09:40 / 10.07.2020

WYBORY 2020. Zasady głosowania i rygoru sanitarnego

WYBORY 2020. Zasady głosowania i rygoru sanitarnego

fot. Archiwum jarocinska.pl

W najbliższą niedzielę - 12 lipca, wybierzemy Prezydenta RP. Kandydatów jest dwóch - Andrzej Duda, urzędujący Prezydent RP (PiS) i Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy (KO). Jak głosować i jaki rygor sanitarny obowiązuje w związku z zagrożeniem epidemiologicznym?

 

R E K L A M APROMOCJA 49 zł GJ Angelika MSRT

Pamiętajmy! Od północy z piątku na sobotę do zamknięcia lokali wyborczych - w niedzielę o godz. 21.00, obowiązuje cisza wyborcza. To oznacza, że zakazana jest jakakolwiek forma agitacji politycznej. Cisza wyborcza dotyczy także internetu.

 

Lokale wyborcze będą czynne od 7.00do 21.00. Na terenie powiatu jarocińskiego i gminy Nowe Miasto głosować będzie można w 42 obwodach wyborczych [dokładne adresy lokali wyborczych na naszym terenie znajdziesz PONIŻEJ].

 

[jak wygladała I tura wyborów prezydenckich - szczegóły znajdziesz TUTAJ]

 

Idąc na wybory pamiętajmy, by zabrać dokument tożsamości - dowód osobisty, prawo jazdy lub paszport. Dobrze też mieć własny długopis.

 

Osoby powyżej 75. roku życia lub niepełnosprawne (w stopniu umiarkowanym lub znacznym) mogą głosować przez pełnomocnika. Osoby niewidome lub niedowidzące będą mogły głosować z wykorzystaniem nakładki brajlowskiej.

 

Głosować można także korespondencyjnie, ale taki zamiar trzeba było wcześniej zgłosić. Wyborca dostawał wówczas pakiet, zawierający między innymi kartę do głosowania. Zwrotny pakiet - z kartą do głosowania i oświadczeniem - można odesłać pocztą albo wrzucić osobiście do urny wyborczej [szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz TUTAJ].

 

[jak głosowali wyborcy na terenie Ziemi Jarocińskiej w I turze wyborów - więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ]

 

Jaki rygor sanitarny obowiązuje w lokalach wyborczych w związku z zagrożeniem epidemiologicznym?

- w lokalu wyborczym przebywać powinno jednocześnie nie więcej niż 1 osoba na 4 metry kwadratowe, z wyłączeniem członków komisji wyborczej, mężów zaufania i obserwatorów społecznych,

- członkowie komisji muszą być wyposażeni w specjalne środki ochrony osobistej, między innymi jednorazowe rękawiczki - każdy otrzyma tyle rękawic, aby mógł je zmieniać co godzinę - oraz przyłbice lub półmaski i płyn do dezynfekcji,

- pomiędzy stanowiskami powinno być zachowane 1,5 m odstępu, a każde z nich powinno być otoczone barierą z tworzywa sztucznego o wysokości co najmniej 1 m ponad strefę oddychania,

- w trakcie głosowania kilkukrotnie przeprowadzona zostanie dezynfekcja klamek, urn wyborczych, stołów, urządzeń higieniczno-sanitarnych, uchwytów, włączników światła oraz pozostałych powierzchni, na kontakt z którymi narażeni są wyborcy.

- lokale mają być wietrzone przez 10 minut, nie rzadziej jednak niż co godzinę,

- w lokalach musi znajdować się odrębne pomieszczenie na pakiety zwrotne z głosowania korespondencyjnego, będą one musiały odczekać co najmniej dobę, zanim komisja zacznie je przeliczać,

- wyborcy przy wejściu do lokalu mają mieć do dyspozycji płyn dezynfekcyjny,

- każdy głosujący powinien posiadać zasłonę na usta i nos, którą zdejmie tylko w chwili weryfikacji tożsamości przez członka komisji wyborczej.

 

Jak głosować w lokalu wyborczym i oddać ważny głos?

Na każdej karcie umieszczona będzie informacja o sposobie głosowania oraz warunkach ważności głosu. Wyborca oddaje głos na jednego z kandydatów, którego nazwisko znajduje się na karcie do głosowania, stawiając w kratce obok jego nazwiska znak „x”.

 

[oficjalne wyniki I tury wyborów prezydenckich - zobacz TUTAJ]

 

Za nieważny uznaje się głos:

- oddany na karcie do głosowania, na której wyborca umieścił znak „×” przy więcej niż jednym nazwisku kandydata, - oddany na karcie do głosowania, na której wyborca nie umieścił znaku „×” przy żadnym z nazwisk kandydatów.

Komitety poszczególnych kandydatów na prezydenta zgłosiły łącznie 352 osoby do pracy przy wyborach na naszym terenie. Zarobią one od 350 do 500 złotych.

 

KANDYDACI

Andrzej Duda - lat 47, wykształcenie wyższe prawnicze, prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, zamieszkały w Krakowie, nie należy do partii politycznej.

Rafał Trzaskowski - lat 48, wykształcenie wyższe politologiczne, wykonujący zawód pracownika samorządowego, miejsce pracy: Urząd m.st. Warszawy, zamieszkały w Warszawie, członek Platformy Obywatelskiej RP.

 

ZOBACZ, GDZIE MOŻNA GŁOSOWAĆ [ADRESY OBWODOWYCH KOMISJI WYBORCZYCH]

GMINA JARACZEWO [ZOBACZ TUTAJ]

 

GMINA KOTLIN [ZOBACZ TUTAJ]

 

GMINA ŻERKÓW [ZOBACZ TUTAJ]

 

GMINA NOWE MIASTO nad WARTĄ [ZOBACZ TUTAJ]

 

GMINA JAROCIN [ZOBACZ TUTAJ]

 

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%
R E K L A M AZAMÓW DROBNE MOBI ART