Problemy z protezą zębową? Zobacz, jak je rozwiązać!

Opublikowano:
Autor:

Problemy z protezą zębową? Zobacz, jak je rozwiązać! - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Sztuczne zęby są najczęściej kojarzone z osobami starszymi. Jednak wielu młodych też od czasu do czasu potrzebuje tego rodzaju uzupełnienia uzębienia. Nowoczesne protezy zębowe można dopasować w taki sposób, by zniwelowały problem zapadniętych policzków, a nawet wygładziły niektóre zmarszczki. Aby noszenie protezy zębowej było przyjemnością trzeba dobrać ją indywidualnie, przyzwyczaić się do jej codziennego użytkowania oraz odpowiednią o nią dbać. Jak to zrobić?

 

Nie możesz przyzwyczaić się do nowej protezy?

Wiele osób ma kłopoty z przyzwyczajeniem się do nowej protezy zębowej. Pomimo tego, że nowoczesne protezy wykonuje się specjalnie do dziąseł danej osoby, pierwsze chwile ze sztucznymi zębami mogą być trudne. Wielu doświadcza w tym czasie problemów z jedzeniem, mówieniem i uśmiechaniem się. Niektórzy cierpią z powodu nadmiernego wydzielania śliny, odruchów wymiotnych lub uczucia, że język nie mieści się w jamie ustnej. Na szczęście proces przyzwyczajania się do protezy zębowej trwa zwykle tylko 3-4 tygodnie.

Aby przyspieszyć proces przyzwyczajania się do protezy, nośmy ją jak najczęściej, starajmy się dokładnie i powoli przeżuwać jedzenie, a kiedy tylko mamy czas czytajmy na głos. Dzięki tym zabiegom nasza jama ustna szybciej zaakceptuje ciało obce na dziąsłach, a nam będzie coraz wygodniej w protezie. Jeżeli po miesiącu nadal mamy problemy z użytkowaniem nowych zębów, warto wybrać się do stomatologa. Osoby, którym bardzo trudno jest się przyzwyczaić do nowych zębów, mogą spróbować spania w protezie. Pamiętajmy tylko, że ta metoda jest polecana jedynie podczas przyzwyczajania się do protezy zębowej. Aby odpowiednio dbać o nasze nowe zęby, powinniśmy je wieczorem wyczyścić i zostawić na noc w suchym miejscu, najlepiej w specjalnie przeznaczonym do tego pojemniku.

Chcesz poznać więcej wskazówek, które pomogą Ci przyzwyczaić się do nowego towarzysza jakim jest proteza zębowa? Zajrzyj tutaj https://www.protefix.pl/wiedza-i-porady/wskazowki-ulatwiajace-przyzwyczajenie-sie-do-protezy-zebowej/.

Nie wiesz jak dbać o higienę protezy zębowej?

Aby proteza zębowa dobrze nam służyła, musimy o nią odpowiednio zadbać. Pamiętajmy, by nie spać w protezie (jedynym wyjątkiem jest czas przyzwyczajania się do zębów). Ruchome zęby są najczęściej wykonywane z akrylu (ten model jest refundowany przez NFZ). Takie protezy wymagają regularnej wymiany, ponieważ szybko się zużywają.

W ruchomych uzupełnieniach zębów łatwo gromadzą się resztki jedzenia, które są świetną pożywką dla bakterii. Na dodatek zbyt długie noszenie protezy może prowadzić do obtarć dziąseł, które często przekształcają się w afty, owrzodzenia lub zapalenie jamy ustnej. Z tego powodu podczas codziennego używania protezy powinniśmy robić sobie przerwy w noszeniu sztucznych zębów (na całą noc oraz kilka razy w ciągu dnia na kilka lub kilkanaście minut).

Istotna jest również codzienna pielęgnacja protezy. Nigdy nie trzymajmy zębów w szklance z wodą. To mit, który utrwalił się w głowach wielu osób. Po dokładnym wyczyszczeniu protezy (możemy to zrobić za pomocą specjalnej pasty do zębów i szczoteczki z miękkim, nie rysującym powierzchni włosiem) osuszmy ją dokładnie i zostawmy na całą noc w czystym, wentylowanym pudełeczku. Jeżeli kupimy specjalny pojemnik na protezy wyposażony w sitko, to bez problemu opłuczemy protezę bez dotykania jej rękoma. Ruchome zęby mogą również wyschnąć na sitku. Korzystanie z takiego pudełka to bardzo higieniczne rozwiązanie.

Co jakiś czas warto dokładnie wyczyścić protezę specjalnym preparatem do czyszczenia. Pamiętajmy tylko, że tę metodę nie należy stosować zbyt często (może to wpłynąć negatywnie na trwałość sztucznych zębów). Korzystając z gotowych preparatów, zawsze stosujmy się do zaleceń producenta.

Co zrobić, żeby proteza służyła nam jak najdłużej?

Jeżeli chcemy, by nasza proteza cały czas była jak nowa, pamiętajmy o regularnych wizytach u dentysty. Nawet jeśli z zębami nic się nie dzieje, to wizyty kontrolne są nadal potrzebne. Stomatolog sprawdzi stan naszych dziąseł, a w razie potrzeby naprawi lub dopasuje protezę. Pamiętajmy, by nigdy na własną rękę nie dokonywać żadnych poprawek. Samodzielne sklejanie lub wyginanie protezy może doprowadzić do jej trwałego uszkodzenia, a użyte do naprawy substancje mogą okazać się bardzo szkodliwe. Wtedy pozostanie nam tylko wymiana ruchomych zębów na nowe. Dlatego lepiej zaufać specjaliście.

Pamiętajmy też, że protezy nie są wieczne. Należy o nie odpowiednio dbać, ale też regularnie wymieniać. Czasami ruchome zęby potrzebują wymiany, zanim jeszcze się zużyją. Wraz z wiekiem może zmienić się kształt naszej jamy ustnej. Jeżeli zauważymy, że proteza nie leży odpowiednio, a dentysta nie będzie w stanie jej prawidłowo dopasować, będziemy musieli wymienić ją na nową. Nie bójmy się, że wymiana zębów zmusi nas do ponownego przechodzenia całego procesu przyzwyczajania się do protezy. Pierwszy raz jest zawsze najtrudniejszy, bo wymaga od nas nauczenia się tego, jak jeść, mówić i pielęgnować naszą protezę. Każda kolejna wymiana przebiega szybciej i łatwiej. Dlatego regularnie wymieniajmy sztuczne zęby na nowe i nie nośmy nigdy źle dopasowanej protezy.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE