Próbny egzamin ośmioklasistów przez internet? Tak, ale strona CKE nie działa

Opublikowano:
Autor:

Próbny egzamin ośmioklasistów przez internet? Tak, ale strona CKE nie działa   - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

W sytuacji zagrożenia epidemią i odwołania zajęć w szkołach to miało być pionierskie przedsięwzięcie - próbny egzamin ośmioklasistów przez internet. Metoda jednak się nie sprawdziła, ponieważ strona Centralnej Komisji Egzaminacyjnej zawiesiła się na dobre i nie działa.

 

 

Dzisiaj - 30 marca, o godzinie 9.00 powinien rozpocząć się próbny egzamin uczniów klas ósmych. Termin tego właściwego wyznaczono na wtorek - 21 kwietnia. Ta data jest jednak poważnie zagrożona w związku z koronawirusem i zamknięciem szkół.

 

 

Ósmoklasiści od 12 marca nie mają normalnych lekcji [więcej na ten temat czytaj TUTAJ], oficjalnie zdalne nauczanie zaczęli od 25 marca.

 

 

Od tego czasu Centralna Komisja Egzaminacyjna deklarowała, że chce pomóc uczniom w przygotowaniach do egzaminu.

 

 

 

Pomoc polegała na przeprowadzeniu próbnych egzaminów, które uczniowie mogą pobrać z internetu i rozwiązać w domach. Udział jest dobrowolny. Jarocińskie podstawówki jednak sugerowały uczniom, aby spróbowali swoich sił i rozwiązali zadanie egzaminacyjne.

 

 

I tak dzisiaj - 30 marca o godz. 9.00 miał się rozpocząć próbny egzamin z języka polskiego. Przystąpienie do niego było dla uczniów dobrowolne. CKE przygotowało materiały obejmujące zarówno arkusze w wersji standardowej, jak i te dostosowane do potrzeb uczniów z niepełnosprawnościami.

 

 

Wszystkie materiały, w tym nagrania w formacie mp3 do zadań na rozumienie ze słuchu w arkuszach z języków obcych nowożytnych, zostały zamieszczone na stronie internetowej CKE oraz na stronach okręgowych komisji egzaminacyjnych.

 

 

 

Teoretycznie wszystko było przygotowane, ale w praktyce - w poniedziałek rano okazało się, że strony centralnej oraz okręgowych komisji mają problemy z udźwignięciem ruchu tysięcy zainteresowanych nastolatków.

 

 

Arkusze nie działały na stronie CKE, a także okręgowych komisji w Poznaniu i we Wrocławiu. W tej sytuacji uczniowie z pomocą swoich nauczycieli szukali po kolei stron, z które są jeszcze aktywne i z których można pobrać materiały.

 

 

I tak aktywny arkusz z języka polskiego można było pobrać na przykład ze strony komisji w Gdańsku.

 

 

 

Próbny egzamin z języka polskiego składa się z 22 zadań, na których rozwiązanie uczniowie mają 120 minut.

 

 

Pierwsze zadania dotyczyły fragmentu „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Na podstawie rozmowy Cześnika i Papkina uczniowie mieli rozpoznać „Zemstę”. Zadaniem ośmioklasistów było także napisać ogłoszenie zachęcające do udziału w szkolnym konkursie na projekt makiety zamku Horeszków.

 

 

Najwyżej punktowanym zadaniem było wypracowanie. Uczniowie mieli do wyboru dwa tematy. „Łatwiej pokonać każdą trudność, gdy dąży się do swojego wymarzonego celu. Czy zgadzasz się z tym poglądem?” lub „Napisz opowiadanie o przygodzie, którą przeżył ktoś, kto przeniósł się do świata przedstawionego jednej z lektur obowiązkowych”.

 

 

Próbny egzamin jest nieobowiązkowy. Zasady oceniania rozwiązań zadań zostaną w pierwszej kolejności przekazane wyłącznie dyrektorom szkół, którzy mają udostępnić je nauczycielom. Na stronie CKE zostaną one upublicznione 8 kwietnia.

 

 

Każdy z nas może pomóc jarocińskiemu szpitalowi. Każda złotówka się liczy! Wystarczy kliknąć w zdjęcie. Nie zapomnij udostepnić zrzutki. 

 

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

 

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE