Wspomnijmy tych, którzy odeszli

Opublikowano:
Autor:

Wspomnijmy tych, którzy odeszli - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Dziś przed Państwem kolejna „Jarocińska Lista Nieobecnych”. Jak co roku wspominamy zasłużonych, tych bardziej i nieco mniej znanych Jarociniaków, którzy odeszli w ostatnich dwunastu miesiącach.  


W aktualnym wydaniu „Gazety Jarocińskiej” Piotr Piotrowicz, prezes Południowej Oficyny Wielkopolskiej i były redaktor naczelny, pisze:

Tak trudno się pogodzić z myślą, że wszystkich tych ludzi, których znaliśmy, spotykaliśmy na co dzień, rozmawialiśmy z nimi o sprawach ważnych i tych zupełnie zwyczajnych, których darzyliśmy szacunkiem, sympatią i poważaniem – już więcej nie spotkamy… Możemy najwyżej oddać im cześć na cmentarzu. Zapalić znicz, pokazując, że pamiętamy. Przynieść na grób kwiaty, bo są takim świadectwem ciepłych uczuć i sympatii, której może nie zdążyliśmy wcześniej pokazać. Powspominać ich w rozmowach…

Lista nieobecnych jest już tradycją »Gazety Jarocińskiej« . To smutny dziennik, ale w okresie Wszystkich Świętych mamy wręcz obowiązek wspominania tych , którzy odeszli. Kiedy czytam tę listę, często kręci mi się łza w oku, bo wiem, że więcej tych osób już nie spotkam. Jesteśmy im winni tych kilka zdań wspomnień”.


Pierwszy raz zamieszczamy „Jarocińską Listę Nieobecnych” na naszym portalu - link to niej znajduje się także w zakładce "Nasze akcje" po prawej stronie witryny jarocinska.pl. Zachęcamy do wspominania nie tylko osób, które się na niej znalazły, ale też swoich znajomych, bliskich...

 

 

Jarosław Mettler (1944-2011)

Pracował w szkole podstawowej w Miłosławiu. Od 1974 roku do przejścia na emeryturę w roku 2005 uczył matematyki w Liceum Ogólnokształcącym w Jarocinie.









Elżbieta Wach (1962-2011)

Od września 2007 roku dyrektorka Zespołu Szkół w Cielczy, gdzie pracowała od roku 1984. Była absolwentką jarocińskiego ogólniaka.









Maria Bajodek (1956-2011)

Członkini zarządu i wieloletnia pracownica Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” w Żerkowie.










Tadeusz Sroka (1919-2011)

Od roku szkolnego 1971/72 zaczął pracować w Liceum Ogólnokształcącym w Jarocinie, gdzie uczył fizyki. Po przejściu na emeryturę uczył jeszcze w Szkole Podstawowej nr 4 i społecznie w franciszkańskiej szkole „Antonianum”.








Jan Zwierzycki (1921-2011)

Przez wiele lat był zastępcą dyrektora Jarocińskich Fabryk Obrabiarek. W tym zakładzie przepracował, począwszy od roku 1958, prawie dwadzieścia cztery lata.









Prof. dr hab. Sławoj Kucharski (1929-2011)

Po powrocie do Polski w roku 1946 najpierw uczył się w gimnazjum w Radomiu, a potem w latach 1947-49 w jarocińskim liceum. Swoje życie zawodowe związał z wyższymi uczelniami – najpierw z uniwersytetem, a potem z Akademią Medyczną w Poznaniu.








hm Jan Mucha (1923-2011)

Nestor jarocińskich harcerzy. Do ZHP wstąpił jeszcze przed wojną, w październiku 1934 roku.










Aleksander Jankowiak

Sołtys Mieszkowa przez dwie kadencje. Zawodowo pracował jako kolejarz.



Stefania Hądzelek (1907-2012)

Najstarsza mieszkanka Jarocina, do świętowania 105. urodzin zabrakło jej niespełna pół roku.










Jan Jajor (1939-2012)

Działacz społeczny, ceniony znawca i popularyzator historii Ziemi Jarocińskiej, autor wielu książek i artykułów publikowanych w prasie, radny powiatowy.









Zbigniew Hałas

Nauczyciel wychowania fizycznego, związany przede wszystkim ze szkołą w Nowym Mieście nad Wartą, choć pracował też w Chromcu i Prusach. Instruktor harcerstwa, trener, działacz sportowy.









Władysław Makarewicz

Radny II i IV kadencji Rady Gminy Jaraczewo, był członkiem OSP mieszkał w Wojciechowie.










Bogdan Kubaszewski

Działacz społeczny, wprzeszłości członek zarządu JKS Jarota, w chwili śmierci radny Rady Powiatu Jarocińskiego.









Andrzej Guździoł

Działacz społeczny, był sołtysem Ruska. To pierwsza kadencja na tym stanowisku, której końca jednak nie doczekał. Przegrał walkę z chorobą nowotworową.









Zbigniew Obiegły (1943-2012)

Emerytowany zastępca dyrektora Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Jarocinie.











Zygfryd Krawczyk (1932-2012)

Pracę w Jarocinie rozpoczął w roku 1952 - najpierw jako leśniczy leśnictwa Budy, potem przez 16 lat w leśnictwie Radliniec. Od 1969 roku objął leśnictwo Tumidaj. Był zapalonym myśliwym.











ks. kanonik Franciszek Nowacki (1927-2012)

Od listopada 1973 do lipca 2004 proboszcz parafii św. Kazimierza w Kotlinie. Pochodził z Kujaw.










Marek Sikorski (1956-2012)

Przez wiele lat współpracował z redakcją „Gazety Jarocińskiej” , której był gorącym zwolennikiem i przyjacielem.



Tadeusz Steinmetz (1922-2012)

Nestor jarocińskich harcerzy. W strukturach ZHP pełnił wiele odpowiedzialnych funkcji, m.in. w latach 1956-67 zastępcy komendanta hufca Jarocin. Pracę społeczną w harcerstwie potrafił pogodzić ze swą aktywnością zawodową w rzemiośle.









Kazimierz Kościelny (1948-2012)

Działacz społeczny i samorządowy, związany przez wiele lat z lewicą. W chwili śmierci był wiceprzewodniczącym sejmiku województwa wielkopolskiego, zawodowo związał się w Wydziałem Pedagogiczno-Artystycznym w Kaliszu UAM.









Tadeusz Nowak (1939-2012)

Pracę zawodową rozpoczął w 1956 w Zakładach Lniarskich „Lenwit” w Witaszycach jako kierownik działu inwestycji, potem od 1968 roku przez 23 lata pełnił funkcję dyrektora ZPOW w Kotlinie.











Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE