WYBORY 2020. Ważne terminy i niezbędne informacje

Opublikowano:
Autor:

WYBORY 2020. Ważne terminy i niezbędne informacje  - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Zbliżają się wybory prezydenckie. Głosować będziemy w niedziele - 28 czerwca. Do tego czasu pozostało kilka dni. Co jeszcze należy zrobić, żeby nasz głos był ważny?

 

Głosować będziemy na dwa sposoby - w lokalu wyborczym i korespondencyjnie. Zdecydowana większość mieszkańców powiatu jarocińskiego i gminy Nowe Miasto zdecydowało, że pójdzie do lokalu wyborczego i odda swój głos osobiście. Będzie można to zrobić między godziną 7.00 a 21.00.

 

Zasady głosowania korespondencyjnego są bardziej skomplikowane. Otóż pakiety wyborcze osobom, które zadeklarowały taki sposób głosowania, powinny zostać dostarczone przez pracowników Poczty Polskiej do wtorku - 23 czerwca.

 

Za doręczony do naszej skrzynki pakiet odpowiadamy już sami. W przypadku braku oddawczej skrzynki pocztowej albo w sytuacji, gdy w jakiś sposób uniemożliwi ona doręczenie pakietu, w drzwiach mieszkania wyborcy pozostawione zostanie zawiadomienie o możliwości odbioru pakietu wyborczego we właściwej dla danego adresu placówce.

 

Wyborca może odebrać pakiet w terminie nie dłuższym niż 1 dzień od dnia pozostawienia zawiadomienia. Pakiet wyborczy może być również doręczony przez upoważnionego pracownika urzędu gminy. Ale wyborca ma także prawo odebrać przesyłkę osobiście w urzędzie gminy, jeżeli zadeklarował to w zgłoszeniu.

 

Pakiet wyborczy składa się z:

1) koperty zwrotna,

2) karty do głosowania,

3) koperty na kartę do głosowania,

4) oświadczenia o osobistym i tajnym oddaniu głosu na karcie do głosowania,

5) instrukcji głosowania korespondencyjnego.

 

Wyborca oddaje swój głos na dostarczonej karcie do głosowania zgodnie z instrukcją. Następnie umieszcza kartę w kopercie z napisem „Koperta na kartę do głosowania”, którą zakleja - koperty niezaklejone nie będą uwzględniane przy ustalaniu wyników głosowania.

 

Zaklejoną kopertę na kartę do głosowania należy włożyć do koperty zwrotnej. Na kopercie zwrotnej muszą znaleźć się adres i numer właściwej obwodowej komisji wyborczej.

 

Na formularzu oświadczenia o osobistym i tajnym oddaniu głosu umieszczone muszą zostać dane wyborcy:

1) imię i nazwisko,

2) numer ewidencyjny PESEL,

3) własnoręczny podpis.

 

Wyborca musi upewnić się, że w formularzu oświadczenia zawarł wymagane dane, a następnie umieścić dokument w kopercie zwrotnej (z adresem obwodowej komisji wyborczej). Niewłożenie oświadczenia do koperty zwrotnej, niewypełnienie go lub niepodpisanie spowoduje, że karta do głosowania nie będzie uwzględniona przy ustalaniu wyników głosowania.

 

Kopertę zwrotną zawierającą zaklejoną kopertę z kartą do głosowania oraz wypełnione i podpisane oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu należy zakleić i najpóźniej piątklu - 26 czerwca:

 

1) wrzucić do znajdującej się na terenie gminy, w której zlokalizowana jest obwodowa komisja wyborcza właściwa dla danego wyborcy, nadawczej skrzynki pocztowej Poczty Polskiej,

2) osobiście lub za pośrednictwem innej osoby dostarczyć do właściwego urzędu gminy (w godzinach pracy urzędu).

 

Wyborca może w dniu wyborów, do czasu zakończenia głosowania, osobiście lub za pośrednictwem innej osoby dostarczyć kopertę zwrotną do właściwej obwodowej komisji wyborczej.

 

Jak wygląda głosowanie w przypadku osób będących w kwarantannie lub izolacji? Otóż do piątku - 26 czerwca, należy:

 

- zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego przez osoby podlegające w dniu głosowania obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych, którzy rozpoczęli podleganie obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych po 5 dniu przed dniem wyborów,

- wrzucić koperty zwrotne do nadawczych skrzynek pocztowych znajdujących się na terenie gminy, w których zlokalizowana jest obwodowa komisja wyborcza właściwa dla danego wyborcy,

- dostarczyć osobiście lub za pośrednictwem innej osoby kopertę zwrotną do właściwego urzędu gminy,

- doręczyć pakiety wyborcze wyborcom podlegającym w dniu głosowania obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych i którzy zamiar głosowania korespondencyjnego zgłosili w okresie od 12 dnia przed dniem wyborów.

 

Zgłoszenie zamiaru głosowania korespondencyjnego dotyczy również ewentualnej II tury wyborów.

 

Głosować korespondencyjnie w II turze mogą także osoby, które nie korzystały z tego uprawnienia przy pierwszym głosowaniu. W tym celu muszą najpóźniej do 29 czerwca zgłosić komisarzowi wyborczemu zamiar głosowania korespondencyjnego w ponownych wyborach.

 

Wyborcy, którzy w dniu przeprowadzania II tury wyborów będą podlegali obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych mogą zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego najpóźniej do 7 lipca.

 

Natomiast wyborcy, którzy zostaną objęci obowiązkiem kwarantanny, izolacji lub izolacji w warunkach domowych po tym terminie mogą złożyć zgłoszenie najpóźniej do 10 lipca.

 

Osoby podlegające w dniu głosowania obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych, które złożyły zgłoszenie nie wcześniej niż 17 czerwca, otrzymają przesyłkę z pakietem wyborczym do 26 czerwca.

 

W powiecie jarocińskim chęć głosowania korespondencyjnego zadeklarowało 276 osób na 56.006 uprawnionych do głosowania. Natomiast w gminie Nowe Miasto 29 na 7.066 uprawnionych do głosowania.

 

Na terenie powiatu jarocińskiego i gminy Nowe Miasto głosować będzie można w 42 obwodach wyborczych. Komitety poszczególnych kandydatów na prezydenta zgłosiły łącznie 352 osoby do pracy przy wyborach na naszym terenie. Zarobią one od 350 do 500 złotych.

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE