WYBORY 2020. Ponad 350 osób zgłosiło się do obwodowych komisji wyborczych

Opublikowano:
Autor:

WYBORY 2020. Ponad 350 osób zgłosiło się do obwodowych komisji wyborczych - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Komisarz wyborczy w Kaliszu powołał 37 obwodowych komisji wyborczych na terenie gmin powiatu jarocińskiego. Z kolei w gminie Nowe Miasto 5 komisji zostało ustanowionych przez komisarza z Konina. Ile osób będzie pracowało przy tegorocznych wyborach prezydenckich, ile zarobią i czy samorządy miały problem ze skompletowaniem wymaganych składów komisji?

 

 

Zgodnie z Kodeksem wyborczym minimalny skład obwodowej komisji wyborczej wynosi 5 członków. Pomimo zagrożenia epidemiologicznego i obowiązujących obostrzeń sanitarnych nasze samorządy nie miały większych problemów z obsadzeniem składów komisji.

 

 

- Nie było problemów z powołaniem składów komisji. Gdyby wybory miały się odbyć 10 maja byłyby spore kłopoty ze znalezieniem chętnych do pracy w komisjach. Teraz zgłosiły się miedzy innymi osoby, które wtedy miały wątpliwości - wyjaśnia urzędniczka z Nowego Miasta.

 

 

Najwięcej komisji jest w gminie Jarocin - 18. Będą w nich zasiadały 162 osoby - od 5 do 11. Jak podają służby burmistrza Adama Pawlickiego, w Jarocinie nie było większych problemów z powołaniem komisji. Tylko jedna - w szpitalu Powiatowym w Jarocinie ma minimalny skład, czyli 5 osób.

 

O przygotowaniach do wyborów mówił burmistrz Jarocina Adam Pawlicki w programie telewizyjnym - więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ.

 

W gminie Żerków jest 8 obwodów do głosowania i tyle komisji też zostało powołanych. W ich składach znalazło się od 7 do 11 członków. Łącznie tegoroczne wybory prezydenckie w komisjach obsługiwało będzie 70 osób.

 

 

Z kolei w gminie Jaraczewo do 6 obwodowych komisji wyborczych zgłosiło się 43 chętnych. Składy oscylują od 6 do 9 osób.

 

 

Natomiast w gminie Kotlin 5 komisji liczy od 6 do 7 członków - łącznie będą w nich pracowały 32 osoby.

 

Gmina Nowe Miasto podzielona została na 5 obwodów. Będą w nich pracowały komisje w składzie od 8 do 11 członków - łącznie 45 osób.

 

 

Za udział w pracach i szkoleniach obwodowych komisji wyborczych przysługuje dieta. Przewodniczący komisji otrzymają po 500 złotych, zastępcy przewodniczącego - po 400 złotych, a członkowie - po 350 złotych.

 

 

Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się 28 czerwca, ewentualna druga - 12 lipca. Głosowanie zostanie przeprowadzone w godzinach od 7.00 do 21.00.

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE