09:33 / 07.07.2020

WYBORY 2020. Co koniecznie trzeba zrobić przed II turą?

WYBORY 2020. Co koniecznie trzeba zrobić przed II turą?

fot. Zdjęcie poglądowe

W niedzielę - 12 lipca odbędzie się II tura wyborów prezydenckich. Będziemy głosowali na jednego z dwóch kandydatów. Co trzeba zrobić zanim to zrobimy?

 

R E K L A M APROMOCJA 49 zł GJ Artur  MSRT

Jeśli przed pierwszą turą wyborów ktoś wziął zaświadczenia o prawie do głosowania w dwóch turach lub zgłosił zamiar głosowania korespondencyjnego - nie musi już nic robić.

 

Z zaświadczeniem na II turę zagłosuje w dowolnej komisji, a w przypadku głosowania korespondencyjnego pakiet wyborczy dostanie na ten sam adres co przed pierwszym głosowaniem.

 

Ale, jeśli w II turze zamierza głosować gdzie indziej niż w pierwszej - musi pamiętać o następujących datach.

 

[pierwsza tura wyborów - kto wygrał w Jarocinie i na Ziemi Jarocińskiej - szczegóły TUTAJ]

 

Jeśli chce głosować za granicą:

Do 9 lipca na stronie ewybory.msz.gov.pl można zgłosić zamiar osobistego głosowania w komisjach wyborczych za granicą. Nie da się już zarejestrować na głosowanie korespondencyjne - termin minął 29 czerwca.

 

Jeśli chcesz głosować w Polsce:

7 lipca mija ostateczny termin na dopisanie się do spisu wyborców (jednorazowo, tylko na te wybory) lub stałego rejestru wyborców w wybranej gminie. To również ostatni dzień na zgłoszenie się do głosowania korespondencyjnego dla osób przebywających w kwarantannie. Wnioski można złożyć korzystając między innymi z platformy ePUAP.

Do tego dnia także osoby, które wcześniej zgłosiły zamiar głosowania korespondencyjnego powinny otrzymać swoje pakiety wyborcze.

 

UWAGA: Osoby, które przed I turą dopisały się do spisu wyborców w wybranym obwodzie, będą ujęte w tym samym spisie w głosowaniu 12 lipca. Nie ma już możliwości dopisania do innego spisu wyborców.

 

[relacja z I tury wyborów na naszym terenie - TUTAJ]

 

Ostatnia szansa, by zadbać o możliwość głosowania w dowolnym miejscu to 10 lipca - do tego dnia można odebrać z urzędu zaświadczenie o prawie do głosowania.

 

Tego zaświadczenia nie można pobrać drogą elektroniczną - trzeba odebrać je w urzędzie osobiście lub przez osobę, która będzie miała upoważnienie.

 

 

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

0
2
oceń tekst 2 głosów 0%
R E K L A M AZAMÓW DROBNE MOBI ART