› Aktualności
07:48 / 17.10.2016

Wytną ponad 230 drzew w Parku Miejskim. 300 do pielęgnacji. Samosiewy znikną

Wytną ponad 230 drzew w Parku Miejskim. 300 do pielęgnacji. Samosiewy znikną

fot. Bartek Nawrocki

Jarocin. Park w Jarocinie. Park Miejski w Jarocinie. Wycinka w parku. Pielęgnacja parku miejskiego

R E K L A M APROMOCJA 49 zł GJ Artur  MSRT

Dzisiaj rozpocznie się zapowiadana od dawna wycinka w Parku Miejskim w Jarocinie. Jak informuje ratusz - usuniętych zostanie 235 chorych zagrażających bezpieczeństwu drzew. 

Z parku zniknie też około 10 ha samosiewów, a 300 drzew ma zostać poddane pielęgnacji. Jak zapowiadają urzędnicy usunięte zostaną drzewa niebezpieczne, chore, zagrażające bezpieczeństwu, znajdujące się na terenie części tzw. parkowej Parku Radolińskich - od ul. Poznańskiej do chodnika prowadzącego z osiedla Kasztanowa do Zespołu Szkół nr 5. Przewidziano także również frezowanie pni zlokalizowanych wzdłuż ciągów komunikacyjnych i na trawnikach.

- Cięcia pielęgnacyjne koron drzew będą polegały na usunięciu suchych, obumarłych gałęzi, wraz z jednoczesnym usunięciem odrostów z pni z nadaniem właściwego kształtu i statyki koronie. Prace te będą miały na celu poprawę stanu sanitarnego drzew oraz eliminację wad budowy koron (zachwiana statyka itp.). Wzmacnianie konstrukcji koron drzew, zagrożonych rozerwaniem wykonane zostanie wiązaniami - zapowiada Marzena Jeleniewska-Jankowska, inspektor nadzoru terenów zieleni, odpowiedzialna za projekt rewaloryzacji parku. Ze względu na charakter zabytkowy parku prace będą wykonywane metodą alpinistyczną, w uzasadnionych przypadkach z wykorzystaniem wysięgnika koszowego. Zrębki wykorzystane zostaną do ściółkowania.

Prace w parku będą kosztowały 166 tys. zł. 80 tys. zł Gmina otrzyma od Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu, który udzielił 80.000 zł dotacji. Przetarg na realizację wycinki wygrało latem pleszewskie przedsiębiorstwo Ogrobud Jana Klauzy.

- Rozpoczynające się w poniedziałek prace będą miały na celu usunięcie skutków zaniedbań w pielęgnacji lub błędnej pielęgnacji parku w ostatnich kilkudziesięciu latach - mówi zastępca burmistrza Jarocina Robert Kaźmierczak. Samosiewy drzew stworzyły gąszcz, który nie tylko powoduje wrażenie miejsca mało
przyjaznego, wręcz niebezpiecznego, ale też szkodzi drzewom stu-, a nawet 150-letnim, nasadzanym w połowie XIX wieku przy zakładaniu przez Radolińskich pięknego przypałacowego parku.

Z przeprowadzonej inwentaryzacji paku wynika, że przynajmniej 80 drzew może być uznane za pomniki przyrody. Po odsłonięciu wyjątkowe egzemplarze mają zostać oznaczone tabliczkami z kodem QR. - Powstanie ścieżka edukacyjna, która ma być jednym z elementów rewitalizacji zespołu pałacowo-parkowego – zapowiadają urzędnicy. 

[AKTUALIZACJA 09:47]

Od rana ekipa Ogrobudu działa w parku. Pracujących trudno dostrzec w gąszczu gałęzi i drzew. Żeby dokonać cięć pracownicy wspinają się na wysokie drabiny. [ZOBACZ ZDJĘCIA]

- Dzisiaj robimy swoisty rekonesans. Tak naprawdę pracę na dużą skalę, związane z wycinką samosiewów, rozpoczną się we czwartek - mówi portalowi Wiesław Pluskota, kierownik zakładu.

Spacerowicze w parku z zainteresowaniem przyglądają się rozpoczętym pracom. - Będą wycinali? Lepiej by coś posadzili, bo prócz kilku dębów, to tu chyba od 30 lat nie ma ani jednego nowego drzewa - zauważa jeden z przechodniów, który przedstawia się jako emerytowany leśnik. - Przydałoby się chociaż kilka nasadzeń gniazdowych.   

3
5
oceń tekst 8 głosów 38%
R E K L A M AWOLNE MIEJSCA MOBI ART

Zdjęcia ilość zdjęć 23