› Gospodarka
09:34 / 29.07.2019

Ochrona marki firmy - dlaczego warto o nią zadbać?

Ochrona marki firmy - dlaczego warto o nią zadbać?

Wiele osób uważa, że zastrzeżenie znaku towarowego, rejestracja marki lub składanie wzorów patentowych to działania, które zarezerwowane są dla wielkich przedsiębiorstw o gigantycznych dochodach. Jest natomiast zupełnie odwrotnie. To właśnie zarejestrowany znak towarowy, wyjątkowy patent lub chroniona prawem marka, której dokonań nie można skopiować otwierają drogę do sukcesu. Kluczem do niego są bowiem nawet pojedyncze dokonania i umiejętna ich ochrona.

R E K L A M APROMOCJA 49 zł GJ Angelika MSRT
  1. Ochrona marki firmy - co obejmuje?
  2. Urząd patentowy - jak sobie z nim poradzić?

Ochrona marki firmy - co obejmuje?

Rzecznik patentowy Poznań zwraca uwagę, że wielu przedsiębiorców jest przekonanych, że nie ma czego chronić, nie są bowiem innowatorami na skalę światową. To kolejne błędne przekonania. Ochrona własności intelektualnej firmy obejmuje bardzo wiele różnych działań. Może ona objąć m.in.:

  • wzory patentowe
  • wzory przemysłowe, czyli innowacje w przemyśle
  • wynalazki
  • znak towarowe

Nieistotne jest w tym przypadku, czy firma zatrudnia kilka, kilkadziesiąt czy kilkaset osób. Nie ma znaczenia również czy działa na rynku lokalnym, ogólnopolskim czy międzynarodowym, choć w tym ostatnim przypadku ochrona marki firmy wydaje się już absolutną koniecznością. Chodzi o zabezpieczenie tych elementów jej działalności, które są efektem autorskiego wysiłku pracowników firmy i jest ona ich wyłącznym właścicielem. To właśnie zabezpieczanie swoich innowacji, wzorów, logotypów w urzędzie patentowym pozwala firmie stać się jedynym dostarczycielem tego konkretnego rozwiązania, chroni przed nieuczciwą konkurencją i kradzieżą własności intelektualnej. Tym samym otwiera drzwi do rozwoju firmy i ekspansji lokalnej, ogólnopolskiej, a nawet międzynarodowej.

Urząd patentowy - jak sobie z nim poradzić?

Zastrzeżenie znaku towarowego nie jest szczególnie skomplikowaną sprawą. Zdecydowanie bardziej wymagające są wnioski dotyczące wzorów patentowych lub wynalazków. Wystarczy jednak wpisać w wyszukiwarkę ochrona marki Poznań, a dość szybko można znaleźć specjalistów zajmujących się ochroną prawną znaku towarowego oraz pozostałych elementów stanowiących własność intelektualną firmy. Rzecznik patentowy to osoba, która pomoże wypełnić odpowiednie dokumenty, wyręczy przedsiębiorcę w dużej części działań związanych z ochroną marki, doradzi co i jak zabezpieczyć, na jakim obszarze, z jakimi obostrzeniami. Dzięki takiej pomocy właściciele firmy mogą czuć się bezpieczni jeśli chodzi o zabezpieczenie dokonań firmy i zająć się w spokoju rozwojem kolejnych pomysłów.

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%
R E K L A M AWOLNE MIEJSCA MOBI ART