07:00 / 12.07.2020

WYBORY 2020. Wybieramy prezydenta na kolejne 5 lat [AKTUALIZACJA, GALERIA]

WYBORY 2020. Wybieramy prezydenta na kolejne 5 lat [AKTUALIZACJA, GALERIA]

fot. K. Muszalska

Dzisiaj - 12 lipca, wybieramy Prezydenta RP. Kandydatów jest dwóch - Andrzej Duda, urzędujący Prezydent RP (PiS) i Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy (KO). Jak i gdzie głosować, jaki rygor sanitarny obowiązuje w związku z zagrożeniem epidemiologicznym - wszystkie te informacje znajdziecie PONIŻEJ. Będziemy je dla Was na bieżąco aktualizować i relacjonować przebieg wyborów.

 

Lokale wyborcze zostały otwarte o godzinie 7.00. Ich zamkniecie nastąpi o 21.00. Na terenie powiatu jarocińskiego i gminy Nowe Miasto głosować można w 42 obwodach wyborczych [dokładne adresy lokali wyborczych na naszym terenie znajdziesz PONIŻEJ].

R E K L A M APROMOCJA 49 zł GJ Angelika MSRT

 

Idąc na wybory pamiętajmy, by zabrać dokument tożsamości - dowód osobisty, prawo jazdy lub paszport. Dobrze też mieć własny długopis.

 

[jak wyglądała I tura wyborów prezydenckich na Ziemi Jarocińskiej - na ten temat więcej przeczytasz TUTAJ]

 

Osoby powyżej 75. roku życia lub niepełnosprawne (w stopniu umiarkowanym lub znacznym) mogą głosować przez pełnomocnika. Osoby niewidome lub niedowidzące będą mogły głosować z wykorzystaniem nakładki brajlowskiej.

 

Głosować można także korespondencyjnie. Aby to zrobić, trzeba było jednak wcześniej zgłosić taki zamiar. Wyborca dostawał wówczas pakiet, zawierający między innymi kartę do głosowania. Taki pakiet - z kartą do głosowania i oświadczeniem - należało odesłać pocztą albo dzisiaj osobiście wrzucić do urny wyborczej [szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz TUTAJ].

 

Jaki rygor sanitarny obowiązuje w lokalach wyborczych w związku z zagrożeniem epidemiologicznym?

- w lokalu wyborczym przebywać powinno jednocześnie nie więcej niż 1 osoba na 4 metry kwadratowe, z wyłączeniem członków komisji wyborczej, mężów zaufania i obserwatorów społecznych,

- członkowie komisji muszą być wyposażeni w specjalne środki ochrony osobistej, między innymi jednorazowe rękawiczki - każdy otrzyma tyle rękawic, aby mógł je zmieniać co godzinę - oraz przyłbice lub półmaski i płyn do dezynfekcji,

- pomiędzy stanowiskami powinno być zachowane 1,5 m odstępu, a każde z nich powinno być otoczone barierą z tworzywa sztucznego o wysokości co najmniej 1 m ponad strefę oddychania,

- w trakcie głosowania kilkukrotnie przeprowadzona zostanie dezynfekcja klamek, urn wyborczych, stołów, urządzeń higieniczno-sanitarnych, uchwytów, włączników światła oraz pozostałych powierzchni, na kontakt z którymi narażeni są wyborcy,

- lokale mają być wietrzone przez 10 minut, nie rzadziej jednak niż co godzinę,

- w lokalach musi znajdować się odrębne pomieszczenie na pakiety zwrotne z głosowania korespondencyjnego, będą one musiały odczekać co najmniej dobę, zanim komisja zacznie je przeliczać,

- wyborcy przy wejściu do lokalu mają mieć do dyspozycji płyn dezynfekcyjny,

- każdy głosujący powinien posiadać zasłonę na usta i nos, którą zdejmie tylko w chwili weryfikacji tożsamości przez członka komisji wyborczej.

 

[jak w I turze głosowali jarociniacy - szczegóły TUTAJ]

 

Jak głosować w lokalu wyborczym i oddać ważny głos?

Na każdej karcie umieszczona jest informacja o sposobie głosowania oraz warunkach ważności głosu. Wyborca oddaje głos na jednego z kandydatów stawiając w kratce obok jego nazwiska znak „x”.

Za nieważny uznaje się głos:

- oddany na karcie do głosowania, na której wyborca umieścił znak „×” przy więcej niż jednym nazwisku kandydata,

- oddany na karcie do głosowania, na której wyborca nie umieścił znaku „×” przy żadnym z nazwisk kandydatów.

 

Pamiętajmy! Od północy z piątku na sobotę do zamknięcia lokali wyborczych - w niedzielę o godz. 21.00, obowiązuje cisza wyborcza. To oznacza, że zakazana jest jakakolwiek forma agitacji politycznej. Cisza wyborcza dotyczy także internetu.

 

KANDYDACI

Andrzej Duda - lat 47, wykształcenie wyższe prawnicze, prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, zamieszkały w Krakowie, nie należy do partii politycznej.

Rafał Trzaskowski - lat 48, wykształcenie wyższe politologiczne, wykonujący zawód pracownika samorządowego, miejsce pracy: Urząd m.st. Warszawy, zamieszkały w Warszawie, członek Platformy Obywatelskiej RP.

 

[jak w II turze wyborów zagłosują Jarociniacy - wyniki SONDY znajdziesz TUTAJ]

 

ZOBACZ, GDZIE MOŻNA GŁOSOWAĆ [ADRESY OBWODOWYCH KOMISJI WYBORCZYCH]

GMINA JAROCIN [ZOBACZ TUTAJ]

GMINA JARACZEWO [ZOBACZ TUTAJ]

GMINA KOTLIN [ZOBACZ TUTAJ]

GMINA ŻERKÓW [ZOBACZ TUTAJ]

GMINA NOWE MIASTO nad WARTĄ [ZOBACZ TUTAJ]

 

Będziemy na bieżąco informować o sytuacji i relacjonować dla Was przebieg głosowania. Na naszym portalu znajdziecie też aktualne dane dotyczące frekwencji.

 

 

[AKTUALIZAJCA 7.10]

 

Spływają do nas meldunki z gmin Ziemi Jarocińskiej. Okazuje się, że wszystkie lokale wyborcze zostały otwarte punktualnie i bez problemów. Będą czynne do 21.00. 

 

Możemy głosować. Komisje już pracuję i czekają na wyborców. Na terenie powiatu jarocińskiego i gminy Nowe Miasto do urny można pójść w 42 obwodach [dokładne adresy lokali wyborczych na naszym terenie znajdziesz POWYŻEJ].

 

Przypominamy, żeby zabrać ze sobą dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość. Warto też mieć własny długopis. W lokalach obowiązuje rygor sanitarny. Trzeba mieć zakryte usta i nos. Przed wejście należy zdezynfekować ręce. W lokalu może przebuwać ograniczona liczba osób, dlatego niewykluczone, że trzeba będzie poczekać na wejście i oddanie głosu. W takiej sytuacji obowiązuje dystans między oczekującymi.

 

Bez kolejki zagłosować mogą:

- osoby od 60. roku życia,

- kobiety w ciąży,

- osoby z dziećmi do lat 3,

- osoby z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności,

- osoby z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego,

- osoby, które ze względu na stan zdrowia nie mogą poruszać się samodzielnie.

 

 

[AKTUALIZAJCA 11.30]

 

Głosowanie przebiega spokojnie. Przed lokalami wyborczymi tworzą się kolejki tradycyjnie po zakończonych mszach w kościołach. Wtedy głosujących jest zdecydowanie więcej. Pogoda sprzyja, dlatego organizatorzy wyborów mają nadzieję na powtórzenie rekordowej frekwencji z I tury [więcej na ten temat czytaj TUTAJ]

 

Wielu wyborców planujących wyjazd na wakacje odebrało z urzędów gmin specjalne zaświadczenia uprawniające do głosowania w dowolnej komisji wyborczej. Ilość wydanych dokumentów w Urzędzie Miejskim w Jarocinie przerósł oczekiwania urzędników [więcej szczegółów na ten temat znajdziesz TUTAJ]

 

Już wkótce będziemy mieli dla Was pierwsze komunikaty o tym ilu wyborców zagłosowało od godziny 7.00 do 12.00.

 

[AKTUALIZAJCA 12.15]

 

Docierają do na spiersze komunikaty o frekwencji wyborczej na godznę 12.00. I tak w Żerkowie wynisła 19,42% uprawnionych - w I turze 19,21%. W gminie Nowe Miasto - 18,78% - w I turze 17,27%. Frekwencja w gminie Kotlin wyniosła 20,24% - w I turze 18,25%.

 

Czekamy na meldunki z gmin Jaraczewo i Jarocin.

 

[AKTUALIZAJCA 12.30]

 

Znamy już frekwencję w gminie Jarocin. Otóż ogólna na godzinę 12.00 wyniosła 20,93% i była nieco wyższa niż w I turze - 20,30%. Trzy obwody z najwyższym wynikiem to: nr 9 (ZS nr 5 Jarocin) - 26,29%, nr 15 (ZS nr 4 Jarocin) - 26,20% i nr 14 (ZSP nr 2 Jarocin) - 25,65%. 

Z kolei najniższa frekwencja była w obwodach: nr 4 (Siedlemin) - 15,11%, nr 5 (Wolkowyja) 17,18% i nr 3 (Mieszków) - 18,27%.

 

W gminy Jaraczewo do godziny 12.00 głosowało 20,20% - w I turze 20,09%.

 

Kolejny komunikat dotyczący frekwencji podamy o godzinie 17.00.

 

[AKTUALIZAJCA 16.17]

 

Głosowanie na terenie powiatu jarocińskiego przebiega w spokoju. Policja nie odnotowała żadnych zdarzeń związanych z wyborami. 

 

[AKTUALIZAJCA 17.15]

Docierają do na kolejne komunikaty o frekwencji wyborczej na godznę 17.00. I tak w Żerkowie wynisła 48,67% uprawnionych - w I turze 45,17%. W gminie Nowe Miasto - 48,01% - w I turze 40,39 %. 

Czekamy na wyniki z Jarocina, gminy Kotlin i Jaraczewa.

 

[AKTUALIZAJCA 17.25]

Mamy już wyniki frekwencji z gminy Kotlin. Wyniosła ona 44,62% - w I turze 41,13%. Natomiast w gminie Jaraczewo do godz. 17.00 głosowało 47,26% uprawnionych - w I turze 45,23%.

W dalszym ciągu oczekujemy na frekwencje z gminy Jarocin. 

 

[AKTUALIZAJCA 17.35]

 

Mamy już wyniki frekwencji w Jarocinie. Ogólna  wyniosła 48,34% - w I turze było o tej porze 44,96%. Trzy obwody z najwyższą frekwencją: nr 15 (ZS nr 4 Jarocin) 54,77%, nr 11 (Niepubliczne Przedszkole Stokrotka Jarocin) 54,49%, nr 14 (ZSP nr w Jarocin) 52,68%. Z najniższą frekwencją: nr 4 (Siedlemin) 41,10%, nr 12 (SP nr 3 Jarocin) 44,43% i ne 2 (Golina) 44,54%.

 

[AKTUALIZAJCA 18.49]

Państwowa Komisja Wyborcza podała rekordowe dane. Frekwencja w drugiej turze wyborów prezydenckich na godz. 17 wyniosła 52,1% - poinformowała Państwowa Komisja Wyborcza.  W pierwszej turze wyborów prezydenckich frekwencja wynosiła wyraźnie mniej - 47,89%. Natomiast w wojewóztwie wielkoplskim do godz. 17.00 głosowało 52,14 % uprawnionych. [AKTUALIZAJCA 21.00]

 

Są pierwsze wyniki wyborów, choć nie da się wskazać jednoznacznie zwycięzcy. Według sondaży na Andrzeja Dudę zagłosowało 50,4% głosujących, natomiast na Rafała Trzaskowskiego 49,6%. 

 

Pracownia Ipsos poinformowała, że na podstawie sondażu nie da się wskazać zwycięzcy wyborów. To niecodzienna sytuacja. Margines błędu przy exit poll wynosi 2 pkt. proc., a różnica poparcia między kandydatami to 0,8 pkt. proc.

Frekwencja w II turze, według sondażu, wyniosła 68,9 %.


 

Z sondażu exit poll Ipsos dla TVP, TVN i Polsat wynika, że kandydat KO Rafał Trzaskowski wygrał w dziewięciu województwach, a popierany przez PiS prezydent Andrzej Duda w siedmiu. Wielkopolsce 55,3 % wyborców głosowało na Rafała Trzaskowskiego. 

 

 

2
2
oceń tekst 4 głosów 50%
R E K L A M AWOLNE MIEJSCA MOBI ART

Zdjęcia ilość zdjęć 12