniu prądu o częstotliwości radiowej, który zmienia przewodzenie impulsów elektrycznych serca. W skrócie - do żyły albo tętnicy udowej w okolicy pachwiny wprowadza się cewnik z elektrodą, a lekarz wypala fragment serca falą radiową.

 

- Od niedawna w naszym szpitalu przeprowadzamy również zabiegi krioablacji. To nowoczesna metoda przy użyciu ujemnych temperatur pozwalająca na leczenie arytmii serca. W tym przypadku uszkadza się celowo fragment lewego przedsionka mięśnia sercowego odpowiedzialny za migotanie. Wykonując te zabiegi nasz szpital wpisuje się w Priorytety dla Regionalnej Polityki Zdrowotnej Województwa Wielkopolskiego i mapy potrzeb zdrowotnych - wyjaśnia Ryszard Bosacki, dyrektor do spraw medycznych w PCM.

 

Nowatorskie operacje serca w dwóch miejscach w Wielkopolsce. Teraz również u naszego sąsiada w Pleszewskim Centrum Medycznym 

 

Aby szpital mógł najpierw przeprowadzić zabiegi ablacji, a potem krioablacji- musiał rozbudować i doposażyć Pracownię Elektrofizjologii przy Oddziale Kardiologicznym.

 

- Musiała ona spełniać wszystkie wymogi stawiane przez NFZ ośrodkom planującym zabiegi ablacji i krioablacji. Pracownia z kompleksowym wyposażeniem angiograficznym pozwoliła na planowe wykonywanie zabiegów bez jakiegokolwiek ryzyka dla pacjentów z zawałem, którym pozostawiono nieograniczony dostęp do drugiego stołu angiograficznego w szpitalu – dodaje Błażej Górczyński, prezes szpitala.

 

W pleszewskim szpitalu pacjenci przechodzący zabiegi związane z migotaniem przedsionków serca mają zapewnioną na miejscu kompleksową opiekę kardiologiczną.

 

Leczenie inwazyjne odbywa się w pracowni hemodynamiki i elektrofizjologii, leczenie zachowawcze na Oddziale Intensywnej Opieki Kardiologicznej i Oddziale Kardiologicznym.

 

Z kolei rehabilitację kardiologiczną odbywają na Oddziale Rehabilitacji Kardiologicznej, a z opieki ambulatoryjnej mogą korzystać w poradni kardiologicznej.

 

 

Z pleszewa.pl przypomnina, że  w grudniu Pleszewskie Centrum Medyczne zostało ogłoszone najlepszym szpitalem w Polsce wśród szpitali II poziomu i pierwszym w Wielkopolsce. Tak wynika z rankungu  Rzeczpospolitej „Bezpieczny szpital 2020" przygotowanym przez Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia przy Ministerstwie Zdrowia opublikowanym przez dziennik „Rzeczpospolita”. 

 

W ubiegłym roku szpital n naszych sąsiadów znalazł się na piątym miejscu, a w tym roku awansował o dwa miejsca wyżej zdobywając 868,74 punktów - i tym samym uplasował się na bardzo wysokim – trzecim miejscu.

 

ZOBACZ WIDEO - jak wygląda zabieg krioablacji 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE