› Aktualności
16:23 / 12.05.2019

Pawlicki, Łabędzki, Basiński i Kirchner na pomnikach w parku Gorzeńskiego

 Pawlicki, Łabędzki, Basiński i Kirchner na pomnikach w parku Gorzeńskiego

fot. Lidia Sokowicz

Przy okazji obchodów rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja można było zauważyć, że na postumentach pojawiły się nazwiska osób, które zostały uwiecznione na pomnikach. O tym kim są można będzie się dowiedzieć we wtorek 14 maja w czasie uroczystego otwarcia Parku im. mjr Zbigniewa hr Ostroroga-Gorzeńskiego. 

 

R E K L A M AŁukpol Trans MSRT

 

 

W centralnym punkcie parku umieszczono pomnik patrona parku, który był dowódcą jarocińskich oddziałów w czasie Powstania Wielkopolskiego. Wokół mjr Zbigniewa hr Ostroroga-Gorzeńskiego umieszczono cztery postacie wybrane przez Urząd Miejski w Jarocinie z kilkunastu propozycji przygotowanych propozycji przygotowanych przez Muzeum Regionalne w Jarocinie. Wszystkie zostały wykonane w pracowni Art-Studio Rzeźba & Odlewnictwo Michała Batkiewicza w Szczyglicach pod Krakowem. 

 

Wśród wybranych postaci jest Franciszek Basiński - burmistrz Jarocina w czasach Powstania Wielkopolskiego. Drugi to pochodzący z Siedlemina powstaniec Feliks Łabędzki, który zginął jako pierwszy podczas walk o Mroczę. Trzecia postać upamiętnia Bronisława Kirchnera, który dowodził buntem w jarocińskiej jednostce wojskowej na początku listopada 1918 roku, a czwarta -  Jana Pawlickiego z Wilkowyi, który był kwatermistrzem jarocińskich oddziałów powstańczych. Nie sposób nie zauważyć zbieżności ostatniego nazwiska z obecnym burmistrzem Jarocina. Nie jest ona przypadkowa. Jan Pawlicki jest pradziadkiem Adama Pawlickiego.

 

Rewaloryzacja i rewitalizacja Parku im. majora Zbigniewa hr. Ostroróg-Gorzeńskiego w Jarocinie to część projektu „Rozwój systemu zieleni w Jarocinie, obejmujący parki i skwery przyuliczne”. Przedsięwzięcie, realizowane przez Gminę Jarocin, dofinansowane zostało w ramach programu Unii Europejskiej "Infrastruktura i Środowisko" do działania "Poprawa środowiska miejskiego - rozwój terenów zieleni w miastach".

 

Uroczystość otwarcia Parku im. majora Zbigniewa hr. Ostroroga-Gorzeńskiego po rewaloryzacji i rewitalizacji odbędzie się we wtorek 14 maja. Początek o godz. 12.00.

14
3
oceń tekst 17 głosów 82%
R E K L A M AZAMÓW DROBNE MOBI ART