› Aktualności
12:00 / 31.12.2019

Rajcy uchwalili kwotę na przydomowe oczyszczalnie ścieków

Rajcy uchwalili kwotę na przydomowe oczyszczalnie ścieków

fot. zdjęcie poglądowe

Żerkowski magistrat już od dawna wspomaga ze środków własnego budżetu budowę indywidualnych oczyszczalni przydomowych. W roku 2020 w budżecie zaplanowano znacznie mniejsza kwotę. Jaki jest powód?

R E K L A M APROMOCJA 49 zł GJ Angelika MSRT

 

 

Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków ma na celu ochronę środowiska naturalnego, a ubiegać się o nią mogą mieszkańcy tych miejscowości w gminie Żerków, w których nie planuje się budowy kanalizacji sanitarnej.

 

 

Wnioski mogą również składać ci, którzy mieszkają na terenach, gdzie kanalizacja jest już wybudowana, ale podłączenie do niej jest technicznie utrudnione lub zbyt drogie. Oczyszczalnie przydomowe w żerkowskiej gminie cieszyły się sporym zainteresowaniem, a wnioski były rozpatrywane na bieżąco. W obecnym budżecie na ten cel przeznaczono znacznie mniejsza kwotę. Dlaczego?

 

[Radni wprowadzają zmiany. Czyżby pojawił się inwestor? Czytaj TUTAJ].

 

Program budowy wspomnianych oczyszczalni na terenie gminy Żerków, prowadzony jest od kilku lat. Magistrat chce teraz wspomóc mieszkańców w wymianie starych pieców, które zanieczyszczają środowisko. Pieniądze zostały więc podzielone na dwa zadania: dofinasowanie przydomowych oczyszczalni i montaż nowego pieca.

 

 

Zmniejszyła się liczba zainteresowanych mieszkańców wynikająca z faktu, że znaczna liczba gospodarstw domowych już skorzystała z programu. Obecnie z dofinansowań na przydomowe oczyszczalnie ścieków korzystają przede wszystkim mieszkańcy budujący nowe domy - zapewnia sekretarz gminy, Bartłomiej Nowicki.

 

[Wigilijna niespodzianka od burmistrza. Czytaj szczegóły TUTAJ].

 

Kwota dofinansowania wynosi aż 90 procent kosztów montażu oczyszczalni, a ale nie więcej niż 7,5 tys. zł. Co w przypadku kiedy zaplanowana pula pieniędzy nie wystarczy? Wtedy wnioski, które nie rozpatrzone zostaną pozytywnie, przejdą na kolejny rok budżetowy. Natomiast w nadchodzącym roku budżetowym przeznaczono 67 tys. zł na wspomniany cel.

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%
R E K L A M AGAZETA online 03 MOBI TEKST