10:10 / 07.11.2020

Wraca dodatkowy zasiłek opiekuńczy - dla kogo i pod jakimi warunkami? [SONDA]

Wraca dodatkowy zasiłek opiekuńczy - dla kogo i pod jakimi warunkami? [SONDA]

fot. Zdjęcie poglądowe

W związku z ciągle rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem wprowadzone zostały kolejne obostrzenia. To między innymi nauka zdalna dla wszystkich uczniów szkół podstawowych i średnich. Co w tej sytuacji mają zrobić rodzice? Alby mogli zostać z dziećmi w domu rząd przywraca dodatkowy zasiłek opiekuńczy.

 

Trudna sytuacja epidemiczna, duży wzrost zachorowań i wynikające z tego nowe obostrzenia oznaczają, że dzieci zamiast iść do szkoły pozostanie w domach.

R E K L A M APROMOCJA 49 zł GJ Angelika MSRT

 

Co w tej sytuacji mają zrobić rodzice? Alby mogli zostać z dziećmi w domu rząd przywraca dodatkowy zasiłek opiekuńczy.

 

[praca zdalna na kwarantannie - co nam przysługuje czytaj TUTAJ]

 

Przysługiwał on rodzicom praktycznie od początku pandemii koronawirusa. Chociaż w maju umożliwione zostało ponowne otwarcie żłobków i przedszkoli, to prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego zostało utrzymane do 26 lipca.

 

Później, po rozpoczęciu roku szkolnego, świadczenie zostało przywrócone, ale tylko w przypadku zamknięcia placówek, niemożności zapewnienia opieki przez żłobek, klub dziecięcy, przedszkole, placówkę pobytu dziennego albo inną placówkę. Na takich zasadach zasiłek funkcjonował do 20 września.

 

Teraz jednak w związku z lawinowo rosnącą liczba zakażonych koronawirusem konieczne było wprowadzenie kolejnych obostrzeń, między innymi nauki zdalnej dla wszystkich uczniów szkół podstawowych i średnich [na ten temat czytaj więcej TUTAJ].

 

Aby zapewnić opiekę dzieciom w domach rząd zdecydował się na przywrócenie dodatkowego zasiłku opiekuńczego na zasadach jakie obowiązywały we wrześniu.

 

Zgodnie z projektem rozporządzenia Rady Ministrów dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie przysługiwał przez okres 21 dni - od 9 do 29 listopada.

 

[gmina pozyskała laptopy dla uczniów, którzy uczą się zdalnie - o tym więcej czytaj TUTAJ]

 

W jakich przypadkach będzie przyznawany?

- zamknięcia żłobka, przedszkola, szkoły lub klubu dziecięcego z powodu COVID-19, do którego dzieci lub osoby dorosłe niepełnosprawne uczęszczały,

- niemożności zapewnienia opieki przez żłobek, klub dziecięcy, przedszkole, placówkę pobytu dziennego oraz inną placówkę lub podmiot zatrudniający dziennych opiekunów z powodu czasowego ograniczenia funkcjonowania tych placówek w związku z COVID-19,

- ograniczonego otwarcia powyżej wymienionych placówek.

 

Tak jak do tej pory dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługiwać będzie:

1. Rodzicom dzieci w wieku do lat 8.

2. Ubezpieczonym rodzicom dzieci:

- do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności,

- do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,

- do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego,

- ubezpieczonym rodzicom lub opiekunom osób pełnoletnich niepełnosprawnych, zwolnionym od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad taką osobą.

 

Rozporządzenie wejdzie w życie w poniedziałek - 9 listopada. Czy to wystarczająca pomoc rządu dla rodziców dzieci uczących sie zdalnej - zagłosuj w naszej SONDZIE.

Czy to wystarczająca pomoc rządu dla rodziców dzieci uczących sie zdalnie?

Czy to wystarczająca pomoc rządu dla rodziców dzieci uczących sie zdalnie?

ankieta dodana 06.11.2020, ilość wszystkich głosów: 144
Tak
59%
Nie
40%
Nie mam zdania
1%
0
0
oceń tekst 0 głosów 0%
R E K L A M AGAZETA online 03 MOBI TEKST