Sprawdź, czy twój sąsiad cię truje

Opublikowano:
Autor:

Sprawdź, czy twój sąsiad cię truje - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Czujesz gryzący i ciężki dym, który utrudnia oddychanie? Być może sąsiedzi palą nie tylko węglem.

Problem palenia odpadów w przydomowych kotłach c.o. powraca co roku w trakcie trwania okresu zimowego. Duży odsetek społeczeństwa używa węgla, ale prócz niego, w ogniu ląduje też wiele innych rzeczy, które powinny być posegregowane i zutylizowane w przystosowanych do tego celu miejscach. W Polsce od pokoleń niepotrzebne rzeczy spalono, dlatego zmiana przyzwyczajeń jest tak trudna.

Mieszkaniec domu jednorodzinnego w Jarocinie zainteresował „Gazetę” problemem podkładów kolejowych, które najprawdopodobniej lądują w piecu sąsiadów. - Kupują je, składują na ogrodzie, a jak latem zawieje wiatr, to zapach jest bardzo nieprzyjemny i uciążliwy. Nie daję głowy, że tym palą, ale jak się wyjdzie na dwór, to dym jest strasznie gryzący. Słyszałem, że od palenia takich rzeczy wydzielają się jakieś rakotwórcze substancje - tłumaczy mężczyzna, który nie chce podawać swojego nazwiska, bo jak mówi: - Sąsiadów mam w porządku, ale jak przeczytają w gazecie, to może się trochę zreflektują.

Aby móc sprzedawać podkłady kolejowe, należy uzyskać zgodę marszałka województwa. Takie materiały muszą przejść najpierw odpowiednie badania. Jednym z nich jest stwierdzenie, że podkłady kolejowe nie są niebezpieczne. To tylko jeden z kroków do uzyskania zgody na handel nimi. - Odpady tego typu są nasączane różnymi substancjami i w związku z tym nie może ich wziąć żadna osoba fizyczna. Jedyna droga, żeby mogło stać się inaczej, to zmiana klasyfikacji tego odpadu - mówi Jakub Kaczmarek, kierownik kaliskiej delegatury Inspektoratu Ochrony Środowiska w Poznaniu. Aby do teg odoszło, wytwórca czy też ich posiadacz musi uzyskać decyzję marszałka województwa zatwierdzającą zmianę takiej klasyfikacji. - Przed złożeniem dokumentów trzeba mieć zrobione badania tych odpadów, które przeprowadzają wyspecjalizowane firmy - dodaje urzędnik.

Choć w internecie można znaleźć ogłoszenia, że sprzedawane bele nadają się nie tylko do ogrodu, ale też do ogrzewania domów, niektórzy sprzedawcy twierdzą, że lepiej tego nie robić, bo można w ten sposób zatkać komin. W jaki sposób? Z tego co udało nam się ustalić, wszystko przez substancje, którymi podkłady są nasączane. Ponadto cena za metr przestrzenny podkładów kolejowych jest porównywalna z kwotą, jaką trzeba zapłacić za różne rodzaje drewna opałowego.

Po czym poznać, że sąsiedzi palą w piecu czymś więcej niż tylko węglem? Co jeszcze ląduje w piecach mieszkańców powiatu i jaką karę finansową można za to zapłacić? O tym wszystkim czytaj w najnowszym numerze "Gazety Jarocińskiej".

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE