› Aktualności
09:15 / 10.04.2019

Ruszyły egzaminy gimnazjalne. W komisjach nawet urzędnicy [SONDA]

Ruszyły egzaminy gimnazjalne. W komisjach nawet urzędnicy [SONDA]

Ruszyły egzaminy gimnazjalne. Odbywają się w wyjątkowych warunkach, ponieważ w szkołach odbywa się strajk i do końca nie było wiadomo, czy uda się zapewnić pełne składy komisji egzaminacyjnych. Jak sytuacja wygląda dzisiaj, kto zasiadł w komisjach, czy egzaminy wszędzie się odbywają? Relacja ze szkół na terenie Ziemi Jarocińskiej na naszym portalu.

 

R E K L A M APROMOCJA 49 zł GJ Angelika MSRT

 

Kiedy kolejne rozmowy przedstawicieli rządu ze Związkiem Nauczycielstwa Polskiego zakończyły się fiaskiem, w szkołach i placówkach oświatowych rozpoczął się strajk. Pracownicy oświaty od początku domagali się podwyżki wynagrodzenia o 1.000 złotych ze spłatą od 1 stycznia.

 

 

Później żądania zostały obniżone do podwyżki wynagrodzeń o 30% od 1 stycznia tego roku. Zaproponował również uwolnienie dodatku stażowego ponad ustawowy limit określony na 20%.

 

 

30% podwyżki to dla nauczyciela stażysty kwota na poziomie 720 - 730 złotych miesięczne, a dla nauczyciela dyplomowanego - 990 złotych.

 

 

Jarocińskie ZNP w lutym weszły w spór zbiorowy z dyrektorami szkół. Później odbyło się referendum, w którym uczestniczyli nauczyciele i pracownicy administracji z publicznych placówek oświatowych podległych gminie Jarocin. Wynik głosowania był w granicach od 53% do ponad 90% za strajkiem.

 

[czy nauczyciele z "Solidarności" też strajkują - czytaj TUTAJ]

 

Konsekwencją była uchwała, którą podjął jarociński zarząd ZNP o przystąpieniu do strajku. - Wysyłaliśmy pisma z powiadomieniem do dyrektorów szkół - wyjaśniała Hanna Czerniak.

 

 

[o wynikach referendum strajkowego w gminie Nowe Miasto - piszemy TUTAJ]

 

Strajk w szkołach rozpoczął się w poniedziałek - 8 kwietnia. Termin zbiegł się z zaplanowanymi egzaminami: 10,11 i 12 kwietnia gimnazjalnym a 15, 16 i 17 kwietnia - ósmoklasistów. Matury mają rozpocząć się 6 maja.

 

 

Wiceburmistrz Robert Kaźmierczak spotkał się z dyrektorami wszystkich szkół publicznych. - Najważniejsze jest zabezpieczenie egzaminów. Żaden z dyrektorów nie zgłaszał, że tych egzaminów nie jest w stanie przeprowadzić. Każdy walczy o to, żeby powołać komisje egzaminacyjne - stwierdza zastępca burmistrza.

 

 

Żeby skompletować składy komisji egzaminacyjnych, szefowie placówek mieli się posiłkować nauczycielami z zewnątrz - głównie ze szkół niepublicznych.

 

[Jarocin Festiwal 2019 - kolejna odsłona sztandarowej dla miasta imprezy - szczegóły TUTAJ]

 

Mogli to zrobić na podstawie rozporządzenia, które w ostatnim czasie wydała minister edukacji, a które mówi, że: „Każda osoba posiadająca kwalifikacje pedagogiczne może być członkiem zespołu egzaminacyjnego i nadzorującego podczas tegorocznych egzaminów”

 

 

Rozporządzenie zwiększył też liczbę uczniów przypadających na nauczyciela wchodzącego w skład zespołu nadzorującego - z 20 do 25 w przypadku egzaminu gimnazjalnego lub egzaminu ósmoklasisty.

 

 

Po rozpoczęciu strajku wiceburmistrz Kaźmierczak ponownie spotkał się z dyrektorami szkół. - Wiemy już, jaką liczbę nauczycieli, którzy nie przystąpili do strajku, mamy do dyspozycji - stwierdza zastępca burmistrza.

 

 

Zapewnił, że egzaminy gimnazjalne odbędą się we wszystkich placówkach publicznych gminy Jarocin [więcej TUTAJ].

 

- Mamy zabezpieczenie i obsadę wszystkich komisji - stwierdza Kaźmierczak.

 

 

 

Komisje zasilają przede wszystkim nauczyciele ze szkół niepublicznych, emeryci oraz urzędnicy z przygotowywaniem pedagogicznym i pracownicy instytucji kultury - między innymi dyrektor Muzeum Regionalnego Sebastian Pluta.

 

 

Egzaminy klas gimnazjalnych rozpoczęły się o godzinie 9.00. Jak raportuje wiceburmistrz Kaźmierczak - we wszystkich szkołach publicznych gminy Jarocin odbywają się one normalnie.

 

 

- Egzaminów dzisiaj nie ma tylko w Zespole Szkół w Mieszkowie oraz w Zespole Szkół nr 4 w Jarocinie, gdzie nie ma klas gimnazjalnych - wyjaśnia zastępca burmistrza.

 

 

W tych szkołach będą się odbywały egzaminy ośmioklasistów, które rozpoczynają się w poniedziałek - 15 kwietnia.

 

 

„Dziękuję nauczycielom i osobom z uprawnieniami pedagogicznymi, które podjęły się pracy w zespołach egzaminacyjnych oraz zespołach nadzorujących” - napisał na swoim profilu w mediach społecznościowych Robert Kaźmierczak. I zaapelował: „Szanuję korzystanie przez strajkujących z przysługującego im prawa do strajku. Jednocześnie proszę, aby każdy uszanował decyzję tych, którzy uznali, że gimnazjaliści mają pełne prawo napisać jutro egzamin i trzeba im to umożliwić.”

 

 

W czwartek - 11 kwietnia odbędzie się kolejne spotkanie dyrektorów szkół z wiceburmistrzem Robertem Kaźmierczakiem i będzie dotyczyło zabezpieczenia egzaminów ośmioklasistów.

 

 

W szkolach gminy JARACZEWO i KOTLIN egzaminy odbywają się zgodznie z planem.

 

Planowo przebiegają również egzaminy w szkołach w gminie NOWE MIASTO NAD WARTĄ. W Chociczy przystąpiło do nich 41 uczniów, tyle samo - w Nowym Mieście.

 

O sytuacji strajkowej w szkołach oraz o przebiegu egzaminów będziemy informowali na bieżąco.

 

 

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się. Również w sieci. Redakcja

Czy popierasz protest nauczycieli?

ankieta dodana 08.04.2019, ilość wszystkich głosów: 1022
TAK
48%
NIE
49%
NIE MAM ZDANIA
3%
0
0
oceń tekst 0 głosów 0%
R E K L A M AGAZETA online 03 MOBI TEKST