› Plotkowo
10:56 / 29.07.2017

"wesz spuszcza się na uwięzi. Na kogo wejdzie, ten zostaje burmistrzem"

fot. Fragment okładki książki Opowieść Pryki

Tymczasem na fejsie… wiceburmistrz Robert Kaźmierczak wspomina niedawną wizytę we Wrocławiu u 90-letniego Henryka Teicherta, syna przedwojennych właścicieli kamienicy, w której do niedawna znajdowała się m.in. komenda policji w Jarocinie.  

R E K L A M APROMOCJA 49 zł GJ Artur  MSRT

„Od pana Henryka dowiedziałem się, że Jego siostra Saturnina Leokadia Wadecka, z domu Teichert była pisarką. Pisała głównie książki dla młodzieży. Fabułę jednej z nich - "Opowieść Pryki" (wyd. 1957 r.) - osadziła w przedwojennym Jarocinie - pisze Kaźmierczak i obszernie cytuje fragmenty dzieła.   

"Jaroty były ospałą, nieciekawa mieściną. Nic się tam nie działo. Nie było fabryk ani ich huku. Ludzie chodzili powoli, bo nigdzie się im nie spieszyło. Przezornie dreptali po chodnikach, ale tak samo bezpiecznie mogliby spacerować po jezdni, gdyż rzadko ukazywały się na niej wozy, a jeszcze rzadziej samochody. Jarociniacy żyli sobie cicho, spokojnie i bardzo byli dumni z siebie i ze swojego miasteczka. Za to wielkomiejscy przybysze wyśmiewali ich niemiłosiernie.
- Jaroty to grajdołek - mówili. - Ni to miasto, ni to wieś.
Jarociniacy uśmiechali się tylko: "Kto widział, żeby na wsi była elektrownia i murowane, piętrowe domy?"

(...)
W miasteczku był niewielki, brukowany kocimi łbami plac, szumnie nazywany rynkiem, a pośrodku stał ratusz - dwupiętrowy dom z podcieniami. Przyjezdni pokpiwali sobie na jego temat złośliwie:
- Gdy pada deszcz, jarociniacy chowają swój ratusz na kółkach do budy. W wielkiej sali radnych trzyma się ogromną wesz na łańcuchu. Gdy trzeba wybrać nowego burmistrza, radni zasiadają wokół stołu, a wesz spuszcza się na uwięzi. Na kogo wejdzie, ten zostaje burmistrzem. Ponieważ wszyscy jarociniacy znani są ze swego wstrętu do insektów, od niepamiętnych lat ten sam burmistrz pozostaje na stanowisku."

"Czyżby to o burmistrzu Edmundzie Rogalskim?" – zastanawia się wiceburmistrz i zachęca.  

 

- Wiele osób pytało o możliwości przeczytania całości. Wczoraj otrzymałem pocztą trzy egzemplarze, wszystkie dostępne na Allegro. Dwa przekazuję dziś do biblioteki i za kilka dni będzie można wypożyczyć. Polecam.

 

1
2
oceń tekst 3 głosów 33%
R E K L A M AZAMÓW DROBNE MOBI ART