Sakramenty w jarocińskich parafiach w czasach pandemii [ZDJĘCIA, WIDEO]

Opublikowano:
Autor:

Sakramenty w jarocińskich parafiach w czasach pandemii [ZDJĘCIA, WIDEO] - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

- Proszę kapłanów, aby podczas Mszy Świętej przypominali wiernym o zasadach bezpieczeństwa sanitarnego i sami je rygorystycznie przestrzegali - napisał abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski w apelu wystosowanym na rozpoczęcie wakacji.

 

 

 

Metropolita poznański wspomniał również o tym, że czas urlopów i wakacyjnych wyjazdów może skutkować osłabieniem czujności i determinacji w konsekwentnym stosowaniu środków bezpieczeństwa sanitarnego.

 

Epidemia koronawirusa nie zakończyła się i cały czas jesteśmy narażeni na zakażenie. Apeluję więc do wszystkich, aby w poczuciu odpowiedzialności za życie i zdrowie swoje oraz innych, przestrzegać wszystkich zaleceń służb sanitarnych. Przypominam, aby podczas nabożeństw – oprócz celebransów – wierni i osoby posługujące zasłaniały usta i nos. Pamiętajmy o stosowaniu innych wskazań, w tym dezynfekcji rąk, czy zachowania bezpiecznego dystansu. Proszę kapłanów, aby podczas Mszy Świętej przypominali wiernym o zasadach bezpieczeństwa sanitarnego i sami je rygorystycznie przestrzegali. Przypominam, aby stworzyć wiernym możliwość przyjmowania Komunii Świętej także na rękę - podkreślił arcybiskup Gądecki.

 

W parafii św. Marcina w Jarocinie w pierwszy weekend wakacji odbyło się bierzmowanie i uroczystość Pierwszej Komunii Świętej. W parafii Matki Bożej w niedzielę 28 czerwca po raz pierwszy w pełni we mszy św. uczestniczyła 40-osobowa grupa trzecioklasistów. Podejście do kwestii bezpieczeństwa było bardzo różne. W pierwszej z parafii sakrament dojrzałości chrześcijańskiej przyjmowano w maseczkach. Ta zasada była przestrzegana również przez świadków bierzmowania. Starano się stworzyć również odstępy między uczestnikami uroczystości. W przypadku Pierwszej Komunii Świętej, do której przystępowało w pierwszej turze tylko 18 trzecioklasistów (pozostała część otrzyma sakrament w niedzielę 6 września) maseczki obowiązywały rodziców, dziadków, chrzestnych i gości. Jedynie dzieci pierwszokomunijne nie musiały ich mieć, ale w ich przypadku przestrzegano zasady dystansu społecznego. W czasie uroczystości w najmłodszej jarocińskiej parafii maseczki zdarzały się niezwykle rzadko i to raczej wśród dalszej rodziny. Zarówno dzieci, jak i ich rodzice, nie mieli zasłoniętych ust i nosa. Dla głównych bohaterów tego dnia wyznaczone zostały miejsca z wyznaczeniem odległości. 

 

 

Możliwość przyjmowania Komunii św. na rękę jest w każdej parafii. Najczęściej kapłani proszą, aby osoby, które chcą skorzystać z tej formy podchodzili jako pierwsi. W parafii św. Antoniego Padewskiego udzielana jest przy bocznym ołtarzu Matki Bożej Częstochowskiej. Komunię należy przyjmować w postawie stojącej, na lewą dłoń podtrzymywaną przez prawą, a następnie, stojąc przed kapłanem, prawą ręką włożyć Hostię do ust. W żadnym wypadku nie wolno odchodzić z nią od ołtarza. Udzielanie Komunii św. na rękę wymaga od wiernych większej ostrożności i uwagi. Ta forma uważana jest przez tradycjonalistów za profanację Najświętszego Sakramentu. Ich zdaniem msza św. powinna być odprawiana jedynie po łacinie i w rycie trydenckim. Nie uznają oni bowiem ustaleń Soboru Watykańskiego II.   

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE