› Koronawirus - Raport
11:30 / 26.11.2020

Od 28 listopada nowe zasady handlu. Które sklepy będą otwarte?

Od 28 listopada nowe zasady handlu. Które sklepy będą otwarte?

fot. zdjęcie pogladowe

W sobotę, 28 listopada, zgodnie z zapowiedziami premiera nastąpią zmiany, które dotyczą przede wszystkim handlu. Część sklepów zostanie otwarta, jednak niektóre punkty będą nadal zamknięte.

 

 

Czy galeria handlowe zostaną otwarte?

Od soboty, 28 listopada ponownie mają zostać otwarte sklepy oraz usługi w galeriach handlowych. Działać jednak będą w bardzo ścisłym reżimie sanitarnym.

 

 

W sklepach i galeriach handlowych będzie obowiązywał limit osób. Będzie w nich mogło przebywać maksymalnie 1 osoba na 15 metrów kwadratowych. Klienci nadal mają obowiązek zasłaniania nosa i ust, powinni także dezynfekować ręce przed wejściem do sklepu lub robić zakupy w rękawiczkach ochronnych.

 

 

W galeriach otwarte zostają sklepy meblowe, wyspy, sklepy obuwnicze i z akcesoriami, sklepy odzieżowe i z artykułami RTV i AGD. Nadal pozostaną zamknięte siłownie, parki rozrywki, kina oraz restauracje, bistro, czy bary. Mogą świadczyć tylko usługi na wynos.

 

 

Etap ten, nazwany przez rząd etapem odpowiedzialności, obowiązuje od 28 listopada do 27 grudnia. Po tym czasie zostaną podjęte dalsze decyzje, które są uzależnione od liczby zakażeń. To wtedy rząd stwierdzi, czy można luzować restrykcje, czy wręcz przeciwnie należy je zaostrzyć i wprowadzić narodowa kwarantannę.

 

 

Co ze sklepami meblowymi?

Od 28 listopada otwarte zostaną wszystkie sklepy meblowe i z artykułami do domu. Dotyczy to zarówno sklepów w galeriach handlowych, jak i poza nimi. Obowiązywać w nich będzie jednak restrykcyjne limity osób - 1 osoba na 15 metrów kwadratowych. Sklepy będą otwarte do 27 grudnia. Rząd do tego czasu będzie monitorował liczbę zakażeń. Jest rzeczą prawdopodobną, że mogą zostać ponownie zamknięte, jeśli premier Mateusz Morawiecki podejmie decyzje o całkowitym lockdown.

 

 

Co z restauracjami?

Lokale gastronomiczne pozostaną nadal zamknięte. Mogą serwować jedynie jedzenie na wynos i dowóz. Zgodnie z zapowiedziami rządu restauracje zostaną otwarte jeśli wskaźnik nowych zachorowań nie będzie większy niż 9,4 tys. Co prawda punkty gastronomiczne mają wtedy zostać otwarte tylko w niektórych powiatach. Będzie w nich obowiązywał, jeśli chodzi o godziny otwarcia. Rząd określił je na 6.00 do 21.00.

 

 

Godziny dla seniorów

Nadal będą obowiązywać godziny dla seniorów, czyli osób powyżej 60. roku życia. Jak dotąd, będą one obowiązywać w sklepach spożywczych, drogeriach i aptekach, od poniedziałku do piątku, od godz. 10.00 do 12.00. Rząd planuje rezygnację z nich dopiero wtedy, gdy liczba nowych zakażeń spadnie do 9,4 tys. Obowiązywać będzie wówczas strefa żółta.

 

 

Co z salonami fryzjerskimi i kosmetycznymi ?

Salony fryzjerskie i kosmetyczne pozostają otwarte i funkcjonują w reżimie sanitarnym. Muszą utrzymywać minimum 1,5 m odległości między stanowiskami i zapewniać klientom środki do dezynfekcji. Pracownicy mają obowiązek noszenia rękawiczek oraz maseczek, gogli lub przyłbic, muszą używać jednorazowych ręczników. Klienci mogą być tylko przyjmowani po wcześniejszym umówieniu się na wizytę telefonicznie lub online, tak aby nikt nie oczekiwał w poczekalni na swoją kolej.

 

 

Kiedy niedziele handlowe w grudniu 2020 r.?

W tym roku zaplanowano przed świętami dwie niedziele handlowe. Przypadają one na 13 i 20 grudnia. W te dni otwarte będą wszystkie sklepy, zarówno w galeriach handlowych, jak i poza nimi.

 

 

Powrót stref: czerwonej, żółtej i zielonej – od kiedy?

Od 28 grudnia rząd przewiduje etap stabilizacji. Zależeć on będzie od sytuacji epidemicznej kraju. Stopniowy powrót powiatów do stref będzie możliwy:

  • gdyby średnia dzienna liczba zachorowań z siedmiu dni osiągnie ok. 19 tys. przypadków – powiat w strefie czerwonej,
  • gdyby średnia dzienna liczba zachorowań z siedmiu dni osiągnęła ok. 9,4 tys. – powiat w stresie żółtej,
  • kiedy średnia dzienna liczba zachorowań z siedmiu dni osiągnie ok. 3,8 tys.- powiat w strefie żółtej.

 

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

 

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%