Profesor: Ryzyko śmierci jest nieporównywalnie większe w przypadku zachorowania na COVID-19 niż z powodu szczepionki

Opublikowano:
Autor:

Profesor: Ryzyko śmierci jest nieporównywalnie większe w przypadku zachorowania na COVID-19 niż z powodu szczepionki - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Jarocin. Profesor: Ryzyko śmierci jest nieporównywalnie większe w przypadku zachorowania na COVID-19 niż z powodu szczepionki

 

Cały czas trwa akcja szczepień przeciwko COVID-19 pracowników jarocińskiego szpitala. Niezależnie od tego pełną parą idą przygotowania do szczepień seniorów. Gdzie będzie można przyjąć szczepionkę - wykaz punktów na terenie Ziemi Jarocińskiej znajdziesz PONIŻEJ



Szczepienia przeciwko koronawirusowi są bezpłatne i dobrowolne. Każdy, kto się zaszczepi, otrzyma tak zwany Status Osoby Zaszczepionej.

Rozmowa z prof. JACKIEM PIĄTKIEM, ordynatorem oddziału wewnętrznego Szpitala Powiatowego w Jarocinie

Jest pan pierwszą osobą spośród personelu jarocińskiego szpitala, zaszczepioną przeciwko koronawirusowi. Dlaczego zdecydował się pan na szczepienie?

Bo to jest jedyne rozwiązanie, żeby nie zachorować i żyć normalnie. Po pierwsze na co dzień mam kontakt z osobami zakażonymi i ryzyko dla mnie jest ogromne. Po drugie chce wreszcie odwiedzić i zobaczyć moich rodziców, którzy mają po 80 lat. Do tej pory do nich nie jeździłem, bo się bałem, że ich zarażę. Przypuszczam też, że niedługo tak będzie, że chcąc normalnie funkcjonować - odwiedzać znajomych, wyjechać na wakacje, szczególnie te zagraniczne, potrzebne będzie zaświadczenie o szczepieniu. Poza tym ryzyko zarażenia np. w samolocie jest bardzo duże, dlatego potrzebne jest szczepienie, żeby móc możliwie bezpiecznie podróżować.

Co by pan powiedział tym, którzy twierdzą, że szczepionka nie jest bezpieczna?

Ja nie mam najmniejszych wątpliwości, że szczepionka jest bezpieczna. Opracowana została przy zastosowaniu najnowszych technologii w dobrym laboratorium medycznym. Produkuje ją jedna z większych i znanych na międzynarodowym rynku firm farmaceutycznych. Sprawa następna to zaszczepione zostały już miliony ludzi na świecie - w Wielkiej Brytanii czy Stanach Zjednoczonych, a nie przypuszczam, żeby te kraje sobie pozwoliły na szczepienie czymś, co jest wątpliwe. Trzeba też brać pod uwagę to, że ryzyko śmierci jest nieporównywalnie większe w przypadku zachorowania na COVID-19 niż z powodu szczepionki.

Ale jakieś ryzyko jednak jest.

W przypadku każdego leku czy szczepionki taki margines ryzyka jest. Może wystąpić odczyn alergiczny a w skrajnym przypadku wstrząs anafilaktyczny. Dzieje się tak na kilka minut po podaniu szczepionki, dlatego każdy pacjent musi pozostać przez pół godziny w punkcie szczepień, żeby w razie komplikacji mógł uzyskać natychmiastową pomoc.

 

Prócz niewątpliwie największej korzyści ze szczepienia, jaką jest ochrona przed koronawirusem, ze Status Osoby Zaszczepionej wynikają także dodatkowe, pozamedyczne benefity:

- zwolnienie z kwarantanny po kontakcie z osobami zakażonymi lub z wysokim ryzykiem zakażenia,

- zwolnienie z kwarantanny po podróży do krajów wysokiego ryzyka z punktu widzenia COVID-19,

- nieuwzględnienie osoby zaszczepionej w obowiązujących limitach zgromadzeń i spotkań.
 

Z tych przywilejów skorzystają tylko te osoby, które przyjmą obie dawki wymagane dla skuteczności szczepionki.
 

Szczepimy się - kto i jak może się zgłosić?

Szczepionka podawana jest w zastrzyku domięśniowym w dwóch dawkach aplikowanych w odstępie 21 dni. Tylko przyjęcie obu dawek daje skuteczność działania. Każdy, kto się w ten sposób zaszczepi, otrzyma potwierdzenie z uprawnionego POZ-etu (lekarza rodzinnego) w formie zaświadczenia, bądź poprzez wygenerowany, indywidualny kod QR.
 

Od 15 stycznia na szczepienie mogą się rejestrować seniorzy powyżej 80. roku życia. Z kolei od 22 stycznia będą to mogły zrobić osoby, które skończyły 70 lat. Szczepienia dla tej grupy mają się rozpocząć 25 stycznia.
 

Pozostali też już mogą zgłosić swoją chęć zaszczepienia się i poczekać na wystawienie e-skierowania.
 

Szczepimy się, bo „to jedyne rozwiązanie, żeby nie zachorować i żyć normalnie”

Na terenie powiatu jarocińskiego i gminy Nowe Miasto swoją gotowość do przeprowadzenia akcji szczepień przeciwko COVID-19 w każdej gminie zgłosiło łącznie 9 podmiotów.
 

Każdemu seniorowi i osobom niepełnosprawnym pomoc w dotarciu do punktów szczepień oferują urzędy gmin - szczegółową informację na ten temat znajdziesz TUTAJ.
 

Do szczepień przekonuje między innymi prof. Jacek Piątek, ordynator oddziału wewnętrznego Szpitala Powiatowego w Jarocinie, który został zaszczepiony jako pierwszy spośród pracowników jarocińskiej lecznicy.
 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

 

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE