Prezes Zakładów Mięsnych Biernacki mówi w senacie o piątce dla zwierząt

Opublikowano:
Autor:

Prezes Zakładów Mięsnych Biernacki mówi w senacie o piątce dla zwierząt - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

W senacie waża się losy ważnej ustawy tzw. "Piątki dla zwierząt". 

 

Prezes Zakładów Mięsnych Biernacki z Goliny wystąpił w czasie dyskusji w Senacie o piątce dla zwierząt.

 

Sejm uchwalił w ubiegłym tygodniu nowelizację ustawy o ochronie zwierząt, która między innymi zakazuje hodowli zwierząt na futra i wprowadza ograniczenia uboju rytualnego.

 

Zgodnie z nowelą ubój rytualny ma być możliwy tylko na potrzeby krajowych związków wyznaniowych.
Nowelizacja wprowadza też zakaz wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych i widowiskowych i usuwa cyrki z listy podmiotów, które mogą sprowadzać zwierzęta z zagranicy.


Uchwalone przepisy zakazują trzymania zwierząt domowych na uwięzi na stałe oraz używania kolczatek, zaś w przypadku tymczasowego uwiązania długość uwięzi musi wynosić minimum 6 metrów i zapewniać zwierzęciu korzystanie z powierzchni co najmniej 20 mkw.

 

 Dzisiaj ustawą zajmuję się  Senat. W dyskusji wziął udział Tomasz Kubik, prezes Zakładów Mięsnych Biernacki z Goliny, które specjalizuje się w produkcji wołowiny. Jest to największy zakład na terenie powiatu jarocińskiego i jeden z większych w kraju.


 - Chciałbym zwrócić uwagę, że jesteśmy czternastym producentem mięsa z uboju  na świecie i piątym w Unii Europejskiej. Z przykrością stwierdzam, że przesłany do Senatu projekt ustawy  jest ponurym żartem. Proponuje nam się 30 dniowy okres vacatio legis. To jest brak poszanowania dla pracy milionów pracowników w rolnictwie, przetwórstwie, urzędników z ministerstwa rolnictwa, inspekcji weterynaryjnej, bo my przez ostatnie 10, 20 lat zdobywamy uprawnienia na rynki krajów trzecich,  aby móc eksportować polską żywność – mówił  Tomasz Kubik, prezes Zakładów Mięsnych Biernacki z Goliny.

 

Zaapelował do senatorów, aby przed głosowaniem nad ustawą wzięli pod uwagę aspekty społeczno-ekonomiczne, które wskazał w dyskusji. 

 

 - Jesteśmy za całkowitym odrzuceniem zmian w ustawie - dodał szef przedsiębiorstwa z Goliny.

 

Kilka lat temu  pracownicy zakładu i rolnicy z powiatu jarocińskiego protestowali pod Sejmem za przywróceniem uboju rytualnego.

 

              

 

 

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się. Również w sieci.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE