Przyszły rok ma być poświęcony Wielkopolskim Rytmom Młodym. O ile radni się zgodzą

Opublikowano:
Autor:

Przyszły rok ma być poświęcony Wielkopolskim Rytmom Młodym. O ile radni się zgodzą - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

12 czerwca 2020 roku upłynie pół wieku od inauguracyjnej edycji Wielkopolskich Rytmów Młodych. W związku z tym rok 2020 miałby być im poświęcony. Decyzję w tej sprawie podejmą radni miejscy podczas najbliższej sesji, która zaplanowana jest na 18 czerwca.

 

 

 

12 czerwca 2020 roku upłynie pół wieku od inauguracyjnej edycji Wielkopolskich Rytmów Młodych. Przegląd został wymyślony i zorganizowany przez nieżyjącego już Jacka Chudzika, lidera środowiska skupionego wokół, działającego w Bursie Gimnazjalnej, Klubu „Olimp” oraz muzyków z zespołu „Kwiaty” ze Zbigniewem Schaedelem na czele. Młodzi entuzjaści zdołali przekonać ówczesne władze partyjne i administracyjne do swojego pomysłu. Zaprosili do współpracy Krzysztofa Wodniczaka i Andrzeja Kosmalę z Poznania, którzy budując jury z muzyków i czołowych dziennikarzy muzycznych oraz pisząc artykuły prasowe współtworzyli dziesięć edycji WRM w latach 1970-1979. Rytmy wystartowały jako jedna z setek imprez muzycznych. Koncerty muzyków-amatorów trwały trzy dni, a wieńczył je finał, w którym występowały zaproszone gwiazdy oraz zdobywcy Kameleonów, czyli nagród przyznawanych przez jury. Impreza budowała wizerunek miasta. W latach 1973-1976 dzieło Chudzika twórczo kontynuował Lech Krychowski ze współpracownikami, wzbogacając formułę WRM o nowe elementy. Od 1977 roku kierownictwo przejęli działacze jarocińskiego Związku Socjalistycznej Młodzieży Polskiej. W połowie lat 70. Rytmy stały się jednym z niewielu przeglądów marginalizowanej muzyki rockowej. W czasach propagandy sukcesu i ugrzecznionej kultury socjalistycznej kilkunastotysięczny Jarocin przeniósł „święty ogień polskiego rocka” w lata 80.

 

 

Ustanowienie roku 2020 rokiem Wielkopolskich Rytmów Młodych stanie się fundamentem przypomnienia wydarzeń, ale przede wszystkim postaci, których pomysły i wytrwałość w ich realizacji pozwoliły uczynić z lokalnego przeglądu młodych zespołów najważniejszy festiwal rockowy w Polsce lat 80. Festiwal ten stał się rozpoznawalnym symbolem miasta w kraju i za granicą. Przez wiele lat dla fanów rocka przybywających do Jarocina Wielkopolskie Rytmy Młodych były znane wyłącznie dlatego, że mieszkańcy miasta o Festiwalu mówili „Rytmy”. Ustanowienie roku 2020 „Rokiem Wielkopolskich Rytmów Młodych” pozwoli na oddanie Wielkopolskim Rytmom Młodych należnego miejsca w historii Festiwalu i historii Jarocina.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE