WYBORY 2020. Wybieramy prezydenta na kolejne 5 lat [AKTUALIZACJA, GALERIA]

Opublikowano:
Autor:

WYBORY 2020. Wybieramy prezydenta na kolejne 5 lat [AKTUALIZACJA, GALERIA] - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Dzisiaj - 12 lipca, wybieramy Prezydenta RP. Kandydatów jest dwóch - Andrzej Duda, urzędujący Prezydent RP (PiS) i Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy (KO). Jak i gdzie głosować, jaki rygor sanitarny obowiązuje w związku z zagrożeniem epidemiologicznym - wszystkie te informacje znajdziecie PONIŻEJ. Będziemy je dla Was na bieżąco aktualizować i relacjonować przebieg wyborów.

 

Lokale wyborcze zostały otwarte o godzinie 7.00. Ich zamkniecie nastąpi o 21.00. Na terenie powiatu jarocińskiego i gminy Nowe Miasto głosować można w 42 obwodach wyborczych [dokładne adresy lokali wyborczych na naszym terenie znajdziesz PONIŻEJ].

 

Idąc na wybory pamiętajmy, by zabrać dokument tożsamości - dowód osobisty, prawo jazdy lub paszport. Dobrze też mieć własny długopis.

 

Osoby powyżej 75. roku życia lub niepełnosprawne (w stopniu umiarkowanym lub znacznym) mogą głosować przez pełnomocnika. Osoby niewidome lub niedowidzące będą mogły głosować z wykorzystaniem nakładki brajlowskiej.

 

Głosować można także korespondencyjnie. Aby to zrobić, trzeba było jednak wcześniej zgłosić taki zamiar. Wyborca dostawał wówczas pakiet, zawierający między innymi kartę do głosowania. Taki pakiet - z kartą do głosowania i oświadczeniem - należało odesłać pocztą albo dzisiaj osobiście wrzucić do urny wyborczej [szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz TUTAJ].

 

Jaki rygor sanitarny obowiązuje w lokalach wyborczych w związku z zagrożeniem epidemiologicznym?

- w lokalu wyborczym przebywać powinno jednocześnie nie więcej niż 1 osoba na 4 metry kwadratowe, z wyłączeniem członków komisji wyborczej, mężów zaufania i obserwatorów społecznych,

- członkowie komisji muszą być wyposażeni w specjalne środki ochrony osobistej, między innymi jednorazowe rękawiczki - każdy otrzyma tyle rękawic, aby mógł je zmieniać co godzinę - oraz przyłbice lub półmaski i płyn do dezynfekcji,

- pomiędzy stanowiskami powinno być zachowane 1,5 m odstępu, a każde z nich powinno być otoczone barierą z tworzywa sztucznego o wysokości co najmniej 1 m ponad strefę oddychania,

- w trakcie głosowania kilkukrotnie przeprowadzona zostanie dezynfekcja klamek, urn wyborczych, stołów, urządzeń higieniczno-sanitarnych, uchwytów, włączników światła oraz pozostałych powierzchni, na kontakt z którymi narażeni są wyborcy,

- lokale mają być wietrzone przez 10 minut, nie rzadziej jednak niż co godzinę,

- w lokalach musi znajdować się odrębne pomieszczenie na pakiety zwrotne z głosowania korespondencyjnego, będą one musiały odczekać co najmniej dobę, zanim komisja zacznie je przeliczać,

- wyborcy przy wejściu do lokalu mają mieć do dyspozycji płyn dezynfekcyjny,

- każdy głosujący powinien posiadać zasłonę na usta i nos, którą zdejmie tylko w chwili weryfikacji tożsamości przez członka komisji wyborczej.

 

Jak głosować w lokalu wyborczym i oddać ważny głos?

Na każdej karcie umieszczona jest informacja o sposobie głosowania oraz warunkach ważności głosu. Wyborca oddaje głos na jednego z kandydatów stawiając w kratce obok jego nazwiska znak „x”.

Za nieważny uznaje się głos:

- oddany na karcie do głosowania, na której wyborca umieścił znak „×” przy więcej niż jednym nazwisku kandydata,

- oddany na karcie do głosowania, na której wyborca nie umieścił znaku „×” przy żadnym z nazwisk kandydatów.

 

Pamiętajmy! Od północy z piątku na sobotę do zamknięcia lokali wyborczych - w niedzielę o godz. 21.00, obowiązuje cisza wyborcza. To oznacza, że zakazana jest jakakolwiek forma agitacji politycznej. Cisza wyborcza dotyczy także internetu.

 

KANDYDACI

Andrzej Duda - lat 47, wykształcenie wyższe prawnicze, prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, zamieszkały w Krakowie, nie należy do partii politycznej.

Rafał Trzaskowski - lat 48, wykształcenie wyższe politologiczne, wykonujący zawód pracownika samorządowego, miejsce pracy: Urząd m.st. Warszawy, zamieszkały w Warszawie, członek Platformy Obywatelskiej RP.

 

 

Będziemy na bieżąco informować o sytuacji i relacjonować dla Was przebieg głosowania. Na naszym portalu znajdziecie też aktualne dane dotyczące frekwencji.

 

 

[AKTUALIZAJCA 7.10]

 

Spływają do nas meldunki z gmin Ziemi Jarocińskiej. Okazuje się, że wszystkie lokale wyborcze zostały otwarte punktualnie i bez problemów. Będą czynne do 21.00. 

 

Możemy głosować. Komisje już pracuję i czekają na wyborców. Na terenie powiatu jarocińskiego i gminy Nowe Miasto do urny można pójść w 42 obwodach [dokładne adresy lokali wyborczych na naszym terenie znajdziesz POWYŻEJ].

 

Przypominamy, żeby zabrać ze sobą dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość. Warto też mieć własny długopis. W lokalach obowiązuje rygor sanitarny. Trzeba mieć zakryte usta i nos. Przed wejście należy zdezynfekować ręce. W lokalu może przebuwać ograniczona liczba osób, dlatego niewykluczone, że trzeba będzie poczekać na wejście i oddanie głosu. W takiej sytuacji obowiązuje dystans między oczekującymi.

 

Bez kolejki zagłosować mogą:

- osoby od 60. roku życia,

- kobiety w ciąży,

- osoby z dziećmi do lat 3,

- osoby z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności,

- osoby z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego,

- osoby, które ze względu na stan zdrowia nie mogą poruszać się samodzielnie.

 

 

[AKTUALIZAJCA 11.30]

 

Głosowanie przebiega spokojnie. Przed lokalami wyborczymi tworzą się kolejki tradycyjnie po zakończonych mszach w kościołach. Wtedy głosujących jest zdecydowanie więcej. Pogoda sprzyja, dlatego organizatorzy wyborów mają nadzieję na powtórzenie rekordowej frekwencji z I tury [więcej na ten temat czytaj TUTAJ]

 

Wielu wyborców planujących wyjazd na wakacje odebrało z urzędów gmin specjalne zaświadczenia uprawniające do głosowania w dowolnej komisji wyborczej. Ilość wydanych dokumentów w Urzędzie Miejskim w Jarocinie przerósł oczekiwania urzędników [więcej szczegółów na ten temat znajdziesz TUTAJ]

 

Już wkótce będziemy mieli dla Was pierwsze komunikaty o tym ilu wyborców zagłosowało od godziny 7.00 do 12.00.

 

[AKTUALIZAJCA 12.15]

 

Docierają do na spiersze komunikaty o frekwencji wyborczej na godznę 12.00. I tak w Żerkowie wynisła 19,42% uprawnionych - w I turze 19,21%. W gminie Nowe Miasto - 18,78% - w I turze 17,27%. Frekwencja w gminie Kotlin wyniosła 20,24% - w I turze 18,25%.

 

Czekamy na meldunki z gmin Jaraczewo i Jarocin.

 

[AKTUALIZAJCA 12.30]

 

Znamy już frekwencję w gminie Jarocin. Otóż ogólna na godzinę 12.00 wyniosła 20,93% i była nieco wyższa niż w I turze - 20,30%. Trzy obwody z najwyższym wynikiem to: nr 9 (ZS nr 5 Jarocin) - 26,29%, nr 15 (ZS nr 4 Jarocin) - 26,20% i nr 14 (ZSP nr 2 Jarocin) - 25,65%. 

Z kolei najniższa frekwencja była w obwodach: nr 4 (Siedlemin) - 15,11%, nr 5 (Wolkowyja) 17,18% i nr 3 (Mieszków) - 18,27%.

 

W gminy Jaraczewo do godziny 12.00 głosowało 20,20% - w I turze 20,09%.

 

Kolejny komunikat dotyczący frekwencji podamy o godzinie 17.00.

 

[AKTUALIZAJCA 16.17]

 

Głosowanie na terenie powiatu jarocińskiego przebiega w spokoju. Policja nie odnotowała żadnych zdarzeń związanych z wyborami. 

 

[AKTUALIZAJCA 17.15]

Docierają do na kolejne komunikaty o frekwencji wyborczej na godznę 17.00. I tak w Żerkowie wynisła 48,67% uprawnionych - w I turze 45,17%. W gminie Nowe Miasto - 48,01% - w I turze 40,39 %. 

Czekamy na wyniki z Jarocina, gminy Kotlin i Jaraczewa.

 

[AKTUALIZAJCA 17.25]

Mamy już wyniki frekwencji z gminy Kotlin. Wyniosła ona 44,62% - w I turze 41,13%. Natomiast w gminie Jaraczewo do godz. 17.00 głosowało 47,26% uprawnionych - w I turze 45,23%.

W dalszym ciągu oczekujemy na frekwencje z gminy Jarocin. 

 

[AKTUALIZAJCA 17.35]

 

Mamy już wyniki frekwencji w Jarocinie. Ogólna  wyniosła 48,34% - w I turze było o tej porze 44,96%. Trzy obwody z najwyższą frekwencją: nr 15 (ZS nr 4 Jarocin) 54,77%, nr 11 (Niepubliczne Przedszkole Stokrotka Jarocin) 54,49%, nr 14 (ZSP nr w Jarocin) 52,68%. Z najniższą frekwencją: nr 4 (Siedlemin) 41,10%, nr 12 (SP nr 3 Jarocin) 44,43% i ne 2 (Golina) 44,54%.

 

[AKTUALIZAJCA 18.49]

Państwowa Komisja Wyborcza podała rekordowe dane. Frekwencja w drugiej turze wyborów prezydenckich na godz. 17 wyniosła 52,1% - poinformowała Państwowa Komisja Wyborcza.  W pierwszej turze wyborów prezydenckich frekwencja wynosiła wyraźnie mniej - 47,89%. Natomiast w wojewóztwie wielkoplskim do godz. 17.00 głosowało 52,14 % uprawnionych. 



[AKTUALIZAJCA 21.00]

 

Są pierwsze wyniki wyborów, choć nie da się wskazać jednoznacznie zwycięzcy. Według sondaży na Andrzeja Dudę zagłosowało 50,4% głosujących, natomiast na Rafała Trzaskowskiego 49,6%. 

 

Pracownia Ipsos poinformowała, że na podstawie sondażu nie da się wskazać zwycięzcy wyborów. To niecodzienna sytuacja. Margines błędu przy exit poll wynosi 2 pkt. proc., a różnica poparcia między kandydatami to 0,8 pkt. proc.

Frekwencja w II turze, według sondażu, wyniosła 68,9 %.


 

Z sondażu exit poll Ipsos dla TVP, TVN i Polsat wynika, że kandydat KO Rafał Trzaskowski wygrał w dziewięciu województwach, a popierany przez PiS prezydent Andrzej Duda w siedmiu. Wielkopolsce 55,3 % wyborców głosowało na Rafała Trzaskowskiego. 

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE