Oddaj krew podczas piątej edycji Święta Parówki

Opublikowano:
Autor:

Oddaj krew podczas piątej edycji Święta Parówki - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Święto Parówki to impreza odbywająca się cyklicznie, co roku w Jaraczewie. Oprócz dobrej zabawy ma ona także wymiar charytatywny. Można będzie pomóc wrzucając pieniądze do puszek, biegnąc czy oddając krew. 

 

 

Akcja honorowego oddawania krwi odbędzie się w niedzielę 4 sierpnia między godziną 11.30 a 14.30. Ambulans Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa stanie na parkingu w Parku Miejskim, obok Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Jaraczewie.

 

 

W czasie wakacji wzrasta zawsze zapotrzebowanie na krew. Brakuje zwłaszcza grup z ujemnym Rh. Aktualny stan zapasów można zobaczyć na stronach regionalnych centrów krwiodawstwa i krwiolecznictwa m.in. pod adresem: http://krwiodawstwo.kalisz.pl

 

 

Krew jest jedną z tych rzeczy, której nie da się wyprodukować sztucznie ani zastąpić żadnym substytutem. Dlatego szczególnie ważne są dodatkowe akcje, takie jak ta niedzielna. Jarociński Klub HDK organizuje ich zwykle cztery w roku. Co tydzień we wtorek można oddawać krew w punkcie mieszczącym się od kilkunastu lat w klasztorze franciszkanów. Kiedy punkt pobrań w naszym mieście miał przestać istnieć z powodu braku miejsca na jego działalność, z pomocą przyszli właśnie zakonnicy. Ekipa z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kaliszu czeka na dawców krwi w każdy wtorek w godz. 8.00-11.00. 

 

Osoby pełnoletnie, które będą się chciały przyłączyć do niedzielnej akcji muszą pamiętać o zabraniu ze sobą dowodu osobistego.

 

 

Kto może oddać krew

masz 18-65 lat i posiadasz dowód osobisty (lub inny dokument ze zdjęciem),

ważysz: powyżej 50 kg,

nie chorowałeś na żółtaczkę i czujesz się zdrowy i w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie miałeś wykonanego zabiegu operacyjnego, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała.

Dawcami krwi nie mogą być kobiety w ciąży , po porodzie lub zakończeniu ciąży (6 miesięcy), w okresie menstruacji i do trzech dni po jej zakończeniu.

Każda pobrana od Ciebie jednostka krwi pełnej lub jej składników (płytki krwi, osocze) zostanie przebadana metodami i testami laboratoryjnymi najnowszej generacji. Jeśli w wyniku badania lekarskiego lub w wyniku wykonanych badań laboratoryjnych nie będziesz odpowiadał naszym wymaganiom zdrowotnym, niezbędnym do oddania krwi, zostaniesz umieszczony w rejestrze dawców zdyskwalifikowanych tymczasowo lub na stałe z oddawania krwi.

 

Krew pełną (450 ml) można oddawać co 8 tygodni (kobiety - 4 razy, mężczyźni - 6 razy w ciągu roku). Pobieranie trwa średnio od 6 do 10 minut,

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE