› Aktualności
16:48 / 07.12.2019

Radni podjęli uchwałę o ustanowieniu dnia pamięci. Pierwsza uroczystość już jutro

Radni podjęli uchwałę o ustanowieniu dnia pamięci. Pierwsza uroczystość już jutro

8 grudnia został ustanowiony wczoraj uchwałą Rady Miejskiej w Jarocinie Dniem Pamięci o Wypędzonych Jarociniakach.

 

R E K L A M APROMOCJA 49 zł GJ Artur  MSRT

 

8 grudnia przypada 80. rocznica rozpoczęcia przez niemieckich okupantów wypędzeń jarociniaków do Opoczna i innych miejscowości Generalnego Gubernatorstwa. W pierwszym transporcie w grudniu 1939 roku w wagonach bydlęcych i towarowych zostało wywiezionych około 1.200 mieszkańców powiatu jarocińskiego.

 

W związku z tym jutro, czyli w niedzielę 8 grudnia o godz. 12.00 w kościele św. Antoniego z Padwy zostanie odprawiona msza św. w intencji wypędzonych jarociniaków i tych, którzy ich przyjęli do swoich domów w Opocznie i na Ziemi Opoczyńskiej. Po mszy św. na ścianie budynku obecnego Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Jarocinie zostanie odsłonięta ufundowana przez Gminę Jarocin tablica upamiętniająca wypędzenia.

Także w niedzielę 8 grudnia o godz. 16.00 w Kamienicy Kultury odbędzie się pokaz 50-minutowego filmu dokumentalnego o wypędzeniach jarociniaków do Opoczna. Wstęp wolny.

 

12 grudnia na ścianie budynku na opoczyńskim rynku zostanie odsłonięta przez burmistrzów Jarocina tablica upamiętniająca mieszkańców Ziemi Opoczyńskiej, którzy przyjęli do swoich domów jarociniaków.

 

Muzeum Regionalne w Jarocinie (II piętro ratusza) prosi o kontakt osoby, które były wypędzone lub ich rodziny, w celu spisania lub nagrania ich wspomnień.

***

Celem niemieckiej polityki w okresie II wojny światowej na obszarze tzw. Kraju Warty - obszaru wcielonego do Rzeszy była „germanizacja ziemi, czyli usunięcie z niej obcych etnicznie oraz rasowo narodów, a następnie zasiedlenie odpowiednio dobraną ludnością niemiecką”.

Założenia tej polityki były realizowane także w Jarocinie i na terenie Ziemi Jarocińskiej już od pierwszych tygodni wojny. Najpierw w październiku 1939 roku do getta w Łodzi zostali wywiezieni jarocińscy Żydzi. W grudniu 1939 r. Niemcy rozpoczęli wysiedlenia mieszkańców powiatu jarocińskiego do Generalnego Gubernatorstwa. Na spakowanie się dawali jarociniakom 15-20 minut. Mogli zabrać jedynie podręczne bagaże. Najpierw, 8 grudnia Niemcy spędzili Polaków do budowanego jeszcze klasztoru franciszkanów, dziś budynków Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 1. Właścicieli ziemskich, nauczycieli, lekarzy, urzędników zwieźli do ośrodka w Cerekwicy.

9 grudnia pod eskortą niemieckich żołnierzy jarociniacy zostali przepędzeni z klasztoru na dworzec kolejowy. Tam musieli wsiąść do wagonów pasażerskich, towarowych i bydlęcych. Po dwóch dniach pociąg zatrzymał się w Opocznie. Tam całe rodziny z Jarocina musiały zorganizować sobie na nowo życie, znaleźć dach nad głową i pracę. Przyjęli ich mieszkańcy m. in. Opoczna, Białaczowa, Przysuchy, Zacharzowa, Zbożennej, Żarnowa. W pierwszym transporcie znalazło się około 1200 osób. Od grudnia 1939 r. do połowy 1941 r. Niemcy wypędzili z powiatu jarocińskiego (obejmującego wówczas także Pleszew) ponad 3.600 osób.

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%
R E K L A M AZAMÓW DROBNE MOBI ART