12:38 / 21.11.2020

W sąsiedniej gminie powstanie olbrzymia farma. Właśnie rusza inwestycja za ponad 43 mln zł!

W sąsiedniej gminie powstanie olbrzymia farma. Właśnie rusza inwestycja za ponad 43 mln zł!

Olbrzymia farma wiatrowa niedaleko Jarocina. Inwestycja za ponad 43 mln zł. Wszyscy już przyzwyczailiśmy się do widoku siłowni wiatrowych, które są stałym elementem naszego krajobrazu. Cechą charakterystyczną było do tej pory to, że wiatraki stały samotnie lub góra kilka obok siebie na danej przestrzeni. Teraz się to zmieni. 

R E K L A M APROMOCJA 49 zł GJ Angelika MSRT

 

Jak informuje portal zpleszewa.pl Budowa wielkiej farmy wiatrowej na terenie gminy Dobrzyca – po wielu latach – w końcu doczeka się realizacji. Umowa na roboty budowlane została podpisana. Inwestycja szacowana jest na ok. 43 mln zł.

 

 

Plany, związane z budową farmy wiatrowej w gminie Dobrzyca, sięgają niemal dekady wstecz. To wtedy pojawiły się pierwsze zapowiedzi prywatnego inwestora. Chciał on postawić ok. 25 wiatraków.

Lata mijały. Pod koniec 2014 roku wydano pierwsze pozwolenie. I… Nic. Upływały kolejne miesiące, a sprawa nie ruszała z miejsca.

- Przy takiej dużej farmie, jak tutaj, trzeba po pierwsze wszystkie środowiskowe rzeczy załatwić, zmiany w planie. To przeciąga procedurę – wyjaśniał na naszych łamach – jeszcze w roku 2015 - burmistrz Dobrzycy, Jarosław Pietrzak.

 

ZOBACZ TEŻ - Nie mają elektrowni, a będą produkowali prąd [TUTAJ]

 

Jak dodawał wówczas, firma z Warszawy teoretycznie mogła budować wiatraki. Jednak decyzję wstrzymywano w związku z niepewnością – odnośnie planowanej wówczas zmiany ustawy o źródłach energii odnawialnej. I rzeczywiście wkrótce potem - w 2016 roku - rząd PiS przegłosował ustawę blokującą w praktyce rozwój energetyki wiatrowej w Polsce.

Kolejne lata mijały. I w końcu - w tym roku - ogłoszno rozpoczęcie inwestycji.

I – jak poinformowano pod koniec października w specjalnym komunikacie – prace budowlane ruszają. Inwestor – warszawska spółka EW Dobrzyca – podpisała już umowę na realizację prac.

Zgodnie z wydanym komunikatem spółki Erbud - PBDI (spółka zależna Erbudu) zawarło już umowę z EW Dobrzyca na roboty budowlane przy budowie farmy wiatrowej w gminie Dobrzyca.

- Całkowita wartość kontraktu to 43.789.873,21 PLN netto – informują przedstawiciele spółki Erbud w swoim komunikacie.

 

WYBIERASZ SIĘ na zakupy? ZOBACZ TUTAJ 

 

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%
R E K L A M AGAZETA online 03 MOBI TEKST