Smart city – inteligentne zarządzanie każdym miastem

Opublikowano:
Autor:

Smart city – inteligentne zarządzanie każdym miastem - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

O szybkości rozwoju miasta decyduje wiele czynników, ale coraz większe znaczenie w tym całym procesie odgrywają nowoczesne technologie. Szczególnie większe ośrodki miejskie i aglomeracje inwestują wiele środków w rozwój technologii nazywanych z angielskiego smart, czyli po prostu inteligentnych. Należą do nich przede wszystkim inteligentne budownictwo (mieszkaniowe i przemysłowe), inteligentne parkingi (miejskie i prywatne), inteligentna komunikacja (miejska i podmiejska) oraz ekologiczne, „zielone” budynki.
 


Funkcjonalność w zarządzaniu

Wdrożenie w działanie systemów miejskich takich nowoczesnych technologii niesie za sobą praktycznie same pozytywne aspekty. Można tu wymienić chociażby takie plusy jak::
- rozładowanie korków miejskich i zmniejszenie natężenia ruchu w centrach miast
- rozbudowany system informacji pasażerskiej (interaktywne tablice na przystankach, tablice w autobusach)
- skuteczniejsze zarządzanie miejskimi sieciami wodociągowymi, ciepłowniczymi elektrycznymi czy kanalizacyjnymi
- lepsza kontrola nad parkingami i dostosowanie ich do potrzeb kierowców między innymi poprzez udostępnienie specjalnej aplikacji na telefon
Współczesne smart city to miasto, które na pierwszym miejscu stawia więc wygodę zarządzania, ale również samych mieszkańców, starając się swoimi rozwiązaniami ułatwić im codzienne funkcjonowanie. Inteligentne systemy wprowadzane są więc również w urzędach i budynkach użyteczności publicznej, np. w formie znanych praktycznie wszystkim popularnych „numerków”, które rozdzielają petentów do poszczególnych stanowisk obsługi.

Smart city a życie codzienne

Nowoczesność wynikająca z zastosowania inteligentnych systemów i rozwiązań w zarządzaniu miastem ma wpływ na funkcjonowanie jego mieszkańców, ułatwienie im życia i pomoc w załatwianiu spraw urzędowych. Odpowiedni system informowania pasażerów w komunikacji miejskiej usprawnia przykładowo poruszanie się po mieście; inteligentne parkingi pozwalają zaoszczędzić czas na poszukiwanie wolnego miejsca; inteligentne systemy obsługi petenta umożliwiają z kolei załatwienie wielu spraw od reki, bez konieczności czekania w długich kolejkach. Oprócz tego smart city to również udogodnienia typowo budowlane, w tym wspomniane wcześniej zielone, czyli ekologiczne budynki, w które coraz częściej inwestują władze miejskie. Są to w większości przypadków budynki samowystarczalne, korzystające z własnych źródeł energii oraz redukujące emisję gazów i pyłów (podczas palenia w piecach C. O.), co pozytywnie wpływa na środowisko i miejskie powietrze.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE