› Aktualności
08:59 / 07.05.2019

Wręczyła promesę Fundacji "Zerknij Tu" [GALERIA, WIDEO]

Wręczyła promesę Fundacji

fot. Karina Muszalska

Gmina Żerków, Żerków, MCT, Fundacja "Zerknij Tu", Angelika Możdżanowska, ASOS, rządowy program

 

Promesę dla Fundacji „Zerknij Tu” na realizacje rządowego programu wręczyła wczoraj sekretarz stanu w ministerstwie rozwoju Andżelika Możdżanowska. Co to za program?

 

W Żerkowie gościła Angelika Możdżanowska w towarzystwie obu starościn: Lidii Czechak oraz Katarzyny Szymkowiak. Pojawiła się dzisiaj o godz. 13.00 w hotelu w MCT. W jakim celu przybyła do Żerkowa?

 

 

Gmina Żerków od wielu lat szczyci się dużym zaangażowaniem społecznym mieszkańców. To tutaj funkcjonuje wiele stowarzyszeń, fundacji, których celem jest działanie na rzecz lokalnej społeczności.

 

Jedną z organizacji czynnie działających na terenie żerkowskiej gminy jest Fundacja „Zerknij Tu” Podejmuje ona inicjatywy na rzecz edukacji, aktywizacji społeczności lokalnej, promocji oraz rozwoju całej gminy.

 

Nic dziwnego, ze wspomniana organizacja postanowiła powalczyć o dofinansowanie z Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych. Tym samym zdecydowała się przeciwdziałać marginalizacji osób starszych i włączyć ich do wspólnych działań.

 

O dofinansowanie można było ubiegać się w ramach 4 priorytetów: edukacja osób starszych, aktywność społeczna promująca integrację wewnątrz- i międzypokoleniową, partycypacja społeczna osób starszych oraz usługi społeczne dla osób starszych. Dofinansowanie otrzymało 300 ofert w tym Fundacja „Zerknij tu”.

 

Celem programu ASOS jest poprawa jakości i poziomu życia osób starszych oraz zagospodarowanie ich potencjału poprzez umożliwienie im aktywności społecznej. Jaki program będzie przeprowadzać Fundacja „Zerknij Tu” ?

 

 

 

Będziemy realizować projekt pod nazwą „Latający Uniwersytet Senioralny”. Nazwaliśmy to działanie „latającym”, ponieważ zajęcia będą się odbywać w różnych miejscowościach naszej gminy. Co roku zmieniamy też naszą lokalizację stąd ta nazwa – powiedziała Dorota Surma, prezes fundacji.

 

 

Organizacja pozyskała, jako jedyna w Wielkopolsce, dotację w wysokości przeszło 50 tys. zł na realizacje programu przeznaczonego dla seniorów z gminy Żerków. Zajęcia dla nich przeznaczone będą prowadzone w formule kina plenerowego z nastawieniem na polską kinematografię. Odbędą się również wyjazdy do teatru i opery. Jednak to seniorzy będą sami decydować, na którą sztukę lub spektakl się udadzą.

 

 

Pod koniec roku zorganizowane zostaną także spotkania dotyczące profilaktyki zdrowotnej. Nowością jest to, że ta część programu zrealizowana zostanie wspólnie z Kołami Gospodyń Wiejskich oraz Kołem Polskiego Związku Emerytów i Rencistów. Tutaj również seniorzy będą decydować o wyborze tematu.

 

Te wspólne działania mogą być zaczątkiem lokalnych klubów seniora, które istniałyby w każdej wsi – zapewnia Dorota Surma

 

To własnie wczoraj w czasie wizyty w Żerkowie Angelika Możdżanowska wręczyła prezesce fundacji, Dorocie Surmie, promesę na realizację programu dla seniorów w ramach ASOS. Powitali ją: burmistrz Żerkowa Michał Surma i sekretarz gminy Bartłomiej Nowicki, członkowie zarządu fundacji, seniorzy oraz członkinie KGW. Przygotowano również część artystyczną, w której wystąpił chór Babie Lato oraz słodki poczęstunek.

 

 

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%

Zdjęcia ilość zdjęć 9