› Aktualności
06:05 / 04.08.2016

Powiat jarociński z dostępem do morza? Na początek Nowe Miasto

 Powiat jarociński z dostępem do morza? Na początek Nowe Miasto

fot. Przemysław Szeszuła

Jarocin. Nowe Miasto. Gmina Nowe Miasto. Powiat jarociński. Ziemia Jarocińska

R E K L A M APROMOCJA 49 zł GJ Artur  MSRT

Co jakiś czas wraca pomysł by gmina Nowe Miasto przyłączyła się do powiatu jarocińskiego.

Gmina leży na skraju dwóch powiatów. Mieszkańcy sprawy urzędowe załatwiają w Środzie Wielkopolskiej, ale bliżej mają do Jarocina. Dlatego seniorzy często korzystają z usług medycznych jarocińskiej służby zdrowia, a młodzież chętnie decyduje się na naukę w miejscowych szkołach ponadgimnazjalnych. Osobna sprawą są względy historyczne i przynależność do Ziemi Jarocińskiej.  

Czy gmina nie skorzystałaby bardziej na przyłączeniu się do powiatu jarocińskiego? Wójt Aleksander Podemski przyznaje, że dzisiaj wybrałby Jarocin.

- Najpierw przydzielono nas do powiatu jarocińskiego. Trafiliśmy do Środy dlatego, że w 1998 roku podjęto taką, a nie inną decyzję. Oczywiście już wtedy opinie były podzielone. I zawsze będą – mówi Aleksander Podemski w aktualnym wydaniu Gazety Jarocińskiej. - Do jednych przemawiało to, że geograficznie jesteśmy złączeni z Jarocinem, chodzi tutaj o bliskość miasta, poza tym młodzież się tam uczyła, inni ludzie pracowali wówczas w Środzie i chcieli być bliżej Poznania.

Samorządowcy podkreślają, że podziału administracyjnego nie można zmienić  "ot tak".  

- To musiałaby być inicjatywa oddolna mieszkańców gminy Nowe Miasto wyrażona w postaci referendum za przystąpieniem do innego powiatu. Przyłączenie do nas mogłoby polepszyć komunikację, to usprawniłoby dojazd do stolicy powiatu - mówi starosta jarociński Bartosz Walczak. - Traktujemy gminy po partnersku, szanujemy się wzajemnie, jesteśmy otwarci i jeśli nasza powiatowa rodzina miałaby się powiększyć, to będziemy się z tego cieszyć, ale na siłę nie będziemy nikogo zmuszać. Bylibyśmy z tego dumni, ponieważ powiat rozciągałby się "od morza aż do gór". Od Szwajcarii Żerkowskiej, aż do przystani w Nowym Mieście, a stamtąd, do portu nadmorskiego kilkaset kilometrów.

Co sądzicie o pomyśle? Obszerny tekst na ten temat można przeczytać w aktualnym wydaniu Gazety Jarocińskiej.

Czy gmina Nowe Miasto powinna być w powiecie jarocińskim?

Nowe Miasto znów w powiecie jarocińskim? Co sądzicie o pomyśle?

ankieta dodana 04.08.2016, ilość wszystkich głosów: 203
Tak
74%
Nie
24%
Nie mam zdania
1%
1
0
oceń tekst 1 głosów 100%
R E K L A M AGAZETA online 03 MOBI TEKST