Pierwsza polska flaga nie była biało-czerwona [WIDEO]

Opublikowano:
Autor:

Pierwsza polska flaga nie była biało-czerwona [WIDEO] - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Święto flagi. Flaga Polski. Biało-czerwona.

 

Zwyczaj obierania barw jako symboli władzy pojawił się w średniowieczu. Jedne kolory uważane były za pospolite, inne za szlachetne, pokazujące dostojeństwo, bogactwo, podkreślające majestat. Korzenie polskich barw narodowych sięgają średniowiecza.

Chorągwie o barwach biało czerwonych zdobiły już władców piastowskich, Mieszka i Bolesława Chrobrego. Jednak przez setki lat nie było oficjalnie ustalonej „flagi narodowej” ani nawet barw narodowych. W okresie insurekcji kościuszkowskiej i Księstwa Warszawskiego (koniec XVIII i początek IXX w.) rolę polskiego znaku pełniły często białe lub biało-czerwone koliste kokardy. Sejm Księstwa Warszawskiego w 1812 r. za barwy narodowe uznał kolory amarantowy i granatowy.

Barwy biała i czerwona zostały uznane za narodowe po raz pierwszy 3 maja 1792 r. Warto wspomnieć, że podczas obchodów pierwszej rocznicy uchwalenia Ustawy Rządowej (Konstytucja 3 Maja), damy wystąpiły w białych sukniach przepasanych czerwoną wstęgą, a panowie nałożyli na siebie szarfy biało-czerwone. Po raz pierwszy na masową skalę polskie biało-czerwone barwy pojawiły się w Warszawie w dniu 3 maja 1916 roku, z okazji obchodów 125. rocznicy Konstytucji.

Ówczesny komitet organizacyjny tych obchodów dawał praktyczną radę, aby z rosyjskiej flagi wyciąć błękitny środkowy pas i zszyć górny biały pas z dolnym czerwonym. Powstała wtedy polska flaga. Sejm odrodzonej Polski, 1 sierpnia 1919 r. przyjął ustawę, w której postanowiono, że: ”Za barwy Rzeczypospolitej Polskiej uznaje się kolor biały i czerwony w podłużnych pasach równoległych, z których górny-biały, dolny zaś- czerwony”. Według ustawy z dnia 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej, flagą jest prostokątny płat tkaniny o barwach Rzeczypospolitej Polskiej umieszczony na maszcie. Za flagę Polski uważany jest wariant z godłem Polski (uzywana jest m.in. przez: przedstawicielstwa dyplomatyczne, cywilne lotniska i lądowiska, cywilne samoloty komunikacyjne podczas lotów za granicą, kapitanaty (bosmanaty) portów). Modyfikacją flagi państwowej z godłem jest bandera wojenna ustanowiona ustawą o znakach Sił Zbrojnych.

Według zapisów prawa, znieważenie, niszczenie, uszkadzanie lub usuwanie flagi Polski, to występek zagrożony karą grzywny, karą ograniczenia wolności albo karą pozbawienia wolności. Kodeks karny w tym samym zakresie obejmuje ochroną godło, sztandar, chorągiew, banderę, flagę lub inny znak państwowy.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE