› Aktualności
12:13 / 10.11.2019

Tak Jarocin świętuje niepodległość. Zobacz tutaj [ZDJĘCIA, WIDEO]

Tak Jarocin świętuje niepodległość. Zobacz tutaj [ZDJĘCIA, WIDEO]

fot. Lidia Sokowicz

Uroczysta sesja Rady Miejskiej w Jarocinie, msza św., capstrzyk, wideomaping, wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych i koncert Stanisławy Celińskiej - tak wyglądał pierwszy dzień obchodów Dni Patrona Miasta i 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

R E K L A M APROMOCJA 49 zł GJ Angelika MSRT

 

80 lat temu Niemcy rozpoczęli wysiedlenia mieszkańców powiatu jarocińskiego do Generalnego Gubernatorstwa. Na spakowanie się dawali jarocinianom 15-20 minut. Mogli zabrać jedynie podręczne bagaże. Najpierw Niemcy spędzili Polaków do budowanego jeszcze klasztoru franciszkanów, dziś budynków Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 1. Właścicieli ziemskich, nauczycieli, lekarzy, wysokich urzędników zwieźli do ośrodka w Cerekwicy.

9 grudnia pod eskortą niemieckich  żołnierzy jarocinianie zostali przepędzeni z klasztoru na dworzec kolejowy. Tam musieli wsiąść do wagonów pasażerskich, towarowych i bydlęcych. Rozpoczęła się podróż do miejsc nakazanych. Po dwóch dniach pociąg zatrzymał się w Opocznie. Tam całe rodziny z Jarocina musiały zorganizować sobie na nowo życie, znaleźć dach nad głową i pracę. Przyjęli ich mieszkańcy Opoczna, Białaczowa, Przysuchy, Zacharzowa, Zbożennej, Żarnowa...

 

 

Wspomnienie tych wydarzeń było motywem przewodnim wczorajszych uroczystości. Na uroczystej sesji Rady Miejskiej w Jarocinie podpisano umowę partnerską z Opocznem. Honorowymi gośćmi uroczystości były Barbara Siwińska i Emilia Zdrojowa, które jako małe dziewczynki poznały się 80 lat temu w wagonie pociągu z wygnańcami transportowanymi z Jarocina do Opoczna. Ich przyjaźń trwa do dziś. W 1939 roku Opocznianie i mieszkańcy innych miast i wsi Generalnego Gubernatorstwa bezinteresownie przyjęli na pięć lat do swoich domów 3,5 tys. mieszkańców powiatu jarocińskiego. - Umowa pozwoli na kontynuowanie wspólnych badań historii wypędzeń - podkreślił po podpisaniu dokumentu Robert Kaźmierczak, zastępca burmistrza Jarocina.

 

Gmina Opoczno dołączyła też do zaszczytnego grona laureatów Nagrody Burmistrza Jarocina im. Stanisława Taczaka. Nagrodę z rąk Bartosza Walczaka - zastępcy burmistrza oraz Jerzego Gogołkiewicza - wnuka gen. Taczaka, odebrali: burmistrz Opoczna, Dariusz Kosno i jego zastępca, Tomasz Łuczkowski. Władze obu samorządów wspólnie odsłoniły też  herb Opoczna, który widnieje na ścianie sali sesyjnej w jarocińskim ratuszu.

Drugim laureatem "Taczaka" zostało Liceum Ogólnokształcące im. T. Kościuszki, które w tym roku świętuje 100-lecie działalności polskiej szkoły średniej. Nagrodę odebrali dyrektor Marek Tyrakowski i wicedyrektorka Dorota Andrzejewska.

 

Uzasadnienie kapituły konkursu:

Gmina Opoczno

„W 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej i rozpoczęcia 9 grudnia 1939 roku przez niemieckich okupantów wypędzeń jarociniaków do Generalnego Gubernatorstwa, w podziękowaniu dla dobrych ludzi z Opoczna i Ziemi Opoczyńskiej, którzy w nieludzkich czasach przyjęli na kilka lat do swoich domów mieszkańców powiatu jarocińskiego, wspierając ich materialnie i duchowo” .

Liceum Ogólnokształcące im. T. Kościuszki w Jarocinie

„W roku jubileuszu 100-lecia Państwowego Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Jarocinie, w podziękowaniu za kształtowanie umysłów i charakterów wielu pokoleń jarociniaków, którzy decydowali o życiu miasta, regionu i kraju. Wartościami wynoszonymi przez lata przez Absolwentów Liceum niezmiennie pozostają przywiązanie do tradycji Małej Ojczyzny – Ziemi Jarocińskiej oraz identyfikacja ze Szkołą i Jarocinem, co buduje jarocińską tożsamość ludzi rozsianych po całym świecie”.

 

W ramach sesji wręczono również nagrody za najlepsze prace dylomowe tematycznie związane z Ziemią Jarocińską. Promowano też książeczkę autorstwa Joanny Jodełki "Jarocin dla dzieci" będącą propozycją spaceru po naszym mieście wraz z zadaniami do wykonania.

 

O trudnych wojennych czasach, które połączyły mieszkańców gminy Jarocin i Opoczno mówił w kazaniu ksiądz kanonik Rafał Sobieraj, proboszcz parafii Chrystusa Króla w Jarocinie, podczas mszy św. sprawowanej w intencji Ojczyzny. Mówił o nich również wiceburmistrz Bartosz Walczak w czasie capstrzyku na rynku.

 

Po zakończeniu oficjalnych uroczystości Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy zaprosiła wszystkich na pokaz wideomapingu, który przygotowała młodzież w ramach projektu "Łowcy Cytatów". Pokaz tak bardzo się podobał publiczności, że zorganizowano go jeszcze raz.

 

Uroczystości zakończyło wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych z zespołem "Zawsze Młodzi" pod dyrekcją Zbigniewa Obary i akompaniamentem Leszka Świderskiego.

 

 

Wieczorem w Jarocińskim Ośrodku Kultury w ramach obchodów Dni Patrona Miasta odbył się koncert Stanisławy Celińskiej. Bilety na to wydarzenie rozeszły się w tempie ekspresowym. Aktorka zachwyciła publiczność nie tylko nastrojowymi, skłaniającymi do refleksji piosenkami, ale również i tym, że po występie mimo późnej pory i zmęczenia spotkała się z publicznością. Każdy mógł otrzymać autograf, zrobić sobie wspólne zdjęcie albo zwyczajnie porozmawiać z artystką. 

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%
R E K L A M AZAMÓW DROBNE MOBI ART

Zdjęcia ilość zdjęć 51