› Aktualności
13:47 / 11.01.2020

Pożar w hospicjum. Czy jarocińskie placówki opiekuńcze są zabezpieczone od ognia?

Pożar w hospicjum. Czy jarocińskie placówki opiekuńcze są zabezpieczone od ognia?

fot. Elżbieta Rzepczyk

Cała Polska śledziła akcję ratowniczą w Chojnicach (województwo pomorskie) po tym, jak w hospicjum wybuchł pożar. W płomieniach zginęły cztery osoby, a 24 trafiły do szpitala.

 

 

Poszkodowani to 20 pacjentów, dwie opiekunki placówki i dwóch policjantów, którzy brali udział w ewakuacji. Najprawdopodobniej przyczyną pożaru hospicjum było zaprószenie ognia przez jednego z pensjonariuszy. W placówce brakowało czujek informujących o potencjalnym zagrożeniu.

R E K L A M APROMOCJA 49 zł GJ Angelika MSRT

 

Po tragedii pojawiły się pytania o zabezpieczenia przeciwpożarowe w hospicjach, zakładach opiekuńczych. Jak sytuacja wygląda w powiecie jarocińskim?
 

 

- Domy Pomocy Społecznej w Raszewach i Kotlinie są pod naszym stałym nadzorem. Nie widzimy potrzeby aby w zawiązku ze zdarzeniem w Chojnicach prowadzić jakieś wzmożone działania kontrolne. Obiekty są nam znane - mówi st. asp. Mariusz Banaszak, oficer prasowy KP PSP w Jarocinie.

 

 

Jak wypały inspekcje strażaków w tych instytucjach?

 

Czytaj również: Pijany pieszy poruszał się bez odblasków. Został ukarany mandatem

 

- Budynki pod względem technicznym spełniają wymagania z zakresu ochrony przeciwpożarowej. Drobne niedociągnięcia organizacyjne jeśli się zdarzają, są na bieżąco usuwane. Podczas czynności często powtarzam, że nie chodzi nam o karanie, a bardziej o uświadamianie i wymianę doświadczeń. - Obiekt w Raszewach wyposażony jest w system sygnalizacji pożaru umożliwiający szybsze wykrycie zagrożenia. Z kolei kotlińska placówka posiada system sygnalizacji pożaru dodatkowo połączony z Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Jarocinie. W przypadku wystąpienia alarmu pożarowego sygnał w sposób automatyczny dociera do stanowiska kierowania w naszej komendzie - wyjaśnia st. asp. Banaszak.

 

 

 

W marcu 2019 roku wybuchł pożar Domu Pomocy Społecznej w Kotlinie. Dzięki szybkiej akcji gaśniczej pensjonariusze nie ucierpieli. Ostatecznie okazało się, że przyczyną zdarzenia było podpalenie. Policja zatrzymała mężczyznę, który dopuścił się tego czynu [ZOBACZ TUTAJ].


Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się. Również w sieci. 

 

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%
R E K L A M AGAZETA online 03 MOBI TEKST