› Aktualności
18:47 / 25.07.2018

Pochodziła ze Stęgoszy. Była zakonnicą i uratowała Żydówkę

Pochodziła ze Stęgoszy. Była zakonnicą i uratowała Żydówkę

Historia siostry Ambrozji Marcjanny Łączniak ujrzała światło dzienne przy okazji nadania jej medalu "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata", ponad pięćdziesiąt lat po jej śmierci.

 

R E K L A M APROMOCJA 49 zł GJ Artur  MSRT

 

Pochodząca ze Stęgoszy zakonnica należała do Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Bogarodzicy Dziewicy Niepokalanie Poczętej (Służebniczek Dębickich). Urodziła się w Stęgoszy, ale większość życia spędziła poza Wielkopolską. Historia ujrzała światło dzienne dzięki temu, że Michał Kalisz z rzeszowskiego oddziału IPN rozpoczął poszukiwania rodziny odznaczonej zakonnicy. Instytut Yad Vashem ma bardzo restrykcyjne wytyczne, według których tylko i wyłącznie rodzina może odebrać dyplom i medal. Dzięki pomocy księdza Piotra Dobaka, proboszcza parafii w Radlinie udało mu się dotrzeć do Bogumiły Rybarczyk, siostrzenicy siostry Ambrozji. Z uwagi na wiek i stan zdrowia medal w Bieczu z rąk Anny Azari, ambasadora Izraela odebrały jej dzieci - Agata i Saturnin.

 

Marcjanna Łączniak (siostra Ambrozja) urodziła się 6 stycznia 1878 roku w Radlinku (część Stęgoszy - przyp.red.). Do zakonu wstąpiła 10 stycznia 1903 roku, a profesję wieczystą złożyła w kwietniu 1926 roku. Od lipca 1943 roku była przełożoną domu zakonnego w Dominikowicach. Zakonnice uratowały Żydówkę - Sabinę Honiwachs (z męża Bruk). Zeznanie tej kobiety spisane w kwietniu 1961 w Tel-Awiwie liczy 40 stron maszynopisu zawiera opis pobytu w klasztorze (od 1942 do połowy kwietnia 1945 roku). Dom zakonny stanowił schronienie dla polskiej inteligencji, wojskowych i członków AK poszukiwanych przez Niemców. Ponadto pod osłoną nocy zwożono do klasztoru broń w walizkach ukrytych pod sianem lub drzewem na wozach. Tylko kilka wtajemniczonych sióstr wiedziało o tym procederze, podobnie jak o fakcie ukrywania Żydówki w habicie służebniczki. Siostra Ambrozja zmarła 18 stycznia 1962 roku. Została pochowana na cmentarzu w Dębicy. 

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%
R E K L A M AZAMÓW DROBNE MOBI ART