Sesja ze skargą na burmistrza Jarocina. Jedno takie posiedzenie w kadencji

Opublikowano:
Autor:

Sesja ze skargą na burmistrza Jarocina. Jedno takie posiedzenie w kadencji  - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Takie posiedzenie Rady Miejskiej w Jarocinie możliwe jest tylko raz na cztery lata. I nie chodzi wcale o to, że radni mają odrzucić (i zapewne odrzucą) dzisiaj skargę mieszkanki na burmistrza Jarocina. Idzie o datę dzisiejszego posiedzenia - 29. lutego. W tej kadencji z pewnością się już nie powtórzy.

W programie dzisiejszej, XXVII sesji rady jest póki co aż 37 punktów. Inicjatorzy już zapowiedzieli rozszerzenie porządku obrad o kolejne dwa.

Posiedzenie rozpocznie się o sprawozdania z działalności instytucji opieki społecznej w Jarocinie. Radni mają przeanalizować też obowiązującą w gminie sieć szkół i przedszkoli.

Na rozpatrzenie czeka uchwała dotycząca  „polityki długu gminy Jarocin” i kilkanaście innych, między innymi w sprawie zgody na sprzedaż nieruchomości i wniesienie majątku do spółki.  

Posiedzenie rozpocznie się o godz. 9.00 w  ratuszu. Przypominamy, że każdy może wejść i obserwować poczynania samorządu. To nic nie kosztuje. A jeśli nie macie czasu, zapraszamy na naszą RELACJĘ. 

Póki co zobaczcie, jak Komisja Rewizyjna przegłosowuje wniosek w sprawie skargi na burmistrza Adama Pawlickiego. 

[AKTUALIZACJA 09:09]

Posiedzenie rozpoczęło się kilka minut po godz. 9.00. Dzisiaj pojawili się wszyscy radni. Są też zastępcy burmistrza i oczywiście urzędnicy. Póki co nie ma burmistrza Adma Pawlickiego. Trwają zmiany w porządku obrad.

Rzecznik Dyscypliny Finansów Publicznych przesłał do Rady Miejskiej skargę Jarocińskiego Ruchu Samorządowego. Przewodniczący zaproponował, by sprawą zajęła się Komisja Rewizyjna.

[09:30]

Rada przyjęła bez dyskusji protokoły z trzech poprzednich sesji.

Interpelacje radnych. Marcin Półrolniczak (PSL) - w sprawie formy dystrybucji decyzji dotyczącej podatku od nieruchomości na os. Konstytucji 3-go Maja.

Zdzisława Pilarczyk – w sprawie nawierzchni ul. Parowozownia w Jarocinie. - Została ona zdewastowana podczas budowy wiaduktów, do dzisiaj ten problem jest nierozwiązany - zauważa radna Ziemi Jarocińskiej.

Danuta Maćkowiak (ZJ) – w sprawie postawienia dodatkowej wiaty przystankowej.

Rajmund Banaszyński (ZJ) - w sprawie wykonania wiat przystankowych w Cielczy na ul. Poznańskiej i ul. Szkolnej.

Informacja przewodniczącego o działaniach podejmowanych między sesjami.

Rada uczciła minutą ciszy zmarłego w ubiegłym tygodniu byłego dyrektora jarocińskiego liceum  - Stanisława Cugiera.

Sprawozdanie z działalności burmistrza Jarocina przedstawił sekretarz gminy Michał Fijałkowki. Czyta o aktywności szefa gminy od początku tego roku. 

 

[10:00]

Sekretarz gminy poinformował radnych o rozstrzygniętych w ostatnim czasie przetargach przez gminę Jarocin.

Cykle sprawozdań. Sprawozdanie z działalności Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Jarocinie. Na wniosek wiceprzewodniczącej rady zrezygnowano z odczytywania dokumentu. Podobnie w przypadku Dziennego Domu Pomocy Społecznej - prosimy o przedstawienie tego w formie skondensowanej - prosił dyrektora Igora Armona przewodniczący Rajmund Banaszyński.

- Czy prawdą jest, że księgowe z opieki mają trafić do Centrum Usług Wspólnych? - pyta radna Lidia Czechak.

- CUW obsługuje nas od początku stycznia - tłumaczy Armon.

Radna Maćkwowiak pyta o kryteria, które decydują o przyznaniu dożywiania realizowanego przez opiekę społeczną. – Uważam, że należałoby się zastanowić nad osobami niepełnosprawnymi i takimi, które same nie dają sobie rady – twierdzi radna ZJ.

Armon odpowiada, że jeśli rada zmieni obowiązujące kryteria, to można „to rozważyć”. - My dzisiaj wydajemy ok. 800 posiłków dziennie, nie wiem, czy jesteśmy w stanie więcej - zastanawia się dyrektor MGOPS.  

Armon przedstawił też sprawozdanie z działalności Środowiskowego Domu Samopomocy, który w całości jest finansowany z budżetu państwa. Przypomniał, że ŚDS wrócił w ubiegłym roku do struktur MGOPS-u w Jarocinie.

Sprawozdanie z realizacji Gminnego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie i Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie.   

- Za cały 2015 rok do przewodniczącego wpłynęło 76 Niebieskich Kart z naszego terenu, co przełożyło się na powołanie 68 grup roboczych, które odbyły ponad 230 spotkań - poinformował Igor Armon.  

Dyrektor dodał też, że Centrum Integracji Społecznej ma już ponad 30 podopiecznych.

[10:30]

Dyrektor Bożena Kubacka przedstawia radnym analizę funkcjonowania sieci szkół i przedszkoli na terenie gminy. Przeszła bez echa. O udzielenie głosu poprosił zastępca Adama Pawlickiego.  

Wiceburmistrz Robert Kaźmierczak poinformował radnych o liczbie zgłoszonych dzieci do klas pierwszych w przyszłym roku. Są szkoły, gdzie nie ma ani jednego dziecka - chodzi sześciolatków. - Razem do pierwszych klas może pójść około 70 uczniów w całej gminie, to są trzy oddziały - twierdzi szef gminnej oświaty. Informuje również radnych, że w takiej sytuacji - gdy uczniów zgłoszono mało - władze gminy mają możliwość wskazania do jakiej placówki może uczęszczać dziecko.

- Rozważamy różne możliwości, chcemy rozmawiać z dyrektorami szkół, żeby ten rok 2016 wykorzystać do przeglądu kadry w szkołach, jeśli chodzi o zintegrowane nauczanie. Nie chodzi o to żeby zostawić w szkole najtańszego nauczyciela, ale tego, który jest dobrym nauczycielem - zaznacza Kaźmierczak. - Rozważamy złożenie nauczycielom dobrym i bardzo dobrym propozycji przejścia na jeden rok z całego etatu na pół etatu.

Wiceburmistrz zapowiada też szkolenia dla nauczycieli nauczania zintegrowanego. Władze gminy chcą uniknąć sytuacji by w nadchodzącym roku szkolnym, zgodnie z sugestiami związków, nauczyciele poszli na „fikcyjne” urlopy na poratowanie zdrowia.  

WIĘCEJ O TYM W NASZEJ REALACJI WIDEO - wkrótce. 

Radny Ryszard Kołodziej (PSL) dopytuje jaka jest rzeczywista liczba dzieci 6-letnich. Wg danych burmistrza to 450. Tylko 70 z nich zgłoszono do pierwszej klasy w nadchodzącym roku szkolnym.  

Informacja w sprawie opłat planistycznych. – W roku 2015 nie wpłynął do mnieny żaden wniosek o odszkodowanie – poinformowała radnych dyrektor Romana Danielczyk.

Uchwały

W sprawie polityki długu gminy Jarocin. Strategię na ten temat prezentuje zewnętrzny ekspert z firmy ProPolis zaangażowany przez samorząd. – Jestem bardzo zadowolony, że taka uchwała jest na sesji. Gdyby popularność tego typu dokumentów była większa, rozwój naszego kraju byłby szybszy - przewiduje Michał Schab, prezes firmy.  

Rada przyjęła uchwałę dotyczącą prognozę długu. Przegłosowano też nowy statut MGOPS-u.

Przerwa w obradach na posiedzenie komisji merytorycznych. 

[12.00]

Rada jednogłośnie przyjęła uchwałę o udzieleniu pomocy finansowej powiatowi jarocińskiemu. Pieniądze mają być wykorzystane na prowadzenie ośrodka interwencji kryzysowej.

Radni zgodzili się również na nowelizację uchwały dotyczącej programu rewitalizacji, a także zbycie nieruchomości w Wilkowyi i Witaszycach. - Na terenach po byłych stawach zostały wydzielone działki i zapadła decyzja o ich sprzedaży – poinformowała dyrektor Romana Danielczyk.

Uchwalono również zmiany w Wieloletnim Planie Zagospodarowania Przestrzennego Gminy w obrębie Cielczy.

Sołectwo Witaszyce zostanie zgłoszone do programu Wielkopolska Odnowa Wsi 2013-2020. – Dwa nasze sołectwa już skorzystały w związku z powyższym zasadne jest zwiększenie liczby beneficjentów – przekonywał radnych Marcin Leśniak z UM w Jarocinie.    

Gmina udzieli powiatowi pomocy finansowej na II etap budowy ul. Wybudowanej w Jarocinie i przebudowę chodnika przy ul. Podchorążych.

Na sesji zjawił się burmistrz Jarocina Adam Pawlicki i zaraz wyszedł z sali sesyjnej.

Budowa zintegrowanego centrum przesiadkowego w Jarocinie – tak nazywa się projekt, na który gmina chce pozyskać dofinansowanie z funduszu JESSICA. By można to zrealizować rada przyjęła zmiany w Lokalnym Programie Rewitalizacji.

Gmina wniesie kolejny wkład niepieniężny do JLA – są to, jak informują urzędnicy dwa autobusy i fiat doblo (po straży miejskiej).

Zmiany w uchwale dotyczącej zagospodarowania odpadów na ternie gminy Jarocin. - Chodzi o rozszerzony zakres selekcji  - będzie zbierany m.in. Tetrapak i aluminium – wyjaśnia radnym Romana Danielczyk.

[12:30]

Wieloletni Plan Rozwoju Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Jarocinie. Prezes PWiK przedstawia radnym plany inwestycyjne spółki. Jest wśród nich poważna  przebudowa Stacji Uzdatniania Wody w Stefanowie. - Warto w tą stację zainwestować, bo jest tam duża produkcja i niskie koszty utrzymania - mówi Remigiusz Nowojewski i przy okazji zapowiada wyminę wodociągów na kilku jarocińskich osiedlach – między innymi Kopernika i w Śródmieściu. – Tutaj zakończenie planujemy ok. 2021 roku – tłumaczy szef wodociągów.

Radna Zdzisława Pilarczyk pyta prezesa, czy w planach inwestycyjnych spółki brani są pod uwagę mieszkańcy ul. Parowozownia (teren po PKP). - Mamy w naszej koncepcji podłączenie tam kanalizacji - odpowiada Nowojewski.

Radna Lidia Czechak pyta Nowojewskiego o nową inwestycję PWiK – budowę rurociągu gazowego do strefy inwestycyjnej w Golinie. - Szacunkowe koszty to ok. 2,5 mln zł, lepiej jak na stanie taką nieruchomość ma PWiK, a nie gmina – przekonuje Nowojewski. 900 tys. zł na ten ma przekazać gmina. Czechak zastanawia się głośno, dlaczego inwestycją nie zajęła się spółka gazowa, których kilka działa na naszym terenie. Prezes odpowiada, że żadna z firm nie była zainteresowana.

- Dzisiaj burmistrz podpisywał wniosek o budownictwo czynszowe, jeden z nich dotyczy Siedlemina, wiec budowa tego gazociągu jest ważna na kilku płaszczyznach – przekonuje wiceburmistrz Witosław Gibasiewicz.

Głos zabrał burmistrz. - PWiK jest integralną częścią zaplanowanego rozwoju gminy – przekonuje burmistrz Adam Pawlicki. - Podpisałem wniosek na finansowanie pierwszego etapu budowy 40 mieszkań. Chcielibyśmy zacząć realizację tego programu w tym roku i budowę 200 mieszkań czynszowych, tak aby do końca kadencji powstało 400 mieszkań. PWiK musi za tymi inwestycjami nadążyć.

- Jaki to będzie miało wpływ na cenę wody i kanalizacji dla mieszkańców? Te potężne inwestycje chcielibyśmy zrobić z środków nie naszych, darmowych z Unii Europejskiej, z funduszu spójności. Nie ma możliwości żebyśmy te zadania sfinansowali z własnych środków. Darmowe pieniądze pozyskane na inwestycje nie wpłyną na podwyższenie cen taryf - dodaje burmistrz. - Dziękuję zespołowi za to przygotowanie koncepcji, teraz czeka was najtrudniejsze zadanie - realizacja.

Rady Andrzej Skrzypczak pyta z którego kierunku sieć gazowa będzie ciągnięta do Siedlemina i czy będzie na tyle wydajna, że w przyszłości można by gazem ogrzewać szkołę w Siedleminie.

- Nie tylko szkoła, ale cała wieś będzie mogła  - odpowiada radnemu burmistrz. Nowojewski dodaje, że gazyfikacja będzie przebiegała od strony ul. Sadowej.

Wiceprzewodniczący Paweł Adamkiewicz zaproponował, by gaz dociągnąć również do Łuszczanowa. Póki co do tworzonego właśnie osiedla. - W Tarcach jest nitka gazu, to nie jest duża odległość i można by się temu przyjrzeć - przekonuje.

Rada przyjęła plan inwestycyjny w PWiK jednogłośnie. 

[13:00]

Zmiany w Wieloletniej Prognozie Finansowej przyjęte jednogłośnie.

Zmiany w budżecie. O szczegóły w paragrafach pyta radna Katarzyna Szymkowiak (PSL).  Jak tłumaczą w odpowiedzi urzędnicy 10 tys. zł z budżetu trafić ma między innymi na odszkodowanie dla zwalnianego pracownika Szkoły Podstawowej nr 2.

Zmiany w planie finansowym gminy przyjęte jednogłośnie.

Przerwa.   

[14:00]

Obrady wznowiono po przerwie. Na sali jest 19 radnych. Gmina ma dofinansować zakup karetki dla szpitala w Jarocinie. Kwota, którą ma przekazać miasto dla powiatu na ten cel, to ponad 150 tys. zł. Radni przyjęli uchwałę jednogłośnie.

Kolejne wkłady do spółek. Gmina wniesie do JFPK m.in. nieruchomość gruntową o pow. 1.400 m kw. przy ul. Przemysłowej w Jarocinie.

Miasto wspomoże też JTBS - kwotą ponad 1,5 mln zł – w zamian samorząd obejmie udziały w spółce.  

Uchwały przyjęto jednogłośnie, podobnie jak zmiany w Regulaminie Konsultacji Społecznych - jak przekonują urzędnicy - spowodowane nowelizacją w ustawie.

Skarga na burmistrza Jarocina, wystosowana przez jedną z mieszkanek miasta. Pismo trafiło do rady za pośrednictwem wojewody. Dotyczy między innymi oświetlenia  i nawierzchni na ul. Odrzańskiej w Jarocinie, a także budowy chodnika i ścieżki rowerowej wzdłuż drogi nr 15.   

 Sprawą zajmowała się Komisja Rewizyjna rady (zobacz film na górze) i uznała „skargę za niezasadną”.

Rada bez dyskusji, większością głosów (17 za i 3 wstrzymujące) odrzuciła skargę.

Rada przekazała Komisji Rewizyjnej skargę JRS, która trafiła do samorządu za pośrednictwem Rzecznika Dyscypliny Finansów Publicznych. Stowarzyszenie dopatruje się złamania prawa w przetargach ogłaszanych przez gminę, a dotyczących modernizacji budynków przedszkoli.

Przyjęto też uchwałę w sprawie zmiany w składzie Komisji Doraźnej, która zajmuje się statutem gminy.

Odpowiedzi na interpelacje. Na wniosek radnych - nie odczytywano.

Wolne głosy i wnioski. Przewodniczący Banaszyński przypomniał, że jutro Dzień Żołnierzy Wyklętych.Ujawnił też pismo od Jarocinskiego Ruchu Samorządowego. - JRS w ostatnim czasie bardzo się uaktywnił, dostaliśmy pismo z wezwaniem do usunięcia naruszenia prawa dokonanego uchwałą rady w sprawie udzielenia absolutorium dla burmistrza Jarocina za 2015 rok - czyta przewodniczący. - Tematem zajmowała się komisja rewizyjna i prawnicy. Otrzymaliśmy stanowisko, że każdy, kto uważa, że zostało naruszone prawo uchwałą rady, może wnieść skargę do sądu administracyjnego. Pan radca przekazał mi, że nie ma podstaw, żeby rada podejmowała czynności w tym zakresie. 

 

Radny Ireneusz Lamprecht przypomniał o charytatywnym turnieju tenisa stołowego, który ma się odbyć w 12 marca w ramach Akcji Wesołych Ogrodników i zaprosił wszystkich radnych do uczestnictwa.

Koniec sesji.  

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE