Szkoła bez zadań domowych. Czy to możliwe w Jarocinie?

Opublikowano:
Autor:

Szkoła bez zadań domowych. Czy to możliwe w Jarocinie? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Siedzisz z dzieckiem kilka godzin i odrabiacie zadania domowe? Masz tego dość? To można zmienić. Są szkoły, w których zadania nie są obowiązkowe. Nauczyciele dzięki temu mają 15 minut lekcji więcej. Czy tak może być w jarocińskich szkołach?

 

 

Bywa, że niektóre dzieci odrabiają zadania domowe kilka godzin. Często pomagają im rodzice. Tak jest w wielu szkołach. Wydaje się, że nie można inaczej, a jednak. Są szkoły, w których zadania odrabiają tylko chętni. Mają na to nie jeden dzień, a kilka. Tak jest m.in. w Szkole Podstawowej 323 w Warszawie.

Tak całkowicie zrezygnować z prac domowych się nie da. Pewne rzeczy i tak będziemy robić w domu, choćby uczyć się angielskich słówek, czy czytać lektury. Ale w naszej szkole to, co nauczyciele zadają nie jest obowiązkowe i nie ma żadnych represji, jeśli uczeń nie wykona pracy domowej. Jeśli uczeń chce wziąć zadanie do domu, to bierze, jeśli nie - to nie - mówi wywiadzie dla juniorowo.pl - Wioletta Krzyżanowska, dyrektorka SP 323 w Warszawie.

Nauczyciele tej szkoły po dokładnej analizie doszli do wniosku, że rezygnując z obowiązkowych zadań, zyskują 15 minut lekcji.

10-15 poświęcamy na czynności organizacyjne, w tym na sprawdzanie zadanych wcześniej prac domowych, to zostaje nam zaledwie pół godziny na to, by dzieci zainteresować tematem, przedstawić im wiedzę, żeby mogły jeszcze przećwiczyć to, czego się dowiedziały. Pół godziny to jest za mało! Jeśli natomiast odejdziemy od sprawdzania i zadawania prac domowych i skupimy się na tym, by nasz proces lekcyjny był rzetelnie wykorzystany, to zyskujemy 15 minut - opowiada dyrektorka warszawskiej szkoły

To nie wszystkie zmiany, jakie wprowadzono w warszawskiej szkole. Nauczyciele motywują uczniów podkreślając zielonym kolorem, to co uczeń zrobił dobrze, a nie czerwonym, to co jest źle. Badania pokazują, że taki system zachęca bardziej do nauki.

Czy zmiany, o których mowa można zaprowadzić w jarocińskich szkołach? Czy uważacie, że to dobry pomysł? Czekamy na Wasze opinie.

Wywiad z dyrektor SP 323 w Warszawie [kliknij tutaj]

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE